Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Որքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվել ՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետ Բաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․ «Deutsche Welle»-ի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ադրբեջանում
2024թ. նոյեմբերին ՀՀ կատարված դրամական փոխանցումները զգալի նվազել են. Համաշխարհային բանկ
Դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումները 2024 թվականի նոյեմբերին 2023 թվականի նոյեմբերի համեմատ նվազել են 21,7 %-ով: Հայաստանի վերաբերյալ իր ամենամսյա մակրոտնտեսական զեկույցում այս մասին նշել է Համաշխարհային բանկը։
Նվազել են ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ ԱՄՆ-ից փոխանցումները։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2024 թվականի նոյեմբերին ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ընդհանուր ներհոսքը Հայաստան կազմել է 177,9 մլրդ դրամ (ընթացիկ փոխարժեքով՝ մոտ 447 մլն դոլար), ընդ որում` ոչ առևտրային փոխանցումները կազմել են 31,1 մլրդ դրամ (78 մլն դոլար)։
Ինչպես ավելի վաղ նշվել էր, գնաճը դեկտեմբերին կազմել է 1,5 %։ Սա 2023 թվականի ապրիլից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է (մինչև 2023 թվականի սկիզբը «ռելոկանտների էֆեկտով» պայմանավորված՝ արձանագրվել էր կտրուկ գնաճ, բայց 2023 թվականի գարնանից սկսեց կտրուկ նվազել, և մոտ մեկուկես տարի գրեթե միշտ 1%-ից ցածր էր կամ նույնիսկ բացասական)։
Արտաքին առևտուրը հունվար-նոյեմբերին (առկա վերջին տվյալները) աճել է, արտահանումը՝ 74%-ով՝ մինչև 12,3 մլրդ դոլար, ներմուծումը՝ 41%-ով՝ մինչև 15,9 մլրդ դոլար։ Սակայն մեկ ամսվա կտրվածքով (2024 թվականի նոյեմբերին 2023 թվականի նոյեմբերի համեմատ) արտաքին առևտուրը նվազել է, ներմուծումը՝ 35%-ով, արտահանումը՝ 21,4%-ով` կազմելով համապատասխանաբար 752 մլն դոլար և 1 մլրդ 166 մլն դոլար։
Դա հիմնականում պայմանավորված է թանկարժեք մետաղների և քարերի, ինչպես նաև մեքենաների վաճառքի ծավալների անկմամբ։ Ավտոմեքենաների վերավաճառքը կրճատվեց, երբ 2023 թվականի կեսերին Վրաստանը մեքենաները ՌԴ վերարտահանելու արգելք սահմանեց։ Այդուհանդերձ, վերարտահանման ծավալները Հայաստանում շարունակում են մի քանի անգամ ավելի բարձր մնալ, քան մինչև 2022 թվականը։
Չհաշված մեքենաների, թանկարժեք մետաղների և քարերի վերաարտահանումը՝ արտահանումն աճել է 32%-ով։
Բյուջեի պակասուրդը կրճատվել է` հոկտեմբերի 138,5 մլրդ դրամից (348 մլն դոլար) նոյեմբերին հասնելով 20,7 մլրդ դրամի (52 մլն դոլար)։