«Հրապարակ». Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են «Հրապարակ». Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա «Հրապարակ». ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխին «Հրապարակ». Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի Բալասանյանից «Ժողովուրդ». Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. իրավունքի խնդիր կա «Ժողովուրդ». Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում է Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Որքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվել
ՀՀ-ում տնտեսական աճի արտաքին գործոնն էապես նվազում է
Տնտեսական աճի արտաքին գործոնն էապես նվազում է։ Այդ մասին հայտնում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը։
1․ 2024 թվականի տնտեսական ակտիվության ընդհանուր ցուցանիշը կազմել է 8 տոկոս՝ առաջին կիսամյակի համեմատ նվազելով 2,5 տոկոսային կետով։
2․ Շարունակվում է գյուղատնտեսության ազատ անկումը։ Նախորդ տարվա համեմատ՝ 2024 թվականին ոլորտն ունեցել է զրոյականին մոտ աճի ցուցանիշ (1,6 տոկոս), որը տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ նվազել է 2,5 անգամ։
Գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաների շրջանառությունը 2024 թվականին նվազել է շուրջ 4 տոկոսով։
3․ Արդյունաբերության ոլորտի աճը 2024 թվականին կազմել է ընդամենը 4,7 տոկոս՝ առաջին կիսամյակի ցուցանիշի համեմատ նվազելով շուրջ 4 անգամ։
4․ Կացության կազմակերպման ծառայությունների ոլորտի (հյուրանոցներ, հանրային սնունդ և այլն) 2024 թվականի աճի ընդհանուր ցուցանիշը նվազել է շուրջ 30 տոկոսով՝ առաջին կիսամյակի համեմատ։
5․ 2024 թվականին շուրջ 200 միլիարդ դրամի չափով հարկերի թերհավաքագրման հետևանքով ՀՀ պետական բյուջեի պակասուրդն ավելացել է 187 միլիարդ դրամով։
6․ 2024 թվականին պետական պարտքն աճել է 8,5 տոկոսով (1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարով)՝ գրեթե 1,5 անգամ ավելի բարձր չափով, քան տնտեսությունը՝ ՀՆԱ-ի աճը։
7․ Արձանագրվում է օտարերկրյա կապիտալի «փախուստ»․ 2024 թվականի ամբողջական ցուցանիշները դեռևս հրապարակված չեն, սակայն առաջին կիսամյակում արդեն իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը նվազել է 334 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, Հայաստանից շուրջ 55 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ավելի շատ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ են դուրս եկել, քան ներհոսքն է կազմել։
8․ 2024 թվականի 4-րդ եռամսյակում նույնիսկ մեկ անձի հաշվով նվազագույն սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքը գերազանցում է նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը՝ կազմելով 75811 դրամ։
«Ժողովուրդ». Արսեն Թորոսյանն ընդդեմ ֆուտբոլասերների. կամ Փաշինյանի տխրությամբ ուրախացողը«Հրապարակ». Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են«Հրապարակ». Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա«Հրապարակ». ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխին«Հրապարակ». Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի Բալասանյանից«Ժողովուրդ». Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. իրավունքի խնդիր կա«Ժողովուրդ». Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում էՄիլիարդավոր դոլարների ծախսեր և աստղային հյուրեր․ ինչ է հայտնի տարվա հարսանիքի մասին Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով «Ես երջանիկ կարող եմ ասել՝ ես գտել եմ նրան»․ դերասանուհի Անիտա Ավետիսյանը՝ Սբ․ Հովհաննես մատուռում Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Հայտնի է՝ որքան է կազմում Թրամփի կարողությունըՈրքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թրամփը մտադիր է պարզեցնել ամերիկյան զենքի արտահանման կանոնները. ReutersԹբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվելՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներըԱնձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են «Թե վիրավորել եմ՝ թող ներեն»․ Հանրային ռադիոյի տնօրենի կինը գրառում է կատարել Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմԲաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․ Ջիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին«Deutsche Welle»-ի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ադրբեջանում Երկու շաբաթում քվեարկել է գրեթե 10000 մարդ․ ամփոփվել է «Չեմ վստահում» նախաձեռնության աշխատանքը (տեսանյութ)Մինչև հիմա չեն պարզել Տիգրան Ուլուբաբյանին խոշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը. փաստաբան Մոսկվան անտեղի է համարում Թեհրանին ուղղված ամերիկյան սպառնալիքներըՎանգայի՝ 2025 թվականի համար սարսափելի կանխատեսումն իրականություն է դարձել․ DailyMailԹաիլանդի հարավում ռուս զբոսաշրջիկներին տեղափոխող մոտորանավակ է պայթելՇուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ Channel 14Տղամարդը երեք անգամ ապահովագրել է մոր կյանքը, ապա սպանել նրան փողի համարՓաշինյանը նոր որոշում է ստորագրել Գերմանիայի նախագահը Բաքվում էՀունաստանում ջրհեղեղներ են․ փակվել են դպրոցները Երեկ Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել «Դժբախտ են». Լևոն Մկրտչյանի սիրելին` իրեն բացասական մեկնաբանություններ գրողների մասին Բագրատ Սրբազանն այցելել է «Չեմ վստահում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը» շարժման երիտասարդներին (տեսանյութ) Սերբիան և Հունգարիան ռազմական դաշինք կստեղծեն Բաքվում բարձրաձայնե՛ք Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների հարցը․ կաթողիկոսը՝ Գերմանիայի նախագահինԵՄ-ն Թրամփի մաքսատուրքերին պատասխանելու «ուժեղ ծրագիր» ունի. Ֆոն դեր Լայեն Արմեն Քոլոյանը, եթե չի կիսում կնոջ մտքերը, պարտավոր է նրա փոխարեն ներողություն խնդրել արցախցիներից․ Ժաննա ԱլեքսանյանԾովինար Վարդանյանն ու Իվա Պետրովան ֆինանսական բնագավառի բարեփոխումներին և ռիսկերին առնչվող հարցեր են քննարկել Նիդերլանդների դեսպանն այցելել է Գորիս և համայնքի ղեկավարի հետ քննարկել մի շարք կարևոր հարցերԹրամփն ակտիվորեն շփվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ․ Սպիտակ տունԵրևանի քաղաքապետն ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի 2-րդ գործով ևս վերջնականապես պարտվեց. փաստաբանՍարի թաղի 44-ամյա բնակչին դանակահարած անձը ձերբակալվել է Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահը Նիկոլն ընկավ իշու կաշկին․ Ռուբեն Մխիթարյան