Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Որքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվել ՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետ Բաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․ «Deutsche Welle»-ի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ադրբեջանում
Հայաստանից արտահանվող ապրանքները նույնականացման թվային միջոցներով կդրոշմավորվեն
Հայաստանում ապրանքները նույնականացման թվային միջոցներով կդրոշմավորվեն Եվրասիական տնտեսական միության շուկա արտահանելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարությունը նախագծին դրական արձագանքեց փետրվարի 6-ի հերթական նիստի ընթացքում։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ սույն նախագիծն ալկոհոլային խմիչքների, ջրի և ծխախոտի շուկյին է վերաբերում, ինչպես նաև՝ դրոշմավորման ենթակա մյուս ապրանքներին։
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ հին համակարգով եղել է ոչ հետագծելի՝ դրոշմավորումը կատարվել է ներմուծողի և արտադրողի մոտ, իսկ արդեն 2018 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության նոր համաձայնագրով՝ ՀՀ-ն, ինչպես նաև անդամ մյուս երկրները, պարտավորվել են նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման նոր համակարգ ներդնել։
Էդուարդ Հակոբյանը նկատեց՝ նույնականացման միջոցներով դրոշմավորումն առաջարկվում է ներդնել փուլերով՝ տարբեր ապրանքախմբերի համար սահմանելով ներդրման տարբեր ժամկետներ. օրինակ՝ ըմպելիքները, պահածոյացված մթերքը՝ 2025 թվականի մարտի 1-ից, կաթնամթերքը՝ 2025 թվականի հունիսի 1-ից, յուղերը՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ից, դեղերը, կոսմետիկան, օծանելիքը՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Նա ընդգծեց, որ սրանով կազմակերպություններին հնարավորություն կտրվի փոխճանաչելի համակարգ ունենալ։
«Այն տնտեսվարողները, որոնք ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտուր են անում, իրենց ապրանքն այնտեղ կճանաչվի, այնտեղի ապրանքներն էլ՝ Հայաստանում: Մյուսն ագրեգացիան է, այսինքն՝ տնտեսվարողները խմբով ապրանքները դրոշմավորելու հնարավորություն կունենան, նաև կլինի որոշակի ծախսերը նվազեցնելու հնարավորություն»,-ասաց Հակոբյանն՝ ընդգծելով, որ այսկերպ պետությունը հնարավորություն կունենա հատի ճշտությամբ վերահսկել ապրանքների շարժը, վերահսկողություն կունենա ստվերի հնդեպ, ինչպես նաև՝ թույլ կտրվի այս համակարգը ներդնել այլ գերատեսչություններում։