Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը Թուլսի Գաբբարդին կոչ է արել հետաքննել Արցախի էթնիկ զտման մեջ ամերիկյան մեղսակցությունը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը շնորհավորել է ԱՄՆ նախկին կոնգրեսական Թուլսի Գաբբարդին՝ ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնում հաստատման կապակցությամբ և կոչ արել համապարփակ հետաքննություն սկսել ԱՄՆ հետախուզության, քաղաքականության և արտաքին օգնության ձախողումների վերաբերյալ, որոնք նպաստել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնիկ հայ բնակչության ցեղասպանական էթնիկ զտմանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից:
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունում է Գաբբարդի այսօրվա հաստատումը և կոչ է անում ապահովել, որ Միացյալ Նահանգները լիովին գնահատի իր դերը Արցախի հայ բնակչության դեմ Ադրբեջանի ցեղասպան արշավում, լինի դա բացթողումների կամ հանձնարարականների միջոցով, որոնք օգնել, խթանել կամ քաջալերել են Ադրբեջանին»․ - նշել է Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Գաբբարդին ուղղված իր շնորհավորական նամակում հանձնախումբը նաև ընդգծել է հետախուզության քաղաքականության պաշտոնական վերագնահատման կարևորությունը, հասկանալու համար թե ինչպես է ԱՄՆ քաղաքականությունը, օրինակ՝ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին, նպաստում նրա ռազմական հանցագործություններին: «Ինչպես գիտեք, Հավայան կղզիներում և ամբողջ Միացյալ Նահանգներում հայկական ծագում ունեցող ամերիկացիները երկար ժամանակ աջակցել են ձեր ջանքերին՝ ուղղված վայրագությունների կանխարգելմանը, մարդու իրավունքների և մեր համայնքի ու կոալիցիոն գործընկերների համար հատուկ մտահոգություն ներկայացնող այլ հարցերի վերաբերյալ: Մենք խորապես երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման և, իհարկե, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) բնիկ հայ քրիստոնյաների ժողովրդավարական ձգտումներին ձեր աջակցության համար․․․ Մենք պատրաստ ենք աջակցելու ԱՄՆ-ի բացթողումների և հանձնաժողովի անհաջողությունների հետաքննությանը, որն օգնեց, աջակցեց կամ քաջալերեց Ադրբեջանին հետապնդելու իր ցեղասպան ծրագրերը Արցախի խաղաղ հայ խաղաղ բնակչության դեմ»․- մասնավորապես նշված է Հայ դատի հանձնախմբի նամակում։
Հայկական հարցերում Գաբբարդի հետևողականությունն անսասան է եղել։ Որպես ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ նա հովանավորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը և 2017 թ․ մեկնել է Արցախ, որտեղ անձամբ ականատես է եղել ադրբեջանական ագրեսիային դեմ հանդիման՝ տեղի ժողովրդի տոկունությանը։ 2020 թ․ նա դատապարտել է Թուրքիայի դերը Արցախի դեմ պատերազմ հրահրելու գործում՝ հայտարարելով․ «Թուրքիան  Ալ-Քաիդայի հետ կապված անձանց է ուղարկում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը ոչնչացնելու համար»։
Հայ դատի հանձնախումբը շարունակում է կոչ անել Թրամփի վարչակազմին՝ կիրառել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածը, որն արգելում է ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, ինչպես նաև կիրառել Մագնիցկու պատժամիջոցներ՝ ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ: Բացի այդ, հանձնախումբն ԱՄՆ կառավարությանը կոչ է անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի անհապաղ ազատ արձակվեն հայ ռազմագերիները և բացառություն սահմանվի օտարերկրյա օգնության ֆինանսավորման ներկայիս սառեցման հարցում՝ որպեսզի Արցախի ցեղասպանությունը վերապրածները կարողանան համապատասխան օգնություն ստանալ»:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի ամբողջական նամակը հասանելի է հետևյալ հղմամբ:
Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Վեհափառը Մայր Աթոռում օրհնում է հավատավոր հայ ժողովրդին (տեսանյութ) Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածովԽոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնո՞ւմ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում և մասնավորապես՝ Հայաստանում. Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ Ինչ իրավիճակ է ՀՀ ճանապարհներին և Լարսում Օրվա խորհուրդ․ փետրվարի 22Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցություններըԻրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYTՍանասարյանը արդարացվեց. Արդյո՞ք Փաշինյանը ներողություն կխնդրի նրանից Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակիԱրևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն55-ամյա նախկին Playboy մոդելի տպավորիչ կազմվածքի գաղտնիքներըReuters. ԱՄՆ ճնշման ֆոնին Կուբայի անվտանգության ուժերը հեռանում են ՎենեսուելայիցՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարներըԱշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացածԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել է Թրամփի համաշխարհային մաքսատուրքերը՝ վերահաստատելով իր վերահսկողական դերըԻնչպես միլիարդատեր Լես Ուեքսները նպաստեց Ջեֆրի Էփշտեյնի վերելքին. Al-JazeeraԵվրոպան «չի ընդունում» հարաբերությունների սառեցումը ԱՄՆ-ի հետ. քաղաքագետBose, Samsung և Sennheiser ականջակալներում հայտնաբերվել են քաղցկեղի վտանգ պարունակող նյութերՀայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ ԱշոտյանՌուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել ՀայաստանԳոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ)Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներՇենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս է