Ուկրաինական հակամարտության կողմերը ստիպված կլինեն մի քանի «տհաճ որոշումներ» ընդունել․ Ֆիդան
Ուկրաինական հակամարտության կողմերը ստիպված կլինեն մի քանի «տհաճ որոշումներ» ընդունել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության հետ կապված։ Այս մասին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է TRT World հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը տեղի է ունեցել Մյունխենի անվտանգության վերջին համաժողովի շրջանակներում, փոխանցում է Euromedia24-ը։
«Իդեալական աշխարհում մենք, իհարկե, կցանկանայինք տեսնել, որ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը պահպանվի, և, ցավոք, պատերազմի այս պահին մենք պետք է որոշակի ընտրություն կատարենք, որոշ տհաճ որոշումներ կայացնենք: Հիմա կողմերը փորձում են այս ընտրությունը կատարել:
Սրանք այն առաջնահերթություններից են, որոնց վրա նրանք շատ կենտրոնացած են աշխատում հենց հիմա: Ամերիկացիները, եվրոպացիները, մենք, ռուսները, ուկրաինացիները՝ բոլորը հիմա նույն հարցն են տալիս մեր առաջնահերթությունների մասին այն պայմաններում, երբ մեզ անհրաժեշտ է հրադադար»,- ասել է Ֆիդանը` պատասխանելով այն հարցին, որ ուկրաինական կարգավորման վերաբերյալ որոշ կողմերի ներկայիս առաջարկները ներառում են տարածքների քննարկում։
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ «հակամարտության երկու կողմերն էլ ունեն տարբեր նպատակներ և ցանկություններ», և հարցն այն է, թե «արդյոք ԱՄՆ միջնորդությունը կբավարարի հանդիպում կազմակերպելու համար» և սկսելու ուղիղ բանակցային գործընթացը։