Փակվում է BBC News-ի Բաքվի գրասենյակը
Հինգշաբթի օրը BBC-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «պարտադրված որոշում» է կայացրել փակել իր գրասենյակը երկրում՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի բանավոր հրահանգից հետո: Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
BBC-ի խոսնակն ասել է, որ «մամուլի ազատության դեմ սահմանափակող միջոցը խորապես ցավալի է»:
Ադրբեջանի պետական վերահսկողության տակ գտնվող ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ երկրի իշխանությունները մտադիր են Ադրբեջանում աշխատող BBC-ի աշխատակիցների թիվը հասցնել մեկի:
BBC-ն ընդգծել է, որ կորպորացիայի լրագրողները Բաքվում դադարեցրել են իրենց գործունեությունը, քանի դեռ իրավիճակը չի պարզվել, սակայն BBC-ն մտադիր է շարունակել ադրբեջաներենով հաղորդումները։
«Մենք խորապես ափսոսում ենք մամուլի ազատության դեմ սահմանափակող այս միջոցի համար։ Սա մեծապես կբարդացնի մեր աշխատանքը Ադրբեջանում և իրադարձությունների լուսաբանմանը, մեր հանդիսատեսի համար թե՛ երկրի ներսում, թե՛ երկրից դուրս»,- ասել է BBC-ի ներկայացուցիչը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի իշխանությունների որոշումը։
BBC-ն Ադրբեջանի կառավարությունից գրավոր հանձնարարականներ չի ստացել եւ տարբեր ուղիներով պարզաբանումներ է խնդրել: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նույնպես չի արձագանքել BBC-ի մեկնաբանության խնդրանքին։