Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը կժամանի Հայաստան Այս պահին Արմավիրի մարզում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են. Ի՞նչ է հայտնի Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է 1988 թվականի փետրվարի 20-ին ընդունվեց որոշում, որը արտահայտեց արցախցիների ազատ ինքնորոշվելու կամքը. պատգամավոր Անցած գիշեր Ավան-Առինջում մեքենաներ են այրվել Մեքենան բախվել է ծառին, վարորդը տեղում մահացել է «Իրավունք». Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արել Ի՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօր՝ փետրվարի 20-ին Օլիմպիական խաղերի 13-րդ օր․ ոսկե մեդալ կանանց գեղասահքում Նոր ռեպրեսիաներ են սպասվում. «Հրապարակ» Փետրվարի 20-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. «Հրապարակ»
Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատավարության ժամանակ հյուծված է. Le Figaro
Արցախի կառավարության նախկին ղեկավարը, ով 2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի գրավման ժամանակ այլ ղեկավարների հետ գերի է ընկել, հացադուլ է սկսել զինվորական դատարանում իր դատավարության շրջանակում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի կողմից այս երեքշաբթի հրապարակած լուսանկարում երևում է, որ նա շատ նիհար տեսք ունի, գրում է Le Figaro-ն։
Նրանց համար, ովքեր գիտեին Արցախում, Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս հայտնի Ռուբեն Վարդանյանի առողջ ու ուրախ դեմքը, այս երեքշաբթի ադրբեջանական պետական ​​լրատվամիջոցներից մեկի կողմից հրապարակված ռազմագերու լուսանկարը չէին կարող անտեսել։ Ռուսաստանաբնակ հայ միլիարդատերը, ով ժամանակին ղեկավարել է Արցախի կառավարությունը 2022 թվականին, հացադուլի մեկնարկից գրեթե մեկ ամիս անց հայտնվել է զինվորական տրիբունալի նիստերի դահլիճում հյուծված դեմքով՝ դատապարտելու կեղծ դատավարությամբ։
Այս բարերարը, ով 2020 թվականի պատերազմից հետո եկել էր Ռուսաստանից՝ աջակցելու Ադրբեջանի սպառնալիքի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը, գերի է ընկել Արցախը վերահսկողության տակ վերցնելու համար Բաքվի կողմից 2023 թվականի վերջին մղված կայծակնային պատերազմի ժամանակ։ Հունվարի 17-ից նա և 15 այլ արցախցի նախկին ղեկավարներ, որոնք նույնպես գերի են, ներկայանում են Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի ռազմական դատարան՝ «ահաբեկչության», «անջատողականության» և «ռազմական հանցագործությունների» մեղադրանքով։ Լսումներին թույլ չեն տվել մասնակցել ոչ մի լրագրողի, դիտորդի կամ միջազգային կազմակերպության, գրում է պարբերականը։
Մարտի սկզբին իր ընտանիքի միջոցով հրապարակված աուդիո հաղորդագրության մեջ նախկին ղեկավարը բացատրել է հացադուլ սկսելու իր որոշումը, որը սկսվել է փետրվարի 25-ին: Բանտարկյալը մարտահրավեր է նետում այս նախկին խորհրդային հանրապետության ղեկավարներին, որոնք 167-րդ տեղում էին The Economist-ի ամենամյա ժողովրդավարության ինդեքսում, պահանջելով արդար և թափանցիկ դատավարություն: «Եթե դատում եք, դատեք պրոֆեսիոնալ, հրապարակային, բաց, միջազգային լրագրողների, դիտորդների ներկայությամբ»,- հայտարարել է նախկին ղեկավարը։ «Ուզում եմ ասել իմ բոլոր հայրենակիցներին, բոլոր նրանց, ում սիրում եմ՝ ոչ թե ես ու 15 հոգի ենք դատվում, այլ բոլոր հայերը»։
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդը նաև հորդորել է հայերին երբեք չտրվել հուսահատությանը և միասնության կոչ է արել։ «Արցախի ժողովուրդ և հայություն, մենք բոլորս միասնական ենք։ Մենք ամեն ինչ կհաղթահարենք, և համոզված եմ, որ չնայած մեզ սպասվող բոլոր փորձություններին՝ մենք կդիմանանք»,-ասել է Վարդանյանը։
Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, ով կարող է երբեմն հեռախոսով խոսել հոր հետ, ասում է, որ ավելի քան երբևէ անհանգստացած է. «Ընտանիքն, իհարկե, հուսահատված է, բայց մենք հասկանում ենք, թե ինչ է նա անում, քանի որ ադրբեջանական բոլոր միջազգային և ազգային օրենքների խախտումները դուրս են ճիշտ ու սխալից և պետք է խնդիր լինեն։ Հայրս կարծում է, որ հացադուլը միակ տարբերակն է, ցավոք սրտի»։
Ֆրանսիայում Արցախի նախկին ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանի համար «կասկած չկա, որ Ադրբեջանի նախագահը պատրաստ է թույլ տալ, որ Ռուբեն Վարդանյանը մահանա»։
«Դա պարզապես դաժանության հարց չէ, դա ռազմավարության հարց է։ Ադրբեջանի կառավարությունը ձգտում է ոչնչացնել խորհրդանիշը, որը մարմնավորում է դիմադրությունը, պայքարը հանուն ազատության և արդարության», - ասում է նախկին դիվանագետը, ով դեռևս ակտիվ է Ֆրանսիայից արցախցի փախստականներին աջակցելու գործում, թեև մոտ 100 000 բնակիչ վտարվել է այդ երկրից, ովքեր, լիովին գիտակցելով, ստանձնել են արցախյան պայքարի ղեկավարությունն իրենց գոյության իրավունքի, իրենց ճակատագիրը որոշելու իրավունքի համար՝ ի դեմս Ադրբեջանի ջնջման քաղաքականության»։
Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը կժամանի Հայաստան Այս պահին Արմավիրի մարզում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են. Ի՞նչ է հայտնիՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է1988 թվականի փետրվարի 20-ին ընդունվեց որոշում, որը արտահայտեց արցախցիների ազատ ինքնորոշվելու կամքը. պատգամավորԱնցած գիշեր Ավան-Առինջում մեքենաներ են այրվել Մեքենան բախվել է ծառին, վարորդը տեղում մահացել է «Իրավունք». Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արելԻ՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօր՝ փետրվարի 20-ինՔՊ-ականները պարեկ են ծեծում. «Հրապարակ»Օլիմպիական խաղերի 13-րդ օր․ ոսկե մեդալ կանանց գեղասահքում ՔՊ-ականները «աչյոտ» են պահանջել շեֆից. «Իրավունք»Նոր ռեպրեսիաներ են սպասվում. «Հրապարակ»Փետրվարի 20-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօրԻշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. «Հրապարակ»Արձանագրությունը կա. դատախազը պետք է մեղադրանք առաջադրի Արթուր Հովհաննիսյանին. «Ժողովուրդ»Պետերի ախորժակը բացվել է, պարգևավճարներն իրավիճակ են փոխել. «Հրապարակ»Լույս չի լինելու բազմաթիվ հասցեներումԳեղամ Մանուկյանը Արմեն Ռուստամյանին է հանձնել 1997թ.-ին դատարանում Վահան Հովհաննիսյանի հետ պարզած դրոշը (տեսանյութ)Անվանվել է ռեժիմի խախտման անսպասելի վտանգը հանգստյան օրերինԵրբեք դրամաշնորհ չեմ վերցրել, այդ թվում Սորոսից․ Դավիթ ՍանասարյանԻնչ է տեղի ունենում օրգանիզմի հետ, երբ 6 ժամից պակաս եք քնում WSJ. ԱՄՆ-ը դուրս է բերում իր բոլոր զորքերը Սիրիայից Ոչ բոլորի համար է օգտակար. հայտնի է դարձել, թե ով չպետք է բրոկկոլի ուտի Վատ լուր․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի 7-10 աստիճանով Պեսկովը գնահատել է Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը Երբ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Bloomberg Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել Վաշինգտոնում նրա ռեժմի դեմ բողոքող ցուցարարներին Բժիշկը խորհուրդ է տվել անքնությունը հաղթահարելու անսովոր միջոց «Լադա»-ն խուզարկել են ու թմրամիջոցի 71 փաթեթ հայտնաբերել Փաշինյանին միացած Հովնան արքեպիսկոպոսը դատապարտել է իշխանությունների կողմից Եկեղեցու հանդեպ հալածանքները72-ամյա մերսողը մեղադրվում է 14 կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգության մեջ Կոնֆերենցիաների լիգա․ «Նոան» հաղթեց «ԱԶ Ալկմարին» Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցները կոչ են անում տիրադավներին ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններիցՓաշինյանը կարճատև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների գործընկերների հետ (տեսանյութ)Թուրքիան կսկսի մարտական ​​ինքնաթիռների և ավիակիրների արտադրություն. Էրդողան Լեհաստանը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Իրանը Վահագն Խաչատուրյանը դասախոսություն է կարդացել Հունաստանի ուղեղային կենտրոնում Սիմոնյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պաշտոններում ընտրության մրցույթ է հայտարարել Կասպից ծովում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թբիլիսիի Խոջիվանքի պանթեոնում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և ծաղիկների խոնարհում Թումանյանի շիրիմին SHAMAN-ի տեսանյութը բարձրացրել է հետաքրքրությունը ձմեռային Բայկալի նկատմամբՄատվեենկոն էներգետիկ շրջափակումը Կուբայի ժողովրդի «ցեղասպանություն» է անվանելՎազգեն, մի գլուխդ բարձրացրու, տե՛ս, ովքեր են ղեկավարում բանակդ ու երկիրդ․ Աշոտ Երկաթ  Հայաստանը հետաքրքրված է հնդկական «Pralay» հրթիռներովՔաղաքագետը գնահատել է արքայազն Էնդրյուի ձերբակալության հետևանքները բրիտանական միապետության համարԳազայի համար 7 միլիարդ դոլարի ֆինանսական նախագծին Ադրբեջանը չի մասնակցելու«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի Մորտո․ Tert.am Life Ֆիլիպիններում ժայթքել է Կանլաոն հրաբուխը․ մոխրի սյունը հասել է 4,5 կմ բարձրության Նեթանյահուն սպառնացել է Իրանին «աներևակայելի» պատասխանովԹրամփը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները