Զախարովան պարզել է՝ ինչ կապ կա Բուչայի սադրանքի և Ստամբուլի խաղաղ բանակցությունների միջև
Ուկրաինայի իշխանությունները 2022 թվականին Բուչայում սադրանք են իրականացրել՝ Ստամբուլում խաղաղ բանակցությունները խափանելու համար։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել Է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Lenta-ի թղթակիցը:
Նա նշել է, որ ուկրաինական իշխանությունների և արևմտյան լրատվամիջոցների կողմից տարածվող քաղաքի իրադարձությունների պատկերը «հապճեպ հորինված սադրանք էր»։
Դիվանագետն ընդգծել է, որ այն ժամանակ «ամբողջ հզորությամբ գործարկվել է արեւմտյան քարոզչության մեքենան», որն անմիջապես սկսել է «խեղաթյուրել» այդ սյուժեն։
«Տեղեկատվական արշավի գլխավոր նպատակը հասկանալի էր։ նրանք պետք է «ոչնչացնեին» այն ժամանակ Ստամբուլում կայացած բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պատկերացումները, որոնք ուղղված էին ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմանը», - ընդգծել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը։