Ինչ են պատմում անհետ կորածների ծնողները ԱԺ-ում փակ հանդիպումից հետո (տեսանյութ) Հայաստանի ԱԳՆ-ը շնորհավորական ուղերձ է հղել իսլամական սրբազան Էյդ Ալ-Ֆիտր տոնի առթիվ Բաքվից հայտարարում են՝ ուժ են հավաքում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման համար»․ ադրբեջանագետ Այս տարածաշրջանում կա միայն մեկ պրոքսի ուժ․ Իրանի գերագույն առաջնորդը սպառնացել է 1 զոհ, 1 վիրավոր. ողբերգական ավտովթար՝ Երևան-Մեղրի ճանապարհին Արման Եղոյանն ընդունել է Հայաստանում Կիպրոսի դեսպանին Պատերազմի ժամանակն ավարտվել է. Վահագն Խաչատուրյան Շարունակվելու են արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հարցով ակցիաները Հայտնի է դարձել Կիև ժամանած արտասահմանցի հյուրերի մասին (տեսանյութ) 2023-24թթ. հայ երեխաներին սկսել են ավելի քիչ որդեգրել արտերկրից. նախարար Թրամփը և Սթարմերը պայմանավորվել են շարունակել ճնշում գործադրել Պուտինի վրա (տեսանյութ) ԱԺ-ում անհետ կորած զինծառայողների հարազատների և պատգամավորների միջև վեճ է տեղի ունեցել (տեսանյութ)
Փաշինյանն էլ չի ձգում ո՛չ քաղաքականապես, ո՛չ ֆիզիկապես․ «Հրապարակ»
Նիկոլ Փաշինյանն էլ չի ձգում՝ ո՛չ քաղաքականապես, ո՛չ ֆիզիկապես։ Նա դա չի էլ թաքցնում, խորհրդարանի ամբիոնից ասում է, որ նյարդերը տեղի են տալիս, գլուխը ցավում է․․․ Ո՞ւմ գլուխը չէր ցավի, եթե գտնվեր նրա վիճակում՝ հեղինակազրկված, պարտված, ձախողված ե՛ւ երկրի ներսում, ե՛ւ արտաքին աշխարհում։
Փաշինյանը տապալումների մաստեր կլաս է ցույց տալիս։ Նա ձախողել է իր գլխավոր խաղաքարտը` խաղաղությունը, որով վերարտադրվել էր հայ ժողովրդի համար աղետալի հետեւանքներով պատերազմում պարտվելուց հետո։ Խաղաղությունը չի գալիս, Ալիեւը թքած ունի այդ թղթի վրա, նա կրակում է սահմանին։ ՔՊ-ն ու անձամբ Փաշինյանը քաղաքական ճգնաժամ են ապրում, նրանց վարկանիշը երկրաչափական պրոգրեսիայով նվազում է, Գյումրու ընտրություններում ձախողումը հեռու չէ, իշխանությունը, փաստացի, չի տիրապետում իրավիճակին, ու դա տեսնում են բոլորը՝ հետեւելով երկրի վարչապետի ջղաձգումներին, օրենքը խախտելու հուսահատությանը եւ անկանոն սպառնալիքներին՝ ուղղված երկրի երեք նախագահներին, իսկ լայն առումով՝ հայ ժողովրդին, որը հասկացել է, թե ինչ է կատարվում, ու ուր է տանում Փաշինյանը երկիրը։ Ինքը սկսել է հասկանալ, որ քաղաքական ու բարոյական տեսանկյունից «իզգոյ» է դարձել։ Եվ այս իրավիճակն է խորհրդարանում ղժղժոցի պատճառը։
«Ես չեմ կարող իջնել փողոցային խուժանի մակարդակին»,- «Հրապարակ»-ին ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը, երբ խնդրեցինք արձագանքել ԱԺ-ում Փաշինյանի գոռգոռոցներին եւ կրկին բարձրաձայնած առաջարկին, թե` եկեք բանավիճեք ինձ հետ։ Առաջին նախագահի խոսնակ Արման Մուսինյանն էլ արձագանքել էր․ «Նա կկծի, կլացի, քացի կտա, կգոռա ու կսպառնա, որ կբողոքի վերին ատյաններ, կանի արդեն պատկերացնելին ու դեռեւս անպատկերացնելին: Բայց երբեք չի հրապարակի ղարաբաղյան կարգավորման՝ Մինսկի խմբի պաշտոնական պլաններն ու Հայաստանի պաշտոնական պատասխանները, այդ թվում՝ իր կողմից մերժված 2019 թվականի պլանը»: Երկրորդ նախագահի գրասենյակից Փաշինյանին հորդորել էին՝ օղին դեղերի հետ չխառնել, ու նշել, որ նա «բանավիճելու մանիակալ չբավարարված պահանջ ունի», որի «լավագույն լուծումը մոտակա հոգեբուժարանում սանիտարների հետ բանավիճելն է»: Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքով էլ, «նշաձողից ցածր ընկածների հետ ընդունված չէ բանակցել, ուր մնաց թե՝ բանավիճել»։
ԱԺ-ում, հիշեցնենք, Փաշինյանն ինքնատիրապետումը կորցրել էր, նախկին նախագահներին սպառնացել «պատերով տալ եւ քաղաքական դիակի մնացորդները դուրս հանել», «ոտքի տակ տալ»։ Իսկ ջղաձգման հաջորդ օրն արդեն Գյումրիում գործի դրվեց ռեպրեսիվ մեքենան՝ ընդդիմադիրների նախընտրական շտաբներում ու բնակարաններում խուզարկությունների, ձերբակալությունների տեսքով։
Կառավարման հարցերով փորձագետ Հովհաննես Ավետիսյանը Փաշինյանի վարքագիծը բացատրում է արտաքին ու ներքին ճնշումների տակ հայտնվելու հանգամանքով․ մի կողմից Ալիեւն է նրան ճնշում՝ անընդհատ ավելացնելով պահանջները, մյուս կողմից՝ հայ ժողովուրդը։ «Այստեղ հենց «հայ»-ն եմ ուզում շեշտադրել, հայ ժողովուրդն է նրա նկատմամբ ճնշում գործադրել՝ չուզենալով հրաժարվել իր իրավունքներից, եւ նրա նյարդերը տեղի են տալիս։ Իր բարեկամ Ալիեւին նախորդիվ խոստում տված Արցախը չի բավարարում նրան, նա ավելին է պահանջում։ Սա էլ տեսնում է, որ հայ ժողովրդին այլեւս չի կարողանում մոլորեցնել, խաբել, հասկանում է, որ հաջորդիվ զիջումներն իր վրա շատ թանկ են նստելու»,- բացատրում է մեր զրուցակիցը: Ավետիսյանի խոսքով, Փաշինյանը քաջ գիտակցում է, որ ցածր է վարկանիշը, ու ընտրություններին, լինեն դրանք արտահերթ, թե հերթական, գործադրելու է նույն սխեման, որը հենց այս օրերին տեսնում ենք Գյումրիում։ «Ինքը հանդես է գալու իր ուժով` զուգահեռ, այսպես կոչված, եվրոպամետ ուժերով, ինչու «այսպես կոչված», որովհետեւ դրանք կեղծ են։ Նրանք զուգահեռ երկու թեզ են քարոզում՝ հակառուսականություն եւ դեպի Եվրոպա ճանապարհ,  այդ ուժերով նա փորձելու է վերարտադրվել՝ դաշինքով ԱԺ-ում ունենալ մեծամասնություն եւ մնալ վարչապետի պաշտոնին։ Իր ծրագիրը սա է, որը կարող է խափանել հայ ժողովուրդը՝ այն գիտակից հայը, որը հասկանում է, որ Փաշինյանը թուրքահպատակ է, այսինքն՝ կատարել եւ կատարելու է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի բոլոր ցանկություններն այնքան ժամանակ, մինչեւ հայկական պետությունը՝ որպես ազգային պետություն, վերանա»,- ասում է կառավարման փորձագետը՝ հավելելով, որ Փաշինյանի համար ստեղծված իրավիճակը փակուղային է, նա հասկանում է, որ հայ ժողովուրդը սթափվում է, ու մոտ է իր իշխանության ավարտը։
«Նա կարծում էր, որ կարողանալու է ինչ-որ պահի բավարարել Ալիեւի պահանջները, բայց տեսնում է, որ դա այլեւս անհնար է, ու, մյուս կողմից, տեսնում է, որ հայ ժողովուրդը սթափվում է։ Մենք նրա խոսույթում նույնիսկ տեսնում ենք, որ արդեն պարբերաբար կրկնում է, որ եթե հայ ժողովուրդն ուզի, ես վաղն էլ չեմ լինի Հայաստանի վարչապետ: Այսինքն, ասում է՝ եթե հայ ժողովուրդը փողոց դուրս գա եւ ինձ պարտադրի հեռանալ, ես հեռանալու եմ։ Ես կարծում եմ, որ նա անելու է դա, եւ դա լինելու է Հայաստանից փախուստի ճանապարհով, որովհետեւ ինքը գիտի, թե ինչ հանցագործություններ է գործել հայ ժողովրդի դեմ, եւ, բնականաբար, չի ցանկանում կանգնել դատարանի առջեւ, որն իր պարագայում ուղղակի անխուսափելի է»,- եզրափակում է Հովհաննես Ավետիսյանը։
Ինչ են պատմում անհետ կորածների ծնողները ԱԺ-ում փակ հանդիպումից հետո (տեսանյութ) Նիկոլական քարոզչությունը Արմեն Աշոտյանին վերագրվող ֆեյք նյուզ է տարածում․ իրավապաշտպան Հայաստանի ԱԳՆ-ը շնորհավորական ուղերձ է հղել իսլամական սրբազան Էյդ Ալ-Ֆիտր տոնի առթիվՀավատացեք` որևէ անակնկալ չի լինելու. Վանեցյանը` Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարության մասինՌԴ ԱԳՆ-ում գնահատել են Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելու գաղափարըԱրցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հանրային քննարկում է անցկացնում․ մանրամասներ (տեսանյութ) Բաքվից հայտարարում են՝ ուժ են հավաքում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման համար»․ ադրբեջանագետ Այս տարածաշրջանում կա միայն մեկ պրոքսի ուժ․ Իրանի գերագույն առաջնորդը սպառնացել էԹուրք երգիչը ելույթի ժամանակ կորցրել է գիտակցությունը և մահացելԱՄՆ-ում աճել Է տնտեսական ճգնաժամի վտանգը․ WSJԱյժմ այլևս ոչինչ չի խանգարում, որ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի. Գերմանիայի նախագահԲժիշկը բացատրել է՝ ինչու ենք ամաչելուց կարմրում1 զոհ, 1 վիրավոր. ողբերգական ավտովթար՝ Երևան-Մեղրի ճանապարհին Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական գործերի փոխվարչապետի հետ Արման Եղոյանն ընդունել է Հայաստանում Կիպրոսի դեսպանին Պատերազմի ժամանակն ավարտվել է. Վահագն Խաչատուրյան Շարունակվելու են արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հարցով ակցիաները ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնող դեսպանին Թրամփի սպառնալիքներից հետո կանչել են Իրանի ԱԳՆՀայտնի է դարձել Կիև ժամանած արտասահմանցի հյուրերի մասին (տեսանյութ) 2023-24թթ. հայ երեխաներին սկսել են ավելի քիչ որդեգրել արտերկրից. նախարար Թրամփը և Սթարմերը պայմանավորվել են շարունակել ճնշում գործադրել Պուտինի վրա (տեսանյութ) Երևանի քրեական ոստիկանները բացահայտել են 680 գրամ ոսկյա զարդերի, 2150 ԱՄՆ դոլարի և 395 հազար դրամի գողությունը ԱԺ-ում անհետ կորած զինծառայողների հարազատների և պատգամավորների միջև վեճ է տեղի ունեցել (տեսանյութ) Հայտնի է առողջության համար բարձր ռիսկեր ունեցող մասնագիտությունըԻ պատիվ Գերմանիայի նախագահի՝ Վահագն Խաչատուրյանի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ Ինչ է նշանակում ՔՊ-ի կրած ջախջախիչ պարտությունը (տեսանյութ) Մանդատով արդարացվա՞ծ է բռնությունը. պատգամավորը հարձակվել է լրագրողի վրա՝ ոստիկանների աչքի առջև (տեսանյութ) ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնող դեսպանին Թրամփի սպառնալիքներից հետո կանչել են Իրանի ԱԳՆ (տեսանյութ) Գերմանիայի դեսպանը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ․ Արցախի վերաբերյալ հրապարակումը հեռացվել է Շտայնմայերի էջիցԿուրսկում Ուկրաինայի ԶՈւ-ն մեկ օրում աննախադեպ կորուստներ է ունեցելԲաքուն պետք է մի կողմ դնի Երեւանի հետ համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ բոլոր կասկածները. Գերմանիայի նախագահ Ակադեմիական քաղաքում կարող են լինել նաև միջազգային բուհերը. ԿԳՄՍ նախարարը՝ DAAD-ի ներկայացուցիչներին Քննչական գործողությունների միջոցով կարող ենք իմանալ՝ որտեղից սկսել փնտրել ողջ կամ մահացած մեր զինվորներին․ Անդրանիկ ՔոչարյանՄենք բոլորս պետք է աշխատենք պահպանել երկիրը և չմտածենք ընտրությունների մասին․ Զալուժին (տեսանյութ) Sky News-ը պարզել է՝ ինչի մասին են խոսում Ռուսաստանի հասցեին հնչեցրած Թրամփի սպառնալիքները (տեսանյութ) Մալայզիացի կինը կանխիկ գումարով 15 կգ ոսկի է գնելՀայաստանի և Գերմանիայի նախագահները քննարկել են վերականգնվող էներգիայի ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր Մարտուն Գրիգորյանը պետք է հետևի Ռուբեն Մխիթարյանի ու Կարեն Սիմոնյանի օրինակին․ Վարդան ՂուկասյանԵվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը կայցելի Հայաստան. Գերմանիայի նախագահ (տեսանյութ)Դանիայի նախկին վարչապետն ԱՄՆ-ին Գրենլանդիան գրավելու այլընտրանք է առաջարկել (տեսանյութ) ԵՄ-ն լռում է, դիտորդները՝ նույնպես պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես չեն գալիս․ Էդմոն Մարուքյան (տեսանյութ) Թրամփը ցանկացել է Պուտինի մասին մեկ փաստ պարզելՄիանում եմ Մարտուն Գրիգորյանից ակնկալիքներ ունեցողներին, որ Գյումրիում ՔՊ քաղաքապետ չլինի․ ԱշոտյանՌԴ ԱԳՆ-ում գնահատել են Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելու գաղափարը (տեսանյութ) Կուլեբան խոսել է Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման մասին (տեսանյութ) Եթե երկշաբաթյա ժամկետում նիստեր չկայանան ու համայնքի ղեկավար չընտրվի, տեղի են ունենալու նոր արտահերթ ընտրություններ. սահմանադրագետ Անչափ ուրախ էի Երեւանում հյուրընկալել Գերմանիայի առաջին տիկնոջը․ Աննա Հակոբյան (տեսանյութ)Sky News-ը պարզել է՝ ինչի մասին են խոսում Ռուսաստանի հասցեին հնչեցրած Թրամփի սպառնալիքներըԱդրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն (տեսանյութ) Մարին Լը Պենին ազատազրկում է սպասվում (տեսանյութ)