Պատերազմի ժամանակն ավարտվել է. Վահագն Խաչատուրյան Հայտնի է դարձել Կիև ժամանած արտասահմանցի հյուրերի մասին (տեսանյութ) 2023-24թթ. հայ երեխաներին սկսել են ավելի քիչ որդեգրել արտերկրից. նախարար Թրամփը և Սթարմերը պայմանավորվել են շարունակել ճնշում գործադրել Պուտինի վրա (տեսանյութ) ԱԺ-ում անհետ կորած զինծառայողների հարազատների և պատգամավորների միջև վեճ է տեղի ունեցել (տեսանյութ) Ի պատիվ Գերմանիայի նախագահի՝ Վահագն Խաչատուրյանի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ Ինչ է նշանակում ՔՊ-ի կրած ջախջախիչ պարտությունը (տեսանյութ) Մանդատով արդարացվա՞ծ է բռնությունը. պատգամավորը հարձակվել է լրագրողի վրա՝ ոստիկանների աչքի առջև (տեսանյութ) ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնող դեսպանին Թրամփի սպառնալիքներից հետո կանչել են Իրանի ԱԳՆ (տեսանյութ) Բաքուն պետք է մի կողմ դնի Երեւանի հետ համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ բոլոր կասկածները. Գերմանիայի նախագահ Ակադեմիական քաղաքում կարող են լինել նաև միջազգային բուհերը. ԿԳՄՍ նախարարը՝ DAAD-ի ներկայացուցիչներին Մենք բոլորս պետք է աշխատենք պահպանել երկիրը և չմտածենք ընտրությունների մասին․ Զալուժին (տեսանյութ)
Ադրբեջանի տարածքում վերացվnւմ են քրիստոնեական եկեղեցիները. «Գեղարդ» հիմնադրամ
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը ներկայացնում է  հետաքննական հոդված, որտեղ անդրադառնում է Ադրբեջանին, որը չի պահպանել իր պատմամշակութային ժառանգությունը, սակայն մեղադրում է հայկական կողմին ԼՂ տարածքում գտնվող մուսուլմանական հուշարձանները վանդալիզմի ենթարկելու մեջ։
«Ադրբեջանը, որ երբևէ աչքի չի ընկել իր պատմամշակութային արժեքների պահպանությամբ, շարունակում է հայկական կողմին մեղադրել Արցախի տարածքում գտնվող մուսուլմանական մշակութային հուշարձանները վանդալիզմի ենթարկելու մեջ։ Հարկ է նշել, որ մուսուլմանական մշակույթին պատկանող այդ հուշարձանները բացառապես կապ չունեն «ադրբեջանական մշակույթի» հետ։ Ավելին՝ բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ և մշակութային կոթողներ, անգամ` մուսուլմանական սրբավայրեր ու մզկիթներ, Ադրբեջանում այսօր վերածվել են աղբանոցների կամ անասնագոմերի։ Մոնղոլական ժամանակաշրջանի, Շիրվանշահերի մշակույթին պատկանող արժեքներն այսօր կանգնած են վերացման վտանգի առջև:
Օրինակ՝ Սեֆյանների ժամանակաշրջանին պատկանող Շահ Սուլթան Հուսեյնի մզկիթը, որը գտնվում է Ադրբեջանի Նովխանի գյուղում, վերածված է աղբավայրի։ Իրանական մշակութային ժառանգություն հանդիսացող շիական մզկիթի նկատմամբ ադրբեջանական նման վերաբերմունքը կոշտ արձագանքի է արժանացել իրանական տեղեկատվական կայքերում։ Մզկիթի անմխիթար վիճակի մասին ահազանգել է նաև ադրբեջանցի պատմաբան Զաուր Ալիևը: Ըստ նրա՝ անգամ ցուցանակ տեղադրված չէ, որը կփաստի հուշարձանի՝ պետության կողմից պահպանված լինելը. միայն տեղացիների պատրաստած «Շահ սուլթան Հուսեյնի մզկիթ» վերտառությամբ գրությունն է։ «Կրոնական հուշարձանի ներսը վերածվել է աղբանոցի, որտեղ նետում են անգամ սատկած կենդանիների լեշեր»,- նշել է Զաուր Ալիևը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է հոդվածի մեջ:
Հոդվածում բերված հաջորդ օրինակը Բաքվի Սաբունչուի շրջանում Մաշթաղա ավանում գտնվող 17-18-րդ դարերով թվագրվող արևելյան հայտնի համամն է, որն ամբողջությամբ վերածված է աղբանոցի: Մշակութային այս ժառանգությունը հայտնի է նաև «Ավազի համամ» անունով: Ապշերոնի գրեթե բոլոր գյուղերում գոյություն ունեն նմանօրինակ համամներ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը գտնվում է կիսաքանդ և ավերված վիճակում։
«Նույնպիսի անմխիթար վիճակում է Սումգայիթ քաղաքի Ջորաթ ավանի տարածքում գտնվող պատմական «Հաջը Մաջիդ» համամը, որը բնակչության շրջանում հայտնի է «Հին համամ» անունով։ Այն 15-16-րդ դարերի շինություն է, պատկանում է Շիրվանշահերի դարաշրջանին։ Բնակիչների խոսքերով՝ պատմական հուշարձանի՝ աղբավայրի վերածվելու հիմնական պատճառը պատասխանատու կառույցների անտարբեր վերաբերմունքն է: Պետք է փաստել, որ Հաջը Մաջիդ համամը վերջին անգամ վերանորոգվել է 1985 թվականին և գործել է մինչև 1988 թվականը: Պատմական այս հուշարձանն այժմ կանգնած է վերացման վտանգի առջև:
Հնագույն մեկ այլ հուշարձանի տարածք ադրբեջանցիների կողմից աղբավայրի է վերածվել Աղսու քաղաքում: Տեղում պեղումներ կատարած հնագետ Ֆարիզ Խալիլլին նշել է, որ հնագիտական աշխատանքների ավարտից հետո հուշարձանի մի մասը ոչնչացվել է տարածքում ճանապարհի կառուցապատման աշխատանքների պատճառով: Ադրբեջանցի բնակչությունն էլ, իր հերթին, հուշարձանի տարածքը վերածել է աղբավայրի: Հնագետի խոսքով՝ տարածքում թափված աղբը պատմական հուշարձանների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում է»,- ասված է հիմնադրամի հոդվածում:
Պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացումից բացի՝ Ադրբեջանում վանդալիզմի են ենթարկվում նաև սրբավայրեր, ուխտատեղիներ: Այսպես՝ դեռևս 2016 թվականին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի սահմանին գտնվող Յալամա ավանում անհայտ անձինք երկու ուխտատեղի են այրել: Ադրբեջանցիների կողմից նույն ճակատագրին են արժանացել Խանոբա, այնուհետև՝ Մոլլա Ահմադ սրբավայրերը:
Հրապարակման մեջ ընդգծվում է, որ մշակութային հուշարձանների հանդեպ կատարվող վանդալիզմը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասը: Հարկ է նշել, որ ոչնչացվում են տարբեր ժամանակաշրջաններին պատկանող և ադրբեջանցիների հետ որևէ աղերս չունեցող մշակութային կոթողները։
«Բաքուն նպատակաուղղված նույն քաղաքականությունն վարում է ոչ միայն բռնազավթված Արցախում՝ ջնջելով հայկական հետքն ու վերացնելով քրիստոնեական եկեղեցիները, այլև՝ հենց Ադրբեջանի տարածքում։ Ասվածի ապացույցը Զաքաթալայի շրջանի հնագույն կիսավեր եկեղեցին է, որը, թեև գտնվում է պետության պաշտպանության ներքո, սակայն ենթարկված է վանդալիզմի։
Այսպիսով՝ ադրբեջանական կողմն անգամ քաղաքակրթությանն է պատերազմ հայտարարել՝ ոչնչացնելով իր տարածքում գտնվող տարբեր ժամանակաշրջաններին ու ժողովուրդներին պատկանող մշակութային արժեքները։ Այս ամենի մասին փաստում են հենց իրենք՝ ադրբեջանցիները՝ սոցիալական ցանցերի էջերում կատարելով նմանատիպ գրառումներ. «Վանդալիզմ Ադրբեջանում. հայերին մեղադրել պետք չէ, քանի որ ինքներս ենք ոչնչացնում մեր պատմական հուշարձանները»»,- եզրափակվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածը:
Պատերազմի ժամանակն ավարտվել է. Վահագն Խաչատուրյան ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնող դեսպանին Թրամփի սպառնալիքներից հետո կանչել են Իրանի ԱԳՆՀայտնի է դարձել Կիև ժամանած արտասահմանցի հյուրերի մասին (տեսանյութ) 2023-24թթ. հայ երեխաներին սկսել են ավելի քիչ որդեգրել արտերկրից. նախարար Երևանի քրեական ոստիկանները բացահայտել են 680 գրամ ոսկյա զարդերի, 2150 ԱՄՆ դոլարի և 395 հազար դրամի գողությունը Թրամփը և Սթարմերը պայմանավորվել են շարունակել ճնշում գործադրել Պուտինի վրա (տեսանյութ) Երևանի քրեական ոստիկանները բացահայտել են 680 գրամ ոսկյա զարդերի, 2150 ԱՄՆ դոլարի և 395 հազար դրամի գողությունը ԱԺ-ում անհետ կորած զինծառայողների հարազատների և պատգամավորների միջև վեճ է տեղի ունեցել (տեսանյութ) Հայտնի է առողջության համար բարձր ռիսկեր ունեցող մասնագիտությունըԻ պատիվ Գերմանիայի նախագահի՝ Վահագն Խաչատուրյանի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ Ինչ է նշանակում ՔՊ-ի կրած ջախջախիչ պարտությունը (տեսանյութ) Մանդատով արդարացվա՞ծ է բռնությունը. պատգամավորը հարձակվել է լրագրողի վրա՝ ոստիկանների աչքի առջև (տեսանյութ) ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնող դեսպանին Թրամփի սպառնալիքներից հետո կանչել են Իրանի ԱԳՆ (տեսանյութ) Գերմանիայի դեսպանը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ․ Արցախի վերաբերյալ հրապարակումը հեռացվել է Շտայնմայերի էջիցԿուրսկում Ուկրաինայի ԶՈւ-ն մեկ օրում աննախադեպ կորուստներ է ունեցելԲաքուն պետք է մի կողմ դնի Երեւանի հետ համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ բոլոր կասկածները. Գերմանիայի նախագահ Ակադեմիական քաղաքում կարող են լինել նաև միջազգային բուհերը. ԿԳՄՍ նախարարը՝ DAAD-ի ներկայացուցիչներին Քննչական գործողությունների միջոցով կարող ենք իմանալ՝ որտեղից սկսել փնտրել ողջ կամ մահացած մեր զինվորներին․ Անդրանիկ ՔոչարյանՄենք բոլորս պետք է աշխատենք պահպանել երկիրը և չմտածենք ընտրությունների մասին․ Զալուժին (տեսանյութ) Sky News-ը պարզել է՝ ինչի մասին են խոսում Ռուսաստանի հասցեին հնչեցրած Թրամփի սպառնալիքները (տեսանյութ) Մալայզիացի կինը կանխիկ գումարով 15 կգ ոսկի է գնելՀայաստանի և Գերմանիայի նախագահները քննարկել են վերականգնվող էներգիայի ոլորտում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր Մարտուն Գրիգորյանը պետք է հետևի Ռուբեն Մխիթարյանի ու Կարեն Սիմոնյանի օրինակին․ Վարդան ՂուկասյանԵվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը կայցելի Հայաստան. Գերմանիայի նախագահ (տեսանյութ)Դանիայի նախկին վարչապետն ԱՄՆ-ին Գրենլանդիան գրավելու այլընտրանք է առաջարկել (տեսանյութ) ԵՄ-ն լռում է, դիտորդները՝ նույնպես պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես չեն գալիս․ Էդմոն Մարուքյան (տեսանյութ) Թրամփը ցանկացել է Պուտինի մասին մեկ փաստ պարզելՄիանում եմ Մարտուն Գրիգորյանից ակնկալիքներ ունեցողներին, որ Գյումրիում ՔՊ քաղաքապետ չլինի․ ԱշոտյանՌԴ ԱԳՆ-ում գնահատել են Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելու գաղափարը (տեսանյութ) Կուլեբան խոսել է Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման մասին (տեսանյութ) Եթե երկշաբաթյա ժամկետում նիստեր չկայանան ու համայնքի ղեկավար չընտրվի, տեղի են ունենալու նոր արտահերթ ընտրություններ. սահմանադրագետ Անչափ ուրախ էի Երեւանում հյուրընկալել Գերմանիայի առաջին տիկնոջը․ Աննա Հակոբյան (տեսանյութ)Sky News-ը պարզել է՝ ինչի մասին են խոսում Ռուսաստանի հասցեին հնչեցրած Թրամփի սպառնալիքներըԱդրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն (տեսանյութ) Մարին Լը Պենին ազատազրկում է սպասվում (տեսանյութ) Բրիտանիայում սխալ են անվանել Պուտինի նախազգուշացումներն անտեսելը (տեսանյութ) 21-ամյա երիտասարդի սպանությունը բացահայտվել է Պեսկովը գնահատել է NYT-ի հետաքննությունը ԱՄՆ-Մեծ Բրիտանիա շփումների վերաբերյալՈւկրաինայում նշել են նախագահական ընտրությունների անցկացման ժամկետները (տեսանյութ) ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու. Մարտուն ԳրիգորյանԱրթուր Վանեցյանը մասնակցում է Մարտուն Գրիգորյանի շտաբում տեղի ունեցող քննարկումներին Կինը 12 դոլարով նկար է գնել, որը կարող է Ռենուարի բնօրինակներից լինելԱՄՆ-ում բացատրել են՝ ինչու է Թրամփը բարկացել Պուտինի վրա (տեսանյութ) Նաիրա Հովսեփյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունն արդեն ԲԴԽ-ում է Թրամփը և Սթարմերը պայմանավորվել են շարունակել ճնշում գործադրել Պուտինի վրաԳիշերը Խնածախի ուղղությամբ կրակոցներն ինտենսիվ են եղել Շոլցը դատապարտել Է Թրամփին (տեսանյութ) Ուկրաինայում նշել են Պուտինի հետ Կիևի հնարավոր համաձայնագրի կնքման հետևանքները (տեսանյութ) Չի բացառվում, որ ՔՊ-ականները սկսեն կրակել լրագրողների վրա. Կորյուն Սիմոնյան Զելենսկին խնդիրներ կունենա, մեծ, շատ մեծ խնդիրներ․ Թրամփ (տեսանյութ)