Ոստիկանությունում բարեփոխումներ են լինելու․ Փաշինյանի գլխավորությամբ խորհրդի նիստ է տեղի ունեցել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստը:
Օրակարգի շրջանակում քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների 2024-2026 թթ. ռազմավարական ծրագրի իրականացման ընթացքը:
Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը նախ անդրադարձել է ռազմավարական ծրագրի գերակայություններին և ներկայացրել այն աշխատանքները, որոնք իրականացվել են այդ ուղղություններով: Արփինե Սարգսյանի ներկայացմամբ, իրականացված միջոցառումներն ուղղված են եղել քաղաքացիական վերահսկողության ներքո գործող ոստիկանության կառուցվածքային և ֆունկցիոնալ համակարգի վերջնական ձևավորմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ինստիտուցիոնալ նոր մոտեցումների ներդրմանը, բարեվարքության ամրապնդմանն ու հանրային հաշվետվողականությանը, կրթական միջավայրի բարելավմանը, արդի մարտահրավերներին դիմակայող պրոֆեսիոնալ ոստիկանական համակարգի ձևավորմանը, ոստիկանական ծառայությունների շրջանակներում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության պատշաճ ապահովմանը, ոստիկանության հանդեպ հանրային վստահության աստիճանի լավարկմանը, ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավմանը: Նշվել է, որ ռազմավարական ծրագրի կատարողականը թվային տվյալներով հետևյալն է՝ 2024թ. համար նախատեսված 25 միջոցառումից կատարվել է 24-ը, 1-ը կատարվել է մասնակի:
Անդրադարձ է կատարվել թվայնացման ոլորտում իրականացված աշխատանքներին, նշվել է, որ սահմանվել են հանրային ծառայությունների մատուցման որակի չափորոշիչները, մշակվել է ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության 2025 թվականի տարեկան միջոցառումների ծրագիրը, իրականացվել է շենքային պայմանների համալիր վերլուծություն, մեկնարկել և իրականացվում է «Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բարեփոխումներ» ծրագիրը: Ըստ զեկույցի, արդեն գործում է ՆԳՆ նորաստեղծ կրթահամալիրը՝ քաղաքացիական կառավարմամբ, որը դիտարկվում է նաև որպես հետազոտական հաբ: Պարեկային ծառայության զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների արդյունքում այն գործում որպես արտաքին ծառայության նոր և ժամանակակից մոդել: Զեկուցվել է, որ իրականացված միջոցառումների արդյունքում նվազել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ընդհանուր թիվը, աճել է իրավախախտումների բացահայտումը: Միջոցառումներ են իրականացվել նաև քրեական ոստիկանության, համայնքային ոստիկանության զարգացման, օպերատիվ աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Նշվել է, որ վերափոխվել են ոստիկանության զորքերը, ձևավորվել է ոստիկանության գվարդիան: Ըստ 2024թ․ անցկացված սոց. հարցումների, ոստիկանության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը կազմում է 72%:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ ոստիկանության բարեփոխումներին ուղղված միջոցառումների, մասնավորապես՝ ոստիկանության ինստիտուտի գործունեության կատարելագործման և կարողությունների բարելավման վերաբերյալ:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետը կարևորել է բարեփոխումների գործընթացի շարունակականությունը՝ հիմնվելով իրականացված միջոցառումների արդյունքների վրա: Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է գաղափարախոսական ուղերձի կարևորությունը բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին. «Շատ կարևոր է, թե պետությունն ինչ է ասում իր ոստիկանին, իր աշակերտին, իր քննիչին, իր պաշտոնյային: Գաղափարախոսական աշխատանքը շատ կարևոր է, այդ թվում՝ նաև քաղաքացի-ոստիկան հարաբերությունների առումով»:
Դանիայում արձանագրվել է կետերի զանգվածային ափնետում․ պատճառը մնում է անհայտԵրբ ժողովուրդը միաբանվում է Տիրոջ առաջ, հույսն ու հավատը առավել են զորանում․ Տեր ՎրթանեսԲայկալում սուզված մեքենայից դուրս են բերվել ութ զոհերի մարմինները ԱՄՆ-ը քննարկում է Խամենեիի սպանության հնարավորությունը.Դատապարտելի է ԲԴԽ հայտարարությունը (տեսանյութ)Ֆիցոն Զելենսկու գործողությունները անվանել է «չարամիտ» Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ)CNN․ ԱՄՆ հետախուզությունը հայտարարել է Չինաստանում նոր սերնդի միջուկային զենքի ստեղծման մասինՕրբանը դիմել է Թրամփին Ուկրաինայի հարցով՝ կոչ անելով «շարունակել նույն ոգով»Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըԼիբանանի նախագահը դատապարտել է Իսրայելի հարձակումներըՌազմական փորձագետը Կարպովկայի վերահսկողությունը կապել է Դոնբասի լիակատար գրավման նախապատրաստության հետMash․ Պոլինա Գագարինան կուտակել է 10 մլն ռուբլու հարկային պարտքՌուսաստանը սպառնում է պատասխան քայլերով, եթե Հարավային Կորեան միանա PURL ծրագրինՎազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը. փաստաբանՌուսաստանում արձագանքել են Ուկրաինայի հարձակմանը Ուդմուրտիայի վրա՝ 1400 կմ խորքումԳումեննիկը Օլիմպիադայում մնացել է առանց խոստացված սմարթֆոնի՝ անձնական հեռախոսի խափանումից հետոԱրցախն իմ հայրենիքն է, արյուն էինք թափել սուրբ հողի համար րոպե անգամ չվարանելով․ Խաչիկ ԳալստյանԱջափնյակի կրակոցներից մեկ ամիս առաջ օպերատիվ աշխատանք է կատարվել, բայց զենք չի հայտնաբերվել. «Հետք»Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիReuters․ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի չեղարկումը կարող է «բումերանգ» դառնալ եվրոպական բիզնեսի համարՍլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ՈւկրաինայինՄակրոնը գնահատել է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի վճիռը՝ որպես դաշնային իշխանության վերահսկողության օրինակԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ)Արևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Նախորդ տարվա համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 7.2%-ով․ ՀՀ կառավարությունԿիևը էլեկտրաէներգիան օգտագործում է ոչ թե ժողովրդի, այլ անօդաչուների արտադրության համար․ ԱզարովՖրանսիայում տագնապ են հնչեցնում Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանը հնարավոր անդամակցության վերաբերյալՀայկ Կոստանյանը սուտ տեղեկատվություն է տրամադրել․ Արթուր ՉախոյանԱՄՆ‑ն ավելի քան 60 ռազմական ինքնաթիռ է տեղակայել Հորդանանի ռազմակայանում՝ Իրանի հետ լարվածության ֆոնինԿիևը առաջարկել է ԵՄ‑ին օգտագործել Օդեսա‑Բրոդի նավթամուղը «Դրուժբայի» փոխարենՈւկրաինայի նախագահական ընտրությունները կարող են անցկացվել 2026 թվականինԱՄՆ-ի գազային հաջողությունները կարող են հարվածել սեփական տնտեսությանըAxios․ Վաշինգտոնը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի հնարավոր ոչնչացման սցենարըԹրամփը ստորագրել է համաշխարհային 10% մաքսատուրք սահմանելու հրամանագիրՄարդկանց մոտ փոխում են սննդային սովորությունները․ աճում է պատրաստի ուտեստների պահանջարկըՄադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահՀայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմաններըԹրամփը մարտի վերջին կայցելի ՉինաստանԲայկալ լճի սառույցի մեջ բեռնատար է ընկելՈւկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման հետևանքով Կրասնոդարի երկրամասում տուժած կաՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի ԶՈւ կորուստների մասին տվյալներՀնդկաստանում ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառովՏարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ)Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան ԴումիկյանԻշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ)Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ուկրաինան պահանջում է խաղաղությունից հետո առաջնագծում եվրոպական ուժերի տեղակայում. ԶելենսկիՄեքսիկայի քաղաքականությունը կայունացնում է իրավիճակը ԱմերիկայումՓորձագետը զգուշացնում է․ սմարթֆոնները շուրջօրյա հետևում են օգտատերերինՈւկրաինայի հակամարտությունը գնում է կարգավորման ճանապարհով․ ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար