Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Լիտվայի ՆԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը. ստորագրվել է համագործակցության ամրապնդման գործողությունների ծրագիրը (տեսանյութ)
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը ապրիլի 14-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության ՆԳ նախարար Վլադիսլավ Կոնդրատովիչի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այդ մասին հայտնում են ՆԳՆ-ից:
Արփինե Սարգսյանը շնորհավորել է Վլադիսլավ Կոնդրատովիչին` նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Նախարար Սարգսյանը կարևորել է Հայաստանի և Լիտվայի բարեկամական հարաբերությունները, որոնք արտացոլված են նաև միջգերատեսչական համագործակցության մակարդակում։
ՆԳ նախարարը կարևորել է ԵՄ ֆինանսավորմամբ և Լիտվայի ու Լատվիայի Հանրապետությունների իրականացմամբ կյանքի կոչված «Աջակցություն Հայաստանում իրավապահ համակարգի և անվտանգության բարեփոխումներին» ծրագիրը, որի շրջանակում ֆինանսական ներդրումները գերազանցում են 2 մլն եվրոն։
Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է ծրագրի բաղադրիչների շրջանակում ՆԳ նախարարությունում և ենթակա ծառայություններում իրականացված աշխատանքներին ու կոնկրետ ուղղություններով գրանցված արդյունքներին։
Լիտվայի ՆԳ նախարար Վլադիսլավ Կոնդրատովիչը իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և արդյունավետ համագործակցության համար՝ շեշտելով թե՛ իրավապահ ոլորտում, թե՛ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ոլորտում առկա փոխգործակցությունը։
Քննարկվել են նաև վիզաների ազատականացման, սահմանային կառավարման, ոստիկանության, փրկարար ծառայության ոլորտներին առնչվող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Կողմերը վերահաստատել են երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը։
Հանդիպման ավարտին ՆԳՆ ոստիկանության պետ-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Արամ Հովհաննիսյանը և Լիտվայի Հանրապետության ոստիկանության գլխավոր հանձնակատար, գեներալ Արունաս Պաուլաուսկասը ստորագրել են «Լիտվայի Հանրապետության ՆԳ նախարարության ոստիկանության դեպարտամենտի և Հայաստանի Հանրապետության ՆԳ նախարարության ոստիկանության միջև երկկողմ համագործակցության ամրապնդման մասին 2025-2026 թվականների գործողությունների ծրագիրը»։