Մեծապես գնահատում ենք Սլովենիայի հետ հաստատված բարեկամական հարաբերությունները․ ՀՀ նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնին։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է Սլովենիայի բարձր մակարդակի ներկայացուցչի այցը Հայաստան և ընդգծել, որ մեր երկիրը մեծապես գնահատում է Սլովենիայի հետ հաստատված բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են ժողովրդավարական արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և շահերի վրա։
Հանրապետության նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սլովենիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող հումանիտար աջակցության համար։ Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել նաև Եվրամիության կառույցներում և ձևաչափերում Սլովենիայի հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև Սլովենիայի շարունակական աջակցությունը տարբեր նախաձեռնություններում և ծրագրերում։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը կարևորել է Սլովենիայի կառուցողական դիրքորոշումը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման գործընթացներում ունեցած դերակատարությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և տարբեր ոլորտներում՝ հատկապես քաղաքական, տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և գիտակրթական, համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։ Կողմերը ընդգծել են, որ նշված բնագավառներում առկա է զգալի ներուժ, որի արդյունավետ իրացումը կարող է նպաստել երկու երկրների համապարփակ զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին։ Նախագահ Խաչատուրյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խաղաղության հաստատման ուղին շարունակելու հարցում։ Նա ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայուն զարգացման խթան։