Այսօրվա բանակացություններն ընդգրկուն էին ու կառուցողական. Արարատ Միրզոյան
«Պարոն Լավրովի այցը շատ լավ հնարավարություն է՝ քննարկել լայն օրակարգի բոլոր հարցերը, հավելյալ ջանքեր գործադրել երկու երկրների հարաբերությունների  խորացման ուղղությամբ»,-ՌԴ ԱԳ նախարարաի հետ ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը։
Նրա գնահատմամբ, այսօրվա բանակացությունները բավականին ընդգրկուն էին, կառուցողական, հարցերի շրջանակը բավականին լայն էր։
«Համագործակցության համատեքստում նշել ենք, որ ընթացիկ տարին հագեցած էր և կշարունակի հեգացած լինել փոխայցելություններով, ՀՀ վարչապետն այցելեց  Մոսկվա մայիսի 9-ին, պատիվ ունենք հյուրընկալել ԱԳ նախարարի ատվիրակությանը սպասում ենք Դաշնային խորհրդի նախագահ Մատվիենկոյի ու նրա պատվիրակության այցին, միջտարածաշրջանային ֆորում է տեղի ունենալու»,-ասաց Միրզոյանը։
Նա հատկանշանակ համարեց, որ այսօրվա բանակցությունների ընթացքում կողմերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության միջև 2025-2026 թթ. համար խորհրդակցությունների ծրագիրը։
«Ինչպես ցանկացած երկկողմ հարաբերություններում, այնպես էլ մեր պարագայում էական դեր ունեն տնտեսական կապերը, մենք ունենք փոխշահավետ փոխգործակցության ԵԱՏՄ շրջանակում»,-ասաց Միրզոյանն ու նշեց, որ այս առումով կա չիրացված պոտենցիալ, համոզմունք հայտնեց, որ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ու վերագործարկման արդյունքում էապես կնպաստի այդ փոխգործակցությանը։
Միրզոյանն ասաց, հերթական անգամ ռուսական կողմին ներկայացրել է Խաղաղության խաչմերուկը։
ԱԳ նախարարն ասաց, որ անդրադարձ է եղել միգրացիայի խնդիրներին, մեդիա ոլորտի վերաբերյալ հարցերին, հումանիտար համագործակցությանը։