ՔՈԳՎ ծառայողները հերթական խոշոր բացահայտմամբ այս անգամ հայտնաբերել են 1 կգ 218 գրամ մարիխուանա Ի՞նչ անենք, փակ աչքերով հավատա՞նք մեղադրանքներին, կներեք, բայց չենք հավատում․ պաշտպան (տեսանյութ) Զելենսկին Ճապոնիայից օգնություն է խնդրել ՀՕՊ-ի համար ՀՀ փոխվարչապետն ու Վրաստանի պաշտոնյան անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը Լավրովն Արաղչիի հետ քննարկել է Իրանի միջուկային ծրագիրը Արթուր Դավթյանը վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին Վիետնամի պատերազմի վետերանները դատական ​​հայց են ներկայացրել Թրամփի դեմ՝ ԱՄՆ-ում կամար կառուցելու ծրագրերի պատճառով Տավուշի համայնքային ոստիկանները 68-ամյա տղամարդու տանը ինքնաձիգներ և փամփուշտներ են հայտնաբերել Չարձագանքել․ Մասիս համայնքի ղեկավարի անունով WhatsApp-ում բացվել է կեղծ օգտահաշիվ Պեսկովը պատասխանել է Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների հաջորդ փուլի վերաբերյալ հարցին Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Ներգաղթային վիզայի բոլոր դիմորդները պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք
Դատախազությունը քրեական վարույթ կնախաձեռնի՞. «Փաստ»
Այս օրերին հանրությունը կանխատեսելիորեն չափազանց ակտիվ արձագանքում է Նիկոլ Փաշինյանի ու նրան առնչակցվող անձանց կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ նոր հարձակումներին: Ամենատարբեր նահատականներ, հակադարձումներ, շատ մեղմ ասած՝ կոշտ արտահայտություններ են հնչում ինչպես առանձին անհատների, հոգևորականների, այնպես էլ քաղաքական, հասարակական շրջանակների կողմից:
Բայց, բացի բարոյական, քաղաքական և այլ գնահատականներից, կան տեսակետներ, որ Եկեղեցու դեմ այս հարձակումները պետք է քրեաիրավական շարունակություն ստանան: Օրինակ՝ «Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը» այստեղ տեսնում է Սահմանադրական կարգի տապալման նախապատրաստություն, քանի որ պետությունից Եկեղեցու անջատ կարգավիճակը ՀՀ Սահմանադրական կարգի հիմունքներից մեկն է: Նաև «Հայաքվե» միավորումն է տեսնում սահմանադրական հիմունքների ոտնահարում մի քանի կետերով: Ընդ որում, մատնաշված բոլոր այդ խախտումները քրեորեն պատժելի արարքներ են: Այսինքն, եթե հրապարակայնորեն կատարվում է առերևույթ խախտում, ապա երկրի իրավապահ համակարգը պետք է արձագանքի, առնվազն՝ քննություն սկսի:
Ի լրումն, Փաշինյանի ընտանիքի անդամի կողմից հնչեցվել են մանկապղծության մասին ծանրագույն մեղադրանքներ, որոնք ևս ենթադրում են քրեաիրավական գնահատական և կոնկրետ շարունակություն: Բայց այդ մասով էլ առայժմ ձայնծպտուն չկա պատկան մարմինների կողմից:
Իհարկե, միամտություն կլիներ կարծել, որ թեկուզ ձևականորեն անկախ համարվող կառույցները իրենց նախաձեռնությամբ ինչ-որ քննություն կսկսեն հենց նշված ակնհայտ հիմքերով: Ուստի, կան կարծիքներ ու ոչ միայն կարծիքներ, որ արձանագրված հոռի երևույթը իրավական առումով դիտարկող հասարակական շրջանակները կարող են իրենք նախաձեռնել, դիմել պատկան մարմիններին, որպեսզի հարցը նման շարունակություն ստանա: Օրինակ՝ ինչպես տեղեկացրեց «Հայաքվե» միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը, միավորումը Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հիման վրա հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել գլխավոր դատախազությանը:
Երեկ «Փաստը» դիմեց գլխավոր դատախազություն՝ փորձելով պարզել, թե ինչ ընթացք է տրվել այդ հաղորդմանը: Դատախազությունից խնդրեցին գրավոր հարցում, որն ուղարկել ենք, և պատասխանն ստանալուն պես կներկայացնենք: