ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով․ Պապոյան Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Ինչ գործի շրջանակներում են Երևանում լայնածավալ խուզարկություններ իրականացվում Ավտովթարից ՊՆ զինծառայող է մահացել․ ավտոմեքենաներ են այրվել․ քրեական նորություններ (տեսանյութ) Այս պահին Երևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհուրդը նոր դատավորներ ունի Տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը Բողոքարկման հնարավորություն չտրվեց․ ավտոտնակները քանդվել են առանց նախազգուշացման (տեսանյութ) Թուրքիայի անվտանգությունն ապահովելու համար կձեռնարկենք նաև անդրսահմանային քայլեր. Էրդողան Զելենսկին պատրաստ է փոխզիջման․ Հայցադիմում՝ ընդդեմ Օսիպյանի (տեսանյութ) Արցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ)
Մարզերում արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և բնակչության պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումների ամփոփում
Արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման նպատակով սեպտեմբեր ամսին Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերում իրականացվել են բնակչության պաշտպանության ուղղությամբ մի շարք կրթական, գործնական և ուսուցողական միջոցառումներ։ Դրանք ուղղված են եղել ինչպես դպրոցականների, ուսուցիչների և կազմակերպությունների աշխատակիցների իրազեկվածության բարձրացմանը, այնպես էլ տարբեր գերատեսչությունների և համայնքային կառույցների միջև համագործակցության խթանմանը։
Դպրոցներում, նախադպրոցական հաստատություններում, քոլեջներում և արտադրական ու առևտրային կազմակերպություններում անցկացվել են թեմատիկ դասընթացներ՝ «Հեղեղումների ժամանակ և հեղեղումներից հետո վարքականոնները», «Ազդարարման ազդանշանները», «Անվտանգ վարվելակերպի կանոնները», «Արտակարգ իրավիճակների առաջնային գործողությունների ճիշտ պատկերացումը և արդյունավետ իրականացումը», «Անվտանգ և ապահով կրթական միջավայր», «Դաշտերի և այգիների խոտի այրման վնասները և դրա կանխարգելման կարևորությունը», «Օդային տագնապ» ազդանշանի դեպքում բնակչության ազդարարման, պատսպարման և տարհանման կարգը, ինչպես նաև «Ինչ է երկրաշարժը և ինչի համար են օգտագործվում շչակները» թեմաներով։ Տեղերում իրականացվել է նաև իրազեկման աշխատանքներ՝ ուղեկցվելով տեղեկատվական «Երբ արտակարգ իրավիճակ է» գրքույկների տրամադրմամբ։
ՀՀ մարզերում կազմակերպվել և իրականացվել են նաև հատուկ տակտիկական ուսումնավարժություններ՝ նվիրված բնակչության և հաստատությունների անձնակազմի կողմից հրդեհաշիջման, տարհանման և փրկարարական գործողությունների ճիշտ ու արդյունավետ իրականացմանը։ Նման վարժանքներ կազմակերպվել են ինչպես դպրոցներում, այնպես էլ մանկապարտեզներում, քոլեջներում, ԱԳԼՃԿ-ներում և մասնավոր ընկերություններում։
Արտադրական բարձր ռիսկային օբյեկտներում, օրինակ՝ Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, անցկացվել է վթարավերականգնողական աշխատանքների թեմայով ուսումնավարժություն՝ երկրաշարժի հետևանքով պոչամբարի պատվարի փլուզման սցենարով։
Մարզպետարաններում ստորաբաժանումների կողմից կազմակերպվել են հրամանատարական պատրաստության պարապմունքներ՝ մարզային շտաբերի և ՏԻՄ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Պարապմունքների շրջանակում մշակվել և քննարկվել են «Հայկական ԱԷԿ-ի վթարի դեպքում բնակչության ընդունման և տեղաբաշխման» և «Ուժեղ երկրաշարժի դեպքում բնակչության պաշտպանության միջոցառումների իրականացման» մեխանիզմները։
Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության հետ համատեղ իրականացվել են անտառային տարածքներում հրդեհների մարման գործնական պարապմունքներ՝ ներառյալ սիմուլյացիոն վարժանքներ և հրդեհաշիջման կազմակերպման պրակտիկ գործողություններ։
Հանրակրթական հաստատություններում, ինչպես նաև քոլեջներում և առանձին կազմակերպություններում անցկացվել են տարհանման և պատսպարման գործնական վարժանքներ։ Շչակների գործարկմամբ ազդարարվել են վարժանքների մեկնարկները, որից հետո անձնակազմն ու աշակերտները կազմակերպված կերպով տարհանվել և պատսպարվել են նախապես սահմանված տարածքներում։ Վարժանքները հնարավորություն են տվել ոչ միայն տեսական գիտելիքները կիրառել պրակտիկայում, այլև փորձարկել ազդարարման համակարգերի աշխատանքը։
ՀՀ մարզերում իրականացված այս միջոցառումներն ուղղված են հանրային անվտանգության ամրապնդմանը, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելմանն ու դրանց ժամանակ արագ և համակարգված արձագանքման կարողությունների զարգացմանը։ Այս աշխատանքները շարունակական բնույթ են կրում՝ նպատակ ունենալով բնակչությանը զինել անհրաժեշտ գիտելիքներով և հմտություններով՝ սեփական անվտանգությունն ապահովելու համար։
ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով․ Պապոյան 2018-ից առ այսօր ՆԳՆ բյուջեն աճել է 3.3 անգամ, իսկ սպանության փորձերը՝ 3.6 անգամ․ ՎարդանյանԼույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Ինչ գործի շրջանակներում են Երևանում լայնածավալ խուզարկություններ իրականացվումԱվտովթարից ՊՆ զինծառայող է մահացել․ ավտոմեքենաներ են այրվել․ քրեական նորություններ (տեսանյութ) Այս պահին Երևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհուրդը նոր դատավորներ ունի Տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստըՍահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին, եթե կողմերը համաձայնության չգան միջուկային գործարքի շուրջ․ ԹրամփԲողոքարկման հնարավորություն չտրվեց․ ավտոտնակները քանդվել են առանց նախազգուշացման (տեսանյութ) Ուկրաինան կստանա եվրոպական կայանների չշահագործվող սարքավորումներԹուրքիայի անվտանգությունն ապահովելու համար կձեռնարկենք նաև անդրսահմանային քայլեր. Էրդողան Զելենսկին պատրաստ է փոխզիջման․ Հայցադիմում՝ ընդդեմ Օսիպյանի (տեսանյութ) Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը ռազմական ճանապարհով չի լուծվի․ ԱրաղչիԱրցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ) Փաշինյանն ԱՄՆ–ից վերադարձել էՌուսաստանը չի դիտարկում Շվեյցարիան որպես Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների իդեալական վայրՄեզ ասում էին թուրք, մեր երեխեքին ամենավերջին բառերն էին ասում, ի՞նչ էինք արել իրենց․Հասմիկ Հակոբյան (տեսանյութ) Վանաձորում բախվել են «Skoda»-ն և «Opel»-ը․ կա վիրավոր Պետական քաղաքականության հիմքում մարդու բարեկեցությունն ու երկրի անվտանգությունն են. Խաչատուրյան Ամերիկյան միջուկային զենքերը կարող են տեղակայվել Լեհաստանում․ վերլուծաբան Մհեր Գրիգորյանը և Դանիար Իմանալիևը անդրադարձել են մակրոտնտեսական ցուցանիշներին ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ է տեղի ունեցել․ ինչ որոշում է կայացվելԱննա Հակոբյանը Տեխասում հանդիպել է վանականների հետ (տեսանյութ)Եվրոպական համատեղ ծրագիր՝ ինքնավար ռազմական անօդաչուների զարգացման համար Ուկրաինայում կանխատեսել են՝ Զելենսկու՝ եռամյա հակամարտության պլանը շուտով կձախողվիԱրթուր Դավթյանը ծնկի վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթին Sagrada Familia. «Սուրբ ընտանիքի տաճարը» (տեսանյութ) Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու համար․ Արցախի ԱԺ Ուկրաինան թույլատրել է պատերազմի ընթացքում առաջին ռազմական արտահանումներըՀայաստանը կարող է մասնակցել գազային միջանցքին. Բայրաքթար Անհուսալի վարկերի աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է«Խաղաղության խորհրդի» ավարտին Ադրբեջանի նախագահի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել ցուցարարներինԹրամփը Իրանին տվել է 15 օր.Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) Լեհաստանի որոշումը կարող է լարվածություն առաջացնել Եվրոպայում․ ՌԴ ԱԳՆԶելենսկին բացահայտել է՝ ինչ զիջումների է պատրաստ գնալ Ուկրաինան Հարցում քաղաքացիներին․ բոլոր կուսակցությունները աշխատում են միայն իրենց օգտի համար (տեսանյութ)Կասեցվել է «Էվրի Դեյ» ՓԲԸ-ին պատկանող խմելու ջրի արտադրամասի արտադրական գործունեությունը Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը հանդիպում կունենա Ռուբիոյի հետ՝ համատեղ օդային բազայի շուրջ լարվածության ֆոնին ԱՄՆ-ը Թեհրանին չի խնդրել հրաժարվել ուրանի հարստացումից․ Իրանի ԱԳՆԻրանում ռազմական ինքնաթիռ է կործանվելՇիրակի մարզում կրկին կին է ձերբակալվել. ԻրավապաշտպանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու իրավունքը իրացնելու համար. Արցախի ԱԺPolitico. ԱՄՆ-ն կարձագանքի եվրոպական զենքի շուկա մուտք գործելու հնարավոր սահմանափակումներին35-ամյա ուղևորը իրավախախտումը չարձանագրելու համար փորձել էր կաշառել պարեկներին (տեսանյութ)Զելենսկու գրասենյակը կոչ է արել «քաղաքական որոշում» կայացնել Ուկրաինայի՝ ԵՄ անդամակցության վերաբերյալՀայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր ՄաղաքիաՔաղաքացիներն ահազանգում են, որ դեկտեմբեր և հունվար ամիսներին էլեկտրաէներգիայի համար վճարել են կրկնակի, եռակի․ Գառնիկ Դանիելյան Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետեւողականությամբ նպատակադրված եւ հաջողությամբ խաբեն. Արմեն Աշոտյան