Երևանում տեղի է ունեցել կլոր սեղանի շուրջ քննարկում՝ նվիրված հայ-ռուսական ժամանակակից հարաբերությունների արդիական քաղաքական և տնտեսական հարցերին
Երևանի պետական ​​համալսարանում տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ նվիրված «Հայ-ռուսական ժամանակակից հարաբերությունների քաղաքական և տնտեսական ասպեկտների արդիականացման հարցեր» թեմայով:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Երևանի պետական ​​համալսարանի Ռուսական ուսումնասիրությունների կենտրոնի և Հաղորդակցության զարգացման ազգային հետազոտական ​​ինստիտուտի կողմից:
Հանդիպումը վարում էին Հաղորդակցության զարգացման հետազոտական ​​ինստիտուտի փոխտնօրեն Վալենտինա Կոմլևան և Երևանի պետական ​​համալսարանի Ռուսական ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Արամ Սաֆարյանը: Կլոր սեղանի նպատակն էր քննարկել ռուս-հայական հարաբերությունների առջև ծառացած հիմնական միտումներն ու մարտահրավերները փոփոխվող միջազգային կարգի համատեքստում: Միջոցառման պատվավոր հյուրերի թվում էին ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ և խորհրդարանի Եվրասիական ինտեգրման հանձնաժողովի նախկին նախագահ Միքայել Մելքումյանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանատան, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» և 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի ներկայացուցիչները։
Ելույթ ունեցողների թվում էր նաև «Այլընտրանք» հետազոտական ​​կենտրոնի տնօրեն Թաթուլ Մանասերյանը։ Նա նշեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը բարդ փոխակերպման փուլում է. տեղափոխման և վերաարտահանման հետ կապված աճի շրջանից հետո սկսվում է նոր իրողություններին հարմարվելու փուլ։ Նրա խոսքով՝ «արտաքին դժվարություններին չնայած՝ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերը, և ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ինտեգրումը բացում է երկարաժամկետ զարգացման հնարավորություններ»։
Քաղաքագիտության տեսանկյունից՝ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Գևորգ Պողոսյանը բնութագրեց ներկայիս գործընթացները։ Նա ընդգծեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները, թերևս, վերջին տասնամյակների ամենադժվարին շրջանն են ապրում, բայց հանրային դիվանագիտությունը և պատմական մտերմությունը մնում են երկխոսության ամուր հիմք։
Եվրասիական փորձագիտական ​​ակումբի անդամ Աղասի Թավադյանը զեկույց ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսության մեջ Ռուսաստանի դերի մասին: Նա մեջբերեց տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ 2025 թվականին Ռուսաստանը կպահպանի իր առաջատար դիրքը Հայաստանի առևտրային գործընկերների շարքում, իսկ ԵԱՏՄ երկրների մասնաբաժինը հայկական արտահանման մեջ աճել է մինչև 38 տոկոս: Նրա խոսքով՝ «Միության շրջանակներում համագործակցությունը Հայաստանին ապահովում է կայուն շուկաներով և արդյունաբերության ու նորարարության զարգացման հնարավորություններով»:
Երևանի պետական ​​համալսարանի քաղաքագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Գարիկ Քեռյանը քննարկեց ռուս-հայկական հարաբերությունների քաղաքական ասպեկտները: Նա նշեց, որ տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը մնում է լարված, և Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձեցման ուղին հասարակության մեջ բանավեճերի նոր ալիք է առաջացնում: Մասնագետը շեշտեց. «Պատմականորեն Ռուսաստանը և Հայաստանը մնացել են դաշնակիցներ, և նույնիսկ արտաքին քաղաքականության տարբերվող վեկտորների դեպքում կարևոր է պահպանել փոխադարձ հարգանքի և վստահության տարածություն»։
Ռուսական ուսումնասիրությունների կենտրոնի փորձագետ և Երևանի պետական ​​համալսարանի միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ Գրիգոր Բալասանյանը կիսվեց իրավիճակի վերաբերյալ իր տեսակետով։ Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը մտնում է քաղաքական և աշխարհաքաղաքական անորոշության շրջան, երբ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև ռազմավարական վեկտորի ընտրությունը դառնում է վճռորոշ։
«ՄԻՐ ԱՐՄԵՆԻԱ» հիմնադրամի տնօրեն Արման Ղուկասյանը նշեց, որ Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ներկայումս վերափոխման են ենթարկվում։ Սակայն կարևոր է հասկանալ, թե որտեղ դրանք տեղափոխել և ինչի հասնել արդյունքում, քանի որ տնտեսական համագործակցությունը հավասարման միայն մի մասն է, և երիտասարդ սերունդը այլևս չգիտի խորհրդային պատմությունը և աշխարհը ընկալում է այլ կերպ։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ռուս փորձագետներ։
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի նախագծերի բաժնի տնօրեն Վլադիմիր Ֆրանցուզովը նշեց, որ «աշխարհաքաղաքական անկայունության պայմաններում գիտական ​​և փորձագիտական ​​հանրությունը պետք է օբյեկտիվ պատկերացում կազմի ընթացիկ իրադարձությունների մասին, հակազդի ապատեղեկատվությանը և ամրապնդի երկրների միջև հումանիտար կապերը»։
Քննարկումն ավարտելով՝ Վալենտինա Կոմլևան ընդգծեց, որ Հայաստանն այսօր կանգնած է ռազմավարական ընտրության առջև, և Ռուսաստանի ու Արևմուտքի միջև առճակատման պայմաններում չեզոքություն պահպանելը անհնար է։
Կլոր սեղանի շուրջ քննարկումից հետո կողմերը համաձայնության եկան՝ շարունակելու գիտական ​​համագործակցությունը և ընդլայնելու Երևանի պետական ​​համալսարանի և Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի միջև գործընկերությունը, այդ թվում՝ փորձագիտական ​​հրապարակումների, երիտասարդական ծրագրերի և հումանիտար նախագծերի ոլորտներում։
Երևանում կայացած կլոր սեղանը դարձավ ռուս-հայաստանյան հարաբերությունների ապագայի վերաբերյալ անկեղծ քննարկման հարթակ՝ տնտեսական, քաղաքական և մարդկային մակարդակներում։ Հենց նման հանդիպումներն են խթանում փոխըմբռնումը, առանց որի ժամանակակից աշխարհում կայուն զարգացումն անհնար է։
Մերկ տղամարդը փախուստի է դիմել շտապօգնության մեքենայով՝ հիվանդը ներսումԴանիայում արձանագրվել է կետերի զանգվածային ափնետում․ պատճառը մնում է անհայտԵրբ ժողովուրդը միաբանվում է Տիրոջ առաջ, հույսն ու հավատը առավել են զորանում․ Տեր ՎրթանեսԲայկալում սուզված մեքենայից դուրս են բերվել ութ զոհերի մարմինները ԱՄՆ-ը քննարկում է Խամենեիի սպանության հնարավորությունը.Դատապարտելի է ԲԴԽ հայտարարությունը (տեսանյութ)Ֆիցոն Զելենսկու գործողությունները անվանել է «չարամիտ» Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ)CNN․ ԱՄՆ հետախուզությունը հայտարարել է Չինաստանում նոր սերնդի միջուկային զենքի ստեղծման մասինՕրբանը դիմել է Թրամփին Ուկրաինայի հարցով՝ կոչ անելով «շարունակել նույն ոգով»Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըԼիբանանի նախագահը դատապարտել է Իսրայելի հարձակումներըՌազմական փորձագետը Կարպովկայի վերահսկողությունը կապել է Դոնբասի լիակատար գրավման նախապատրաստության հետMash․ Պոլինա Գագարինան կուտակել է 10 մլն ռուբլու հարկային պարտքՌուսաստանը սպառնում է պատասխան քայլերով, եթե Հարավային Կորեան միանա PURL ծրագրինՎազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը. փաստաբանՌուսաստանում արձագանքել են Ուկրաինայի հարձակմանը Ուդմուրտիայի վրա՝ 1400 կմ խորքումԳումեննիկը Օլիմպիադայում մնացել է առանց խոստացված սմարթֆոնի՝ անձնական հեռախոսի խափանումից հետոԱրցախն իմ հայրենիքն է, արյուն էինք թափել սուրբ հողի համար րոպե անգամ չվարանելով․ Խաչիկ ԳալստյանԱջափնյակի կրակոցներից մեկ ամիս առաջ օպերատիվ աշխատանք է կատարվել, բայց զենք չի հայտնաբերվել. «Հետք»Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիReuters․ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի չեղարկումը կարող է «բումերանգ» դառնալ եվրոպական բիզնեսի համարՍլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ՈւկրաինայինՄակրոնը գնահատել է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի վճիռը՝ որպես դաշնային իշխանության վերահսկողության օրինակԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ)Արևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Նախորդ տարվա համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 7.2%-ով․ ՀՀ կառավարությունԿիևը էլեկտրաէներգիան օգտագործում է ոչ թե ժողովրդի, այլ անօդաչուների արտադրության համար․ ԱզարովՖրանսիայում տագնապ են հնչեցնում Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանը հնարավոր անդամակցության վերաբերյալՀայկ Կոստանյանը սուտ տեղեկատվություն է տրամադրել․ Արթուր ՉախոյանԱՄՆ‑ն ավելի քան 60 ռազմական ինքնաթիռ է տեղակայել Հորդանանի ռազմակայանում՝ Իրանի հետ լարվածության ֆոնինԿիևը առաջարկել է ԵՄ‑ին օգտագործել Օդեսա‑Բրոդի նավթամուղը «Դրուժբայի» փոխարենՈւկրաինայի նախագահական ընտրությունները կարող են անցկացվել 2026 թվականինԱՄՆ-ի գազային հաջողությունները կարող են հարվածել սեփական տնտեսությանըAxios․ Վաշինգտոնը քննարկում է Իրանի գերագույն առաջնորդի հնարավոր ոչնչացման սցենարըԹրամփը ստորագրել է համաշխարհային 10% մաքսատուրք սահմանելու հրամանագիրՄարդկանց մոտ փոխում են սննդային սովորությունները․ աճում է պատրաստի ուտեստների պահանջարկըՄադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահՀայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմաններըԹրամփը մարտի վերջին կայցելի ՉինաստանԲայկալ լճի սառույցի մեջ բեռնատար է ընկելՈւկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման հետևանքով Կրասնոդարի երկրամասում տուժած կաՌուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի ԶՈւ կորուստների մասին տվյալներՀնդկաստանում ուժեղացրել են անվտանգության միջոցները ահաբեկչության սպառնալիքի պատճառովՏարածաշրջանային զարգացումներ, ներքաղաքական լարվածություն և Արցախյան օրակարգ (տեսանյութ)Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան ԴումիկյանԻշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով, Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը (տեսանյութ)Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ուկրաինան պահանջում է խաղաղությունից հետո առաջնագծում եվրոպական ուժերի տեղակայում. ԶելենսկիՄեքսիկայի քաղաքականությունը կայունացնում է իրավիճակը ԱմերիկայումՓորձագետը զգուշացնում է․ սմարթֆոնները շուրջօրյա հետևում են օգտատերերին