ՔՊ–ում խուճապահար են,. ինչպե՞ս են փակելու վարկերը. «Հրապարակ» Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով. «Հրապարակ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ» Պաղեստինը պահանջում է Իսրայելին հեռացնել Խաղաղության խորհրդից Եվրահանձնաժողովը պահանջում է, որ ԵՄ գործարանները 50 անգամ մեծացնեն զենքի արտադրությունը Թրամփի դեմ դատական ​​հայց է ներկայացվել Ինչպիսի եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Հռոմում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի օրակարգային փաստաթղթերը Վաշինգտոնը և Մոսկվան ճնշում են գործադրում Կիևի վրա․ Զելենսկու խոստովանությունը Իմ սրտի մի կտորը. Շուշաննա Թովմասյանի հուզիչ հրապարակումը դստեր հետ Գիտնականները զգուշացնում են ֆիթնես հավելվածների հոգեկան առողջության համար ռիսկերի մասին Եվս մեկ երկիր կոչ է արել իր քաղաքացիներին լքել Իրանը
«30 արծաթն» ու ՀԱԵ դեմ պատերազմի նոր «արարները». «Փաստ»
Ադրբեջանցիների հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն բառացիորեն օրերս՝ հոկտեմբերի 13-ին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինիս գանգատվել է Հայ առաքելական եկեղեցուց: Փաշազադեն հերթական անհեթեթ մեղադրանքներն է ուղղել ՀԱԵ-ին, մասնավորապես, ռևանշիզմի և բախումներ հրահրելու հետ կապված:
Դրանից ընդամենը 2 օր անց Փաշինյանի իրավապահները անցան հարձակման Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ. այս անգամ թիրախում ՀԱԵ Արագածոտնի թեմն էր, կոնկրետ՝ թեմի հոգևոր առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, ևս 12 հոգևորական: Ռեպրեսիվ մարմինների վայրագ հարձակումը Հայ առաքելական եկեղեցու և հոգևոր հայրերի վրա դարձյալ փաշինյանական ռեժիմի «գործիքակազմով» էր. ձերբակալություններ, խուզարկություններ և այլն:
Առաջին դերերում, ինչպես պարզվեց իրադարձությունների ծավալմանը զուգընթաց, փաշինյանական իշխանության սատելիտներից էին՝ Դանիել Իոաննիսյանն ու Հովհաննավանքի քահանա տեր Արամը, որ վերջերս չխորշեց իշխանական քարոզչամիջոցով հանդես գալ Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ:
Տվյալ քահանան, հիշեցնենք, մեղադրանքներ էր հնչեցրել, թե իրեն ստիպել են, որ 2021 թվականին մասնակցի հանրահավաքների: Դեռ այն ժամանակ շատերը նկատեցին, որ, ի դեմս այդ Արամ քահանայի, Փաշինյանը գտավ իր «սրտի» հոգևորականին, որի միջոցով մտադիր է շարունակել կառավարության և իշխող կուսակցության աննորմալ հարձակումը Հայ առաքելական եկեղեցու վրա:
Եվ այնպիսի տպավորություն է, որ նստած սպասում էին Փաշազադեի հերթական հայտարարությանը, որպեսզի սկսեն մշակված ոչ այնքան խորամանկ սխեմայի գործնական իրականացումը: Իսկ կա՞ այլ մեկնաբանություն այս ամենի իրարահաջորդ ընթացքին: Սխեման էլ մի փոքր «ճոխ» է ասված. քպականների հետ մտերիմ մի քահանա (տեր Արամը) Հ1-ի եթերից «գործ է տալիս», իրավապահներն էլ իսկույն անցնում են գործի:
Բացի այն, որ սա ՀԱԵ դեմ թշնամու ուղղորդմամբ իրականացվող հարձակման տպավորություն է թողնում, ակնհայտ է նաև, որ տեղի ունեցողը Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ Փաշինյանի հայտարարած պատերազմի ու ձեռնարկած հալածանքների հերթական փուլն է: Նպատակն էլ է ակնհայտ. վերացնել, ոչնչացնել Հայ առաքելական եկեղեցին, առնվազն՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Բաքուն ու Անկարան դա են ցանկանում: Փաշինյանը՝ ևս: