ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով․ Պապոյան Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Ինչ գործի շրջանակներում են Երևանում լայնածավալ խուզարկություններ իրականացվում Ավտովթարից ՊՆ զինծառայող է մահացել․ ավտոմեքենաներ են այրվել․ քրեական նորություններ (տեսանյութ) Այս պահին Երևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհուրդը նոր դատավորներ ունի Տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը Բողոքարկման հնարավորություն չտրվեց․ ավտոտնակները քանդվել են առանց նախազգուշացման (տեսանյութ) Թուրքիայի անվտանգությունն ապահովելու համար կձեռնարկենք նաև անդրսահմանային քայլեր. Էրդողան Զելենսկին պատրաստ է փոխզիջման․ Հայցադիմում՝ ընդդեմ Օսիպյանի (տեսանյութ) Արցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ)
Սեպտեմբեր ամսվա կլիմայական պայմանները Հայաստանում (Լուսանկար)
2025 թվականի սեպտեմբեր ամսվա միջին ամսական ջերմաստիճանը Հայաստանում կազմել է 13․1°C, որը նորմայից ցածր էր 0․8°C-ով։ Տեղումների ամսական քանակը՝ 44․3մմ, նորմայից բարձր էր՝ կազմելով նորմայի 140%-ը։ Այս մասին հայտնել են «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից:
Սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակը առանձնացավ նորմայից բարձր ջերմաստիճաններով։ Սեպտեմբերի 1-ին Արարատում և Արենիում օդի առավելագույն ջերմաստիճանը հասավ 37․6 °C-ի։
Ամսվա երկրորդ և երրորդ տանսօրյակներին հանրապետության շրջանների մեծ մասում դիտվեցին նորմայից ցածր ջերմաստիճաններ։ Միջին օրական ջերմաստիճանները ցածր էին նորմայից հատկապես Հայաստանի հյուսիս-արևելյան և հարավ-արևելյան շրջաններում՝ միջինը 2-4 աստիճանով։
Սեպտեմբեր ամսվա ամենացածր ջերմաստիճանը դիտվել է ամսի 21-ին և 22-ին Արագած բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանում (3229 մետր բարձրության վրա)՝ -4․8 °C։
Ամսական տեղումների քանակի հիմնական մասը դիտվեց սեպտեմբերի առաջին և երկրորդ տասնօրյակներին։ Սեպտեմբերի 10-ից 11-ը առանձին շրջաններում տեղաց կարկուտ։ Ամսվա վերջին տասնօրյակը համեմատաբար չորային էր։
1935 թվականից իրականցվող դիտարկումների տվյալների համաձայն ամենատաք սեպտեմբերը դիտվել է 2017 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել էր 16․4°C, իսկ ամենացուրտը՝ 1956 թվականին՝ 10․4°C միջին ամսական ջերմաստիճանով։
Ամենախոնավ սեպտեմբերը դիտվել է 1951 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմեց 111․4մմ, իսկ ամենաչորը՝ 2007 թվականին՝ 1․7մմ տեղումների քանակով։
Կլիմայի փոփոխության գնահատականները ցույց են տալիս, որ սեպտեմբեր ամսվա միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում բարձրացել է 1․5°C-ով 1935-2025 թթ․ ժամանակահատվածում, իսկ տեղումները նվազել են մոտ 13%-ով կամ 4․2մմ-ով։