Արցախյան շարժումը՝ 38 տարի անց․ վերադա՞րձ, թե՞ պատմության ջնջում. Ալեքսանդր Մանասյան (տեսանյութ) Մեզ ասում էին թուրք, մեր երեխեքին ամենավերջին բառերն էին ասում, ի՞նչ էինք արել իրենց․Հասմիկ Հակոբյան (տեսանյութ) Պետական քաղաքականության հիմքում մարդու բարեկեցությունն ու երկրի անվտանգությունն են. Խաչատուրյան Մհեր Գրիգորյանը և Դանիար Իմանալիևը անդրադարձել են մակրոտնտեսական ցուցանիշներին ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստ է տեղի ունեցել․ ինչ որոշում է կայացվել Աննա Հակոբյանը Տեխասում հանդիպել է վանականների հետ (տեսանյութ) Արթուր Դավթյանը ծնկի վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթին Sagrada Familia. «Սուրբ ընտանիքի տաճարը» (տեսանյութ) Հայաստանը կարող է մասնակցել գազային միջանցքին. Բայրաքթար Անհուսալի վարկերի աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է Թրամփը Իրանին տվել է 15 օր.Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) Հարցում քաղաքացիներին․ բոլոր կուսակցությունները աշխատում են միայն իրենց օգտի համար (տեսանյութ)
Քննարկվել է բնապահպանական ոլորտում հայ-շվեյցարական համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանին, Հայաստանում Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) Ասիայի և Ամերիկայի բաժնի ղեկավար, դեսպան Առնո Վիկիին, SDC Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային համագործակցության գրասենյակի տնօրեն Բարբարա Բյոնին, փոխդեսպան Ուրսուլա Լոյբլին և ազգային ծրագրերի պատասխանատու Համազասպ Դանիելյանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է բնապահպանական ոլորտում հայ-շվեյցարական համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները՝ շեշտադրելով նոր ծրագրային ուղղություններն ու համատեղ իրականացվող նախաձեռնությունները։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային նոր «GEOPARKS» նախագծին՝ կողմերը կարևորել են այն որպես հնարավորություն՝ զարգացնելու էկոտուրիզմը, գիտակրթական ներուժը և համայնքների մասնակցային ներգրավվածությունը՝ միաժամանակ ապահովելով բնության պահպանությունը։
Քննարկվել են նաև «Forest Restoration and Climate Change in Armenia» (FORACCA) ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները, որի նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի կլիմայական կայունությունն ու բնական ռեսուրսների կայուն կառավարումը։
Նախարար Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի հետ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ տարվող ջանքերը՝ կարևորելով կլիմայի փոփոխության բացասական հետևանքների նվազեցմանն ու ճկունության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի նախապատրաստական աշխատանքները առաջիկա COP17 համաժողովին, մասնավորապես՝ ազգային առաջարկությունների առաջմղման, միջազգային համագործակցության խորացման և փորձագիտական ներուժի արդիականացման ուղղություններով։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիային՝ Հայաստանի բնապահպանական օրակարգին ցուցաբերվող համապարփակ և շարունակական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ համատեղ ծրագրերը մեծապես նպաստում են ոլորտի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը, համայնքների հզորացմանը և կլիմայական մարտահրավերների հաղթահարմանը։