Քաղաքական կամիկաձեներ. ինչո՞վ են վախեցնելու հայ ժողովրդին. «Փաստ»
Նիկոլ Փաշինյանն օրերս ասել է, որ 2026 թվականը վճռական նշանակություն է ունենալու խաղաղության համար: Ըստ Փաշինյանի, առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի են ունենալու հունիսին, ունեն առանցքային հարց, որի պատասխանը պետք է տա հայ ժողովուրդը: «Հայ ժողովուրդն իր ընտրությամբ պետք է տեր կանգնի խաղաղությանը», ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, թե հակառակ դեպքում Հայաստանը հետ կգլորվի դեպի կոնֆլիկտ, հակառակը ֆորպոստի տրամաբանությունն է:
Անդրադառնալով թեմային՝ «Հանրապետության հրապարակ» տելեգրամյան ալիքը գրում է, որ Փաշինյանը ՀՀ քաղաքացիներին վախեցնելու է նոր պատերազմով, եթե ՔՊ-ն չմնա իշխանության. «Փաշինյանի մեսիջը կամ հերթական մանիպուլ յացիան՝ ուղղված ՀՀ քաղաքացիներին, հետևյալն է՝ ընդդիմության հաղթանակը նոր պատերազմ է բերելու Ադրբեջանի հետ, ընդդիմությունը նորից բարձրացնելու է Արցախի հարցը, իսկ եթե ՔՊ-ն 2026 թվականին մնաց իշխանության, ՀՀ-ն երբեք չի պահանջելու Արցախը, Ադրբեջանի հետ խաղաղություն է կնքվելու, և Հայաստանը դառնալու է տարանցիկ միջանցք։ Փաշինյանը փիառելու է Թրամփի ուղին, որը դե ֆակտո «Զանգեզուրի միջանցքն է», ՀՀ քաղաքացիներին նորից վախեցնելու է «նախկինների» վերադարձով, հենվելու է երկրի ներսում 400 հազար աղանդավորականների աջակցության վրա (դրա համար է նա արշավ կազմակերպում Մայր Աթոռի դեմ), ինչպես նաև ոստիկանության և դատական համակարգի վրա՝ ընդդիմադիրներին բանտերը նետելու համար»։
Ըստ հեղինակների, Փաշինյանի մյուս մեսիջը՝ ֆորպոստի հետ կապված, ուղղված է ՌԴ-ի դեմ. իբր Մոսկվան ցանկանում է ՀՀ-ն վերածել ֆորպոստի՝ տանելով դեպի Միութենական պետություն, իսկ Փաշինյանն իբր պաշտպանում է ՀՀ սուվերենությունը։ Փաշինյանն այդ կերպ մեսիջ է հղում իր աշխարհաքաղաքական տանիք Արևմուտքին. եթե ՔՊ-ն մնաց իշխանության, ՀՀ-ն կտրվելու է ՌԴ-ից և չի դառնալու ռուսական պլացդարմ Հարավային Կովկասում։
«Փաշինյանն ու ՔՊ-ն թքած ունեն հայկական ազգային ու պետական շահերի վրա. ՀՀ քաղաքացիները տասնյակ հազարներով ամեն օր արտագաղթում են ՀՀ-ից, Արցախը ՔՊ-ն առանց խղճի խայթի հանձնեց Ադրբեջանին, կրճատում են բանակը, ինչը Բաքվի հերթական պահանջն է։ Փաշինյանը հասկանում է, որ եթե 2026 թվականին ինքը պարտվեց, ապա իրենց ողջ կլանը հայտնվելու է բանտերում՝ Արցախը հանձնելու, հայկական շահերը թուրք-ադրբեջանական տանդեմին վաճառելու, միլիարդների հասնող կոռուպցիայի համար»,-գրում է ալիքն ու հավելում, թե Փաշինյանն ու ՔՊ-ն քաղաքական կամիկաձեներ են. նրանք հանուն իշխանության պահպանման պատրաստ են կատարել Արևմուտքի, Բաքվի և Անկարայի ցանկացած հրահանգ, ինչպես նաև ուժ կիրառել ՀՀ քաղաքացիների հանդեպ՝ ընդդիմադիրներին նետելով բանտերը։