Թրամփը Իրանին տվել է 15 օր.Հովիկ Աբրահամյանի դուստրն ու փեսան հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) Հարցում քաղաքացիներին․ բոլոր կուսակցությունները աշխատում են միայն իրենց օգտի համար (տեսանյութ) Կասեցվել է «Էվրի Դեյ» ՓԲԸ-ին պատկանող խմելու ջրի արտադրամասի արտադրական գործունեությունը ԱՄՆ-ը Թեհրանին չի խնդրել հրաժարվել ուրանի հարստացումից․ Իրանի ԱԳՆ Շիրակի մարզում կրկին կին է ձերբակալվել. Իրավապաշտպան Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու իրավունքը իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ Politico. ԱՄՆ-ն կարձագանքի եվրոպական զենքի շուկա մուտք գործելու հնարավոր սահմանափակումներին 35-ամյա ուղևորը իրավախախտումը չարձանագրելու համար փորձել էր կաշառել պարեկներին (տեսանյութ) Հայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա Քաղաքացիներն ահազանգում են, որ դեկտեմբեր և հունվար ամիսներին էլեկտրաէներգիայի համար վճարել են կրկնակի, եռակի․ Գառնիկ Դանիելյան Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետեւողականությամբ նպատակադրված եւ հաջողությամբ խաբեն. Արմեն Աշոտյան Միայն մեր ղեկավարությունն է, որը առանձնացրել է գերիների ազատ արձակման հարցը խաղաղության գործընթացից. ադրբեջանագետ
Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իմպլեմենտացման քննարկումները մեկնարկել են
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն ու Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը նոյեմբերի 6-ին ուղեկցել են Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխներին՝ ՄՔԾ ենթակայությամբ գործող «Հատուկ կացարան» ՊՈԱԿ այցելության ընթացքում։
Նելլի Դավթյանը ներկայացրել է ընթացիկ կացարանի պայմանները, կարիքներն ու առկա խնդիրները՝ նշելով, որ գործող 22 սենյակներում ներկայումս տեղավորվել են շուրջ 60 ապաստան հայցողներ, մինչդեռ կարիքը զգալիորեն մեծ է։
Յոհաննես Լուխները շրջել է տարածքում, զրուցել ապաստան հայցողների հետ, հետաքրքրվել նրանց ծագման հիմնական երկրներով, կեցության պայմաններով և հայցերի քննության ընթացակարգերով։
Այնուհետև հյուրին ներկայացվել է Աբովյան քաղաքի նորակառույց կացարանը, որը շուտով կհանձնվի շահագործման։ Նշվել է, որ շինարարությունն իրականացվել է Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի աջակցությամբ՝ Գերմանիայի, Դանիայի և Նիդերլանդների կառավարությունների ֆինանսավորմամբ։
Շրջայցի ընթացքում Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է ապաստանի հայցերի տարեկան միջին ցուցանիշները՝ նշելով, որ եթե նախորդ տարիներին դրանք կազմել են միջինում 200-250, ապա վերջին տարիներին հասել են 800-900-ի։ Նա նաև անդրադարձել է ապաստանի և փախստականության ոլորտը կարգավորող օրենքում նախատեսվող փոփոխություններին։
ԵՄ պատվիրակության անդամներն այցելել են ընտանեկան և ստանդարտ սենյակներ, ծանոթացել ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակի աջակցությամբ ձեռք բերված կահավորանքին։ Նշվել է, որ նոր կացարանը հնարավորություն կտա միաժամանակ տեղավորել մինչև 120 անձի։
Յոհաննես Լուխների գլխավորած պատվիրակության Հայաստան այցի շրջանակում կայացել են նաև հանդիպումներ, որոնց մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը, ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Տաթև Անտոնյանը, ինչպես նաև ԱԳՆ ու ՆԳՆ ներկայացուցիչներ։
Հանդիպումների ընթացքում մանրամասն քննարկվել են վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը և դրա կատարնան հենանիշները։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն իր խոսքում անդրադարձել է ներքին անվտանգության համակարգերի բարելավմանը վերաբերող դրույթներին՝ ընդգծելով հանցավորության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ռազմավարության ընդունման ու իրականացման, իրավապահ համակարգի արդյունավետության բարձրացման, հանրային իրազեկման ընդլայնման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղացմանը վերաբերող հարցեր։
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը ներկայացրել է փաստաթղթերի անվտանգության համալիր էկոհամակարգի ստեղծման գործընթացը, ՀՀ քաղաքացիության օրենսդրության վերանայման ուղղությունները, ինչպես նաև վերադարձի և վերաինտեգրման համակարգերի ամրապնդման քայլերը։
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանն անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հակախտրականության օրենսդրության հզորացման և կիրառման, անձնական տվյալների պաշտպանության համակարգը ԵՄ չափանիշներին համապատասխանեցնելու, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղացման հարցերին։
ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Տաթև Անտոնյանը ներկայացրել է սահմանների համալիր (ինտեգրված) կառավարման, սահմանային ստուգումների և հսկողության կատարելագործման, ինչպես նաև տվյալների փոխանակման ու փոխգործակցության ամրապնդման հարցեր։