Հռոմում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի օրակարգային փաստաթղթերը Վաշինգտոնը և Մոսկվան ճնշում են գործադրում Կիևի վրա․ Զելենսկու խոստովանությունը Իմ սրտի մի կտորը. Շուշաննա Թովմասյանի հուզիչ հրապարակումը դստեր հետ Գիտնականները զգուշացնում են ֆիթնես հավելվածների հոգեկան առողջության համար ռիսկերի մասին Եվս մեկ երկիր կոչ է արել իր քաղաքացիներին լքել Իրանը Թուրքիայում ձերբակալել են գերմանական Deutsche Welle-ի լրագրողին Գյումրիում 4-5 հոգի մեքենայից իջնելով՝ դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդի. «Առավոտ» Աչքի ցանցաթաղանթի անոթային կառուցվածքը կապված է կյանքի տևողության հետ. Գիտնականներ Մաքսատուրքերի վերաբերյալ Գերագույն դատարանի որոշումը հիասթափեցնող է․ Թրամփ Հայաստանի և Զիմբաբվեի միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվել Հայաստան այցելած ադրբեջանցիները լքել են երկիրը «Բագրատաշեն» անցման կետով․ ԱԱԾ Նիկո՛լ, UNESCO–ն ո՞ւր է․ Աշոտյան (տեսանյութ)
«Ժողովուրդ». ԱԺ-ում կքննարկվի Հակոբ Հակոբյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցը
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ազգային ժողովի առաջիկա քառօրյա նիստի օրակարգում է ներառվել «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի դիմումը՝ ուղղված Ալեն Սիմոնյանին։
Բանն այն է, որ 12 կետից բաղկացած օրակարգի հենց 12-րդ կետը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամ Հակոբ Հակոբյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին է։
Օհանյանը դիմումի մեջ նշել է՝ պատճառն այն է, որ Հակոբյանը խախտել է հանրային ծառայողների քաղաքական չեզոքության եւ զսպվածության պահանջները։
Հարկ է նշել, որ 2022 թվականին Հակոբ Հակոբյանի թեկնածությունն առաջարկել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց հենց Սեյրան Օհանյանից պարզել, թե այդ ինչ է արել Հակոբ Հակոբյանը, որ վերջինիս հարցը հասել է Ազգային ժողով։
«Հակոբ Հակոբյանի վերաբերյալ մեկ անգամ հաղորդում էր տվել Լիլիթ Գալստյանը՝ «պաշտոնի անհամապատասխանության» վերաբերյալ, եւ մի անգամ էլ մենք ենք դիմել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, որ քննության առնեն՝ գործունեության մեջ քաղաքական չեզոքություն չպահպանելու համար, քանի որ այդ հանձնաժողովի անդամները պետք է քաղաքական չեզոքություն պահպանեն, իսկ Հակոբյանը տարբեր տիպի հայտարարություններ էր արել ընդդիմության, ԶԼՄ-ների եւ «Դաշնակցության» վերաբերյալ։
Հիմա մենք դիմել ենք ԿԿՀ։ Լիլիթ Գալստյանի դիմելու ժամանակ իրենք գրել էին, որ կոռուպցիոն խնդիրներ չկան, իսկ պաշտոնի անհամապատասխանության հարցը կքննարկեն։ Իսկ խմբակցությանը Հանձնաժողովը պատասխանել էր, որ իր գործողությունների մեջ իրոք քաղաքական չեզոքության խախտման խնդիրներ կան։
Մենք դիմել ենք ԱԺ, որպեսզի իր հարցը լիագումար նիստում քննարկվի»,- ասաց Օհանյանը։
Սեյրան Օհանյանը նշեց նաեւ, որ պատրաստվում են հենց նիստի ընթացքում նշել բոլոր այն դեպքերը, երբ Հակոբյանը խախտել է քաղաքական չեզոքությունը։
Հավելենք, որ 1979 թվականից 1991 թվականները Հակոբ Հակոբյանն աշխատել է «Գարուն» ամսագրում, 1991-1996 թվականներին եղել է ՀՀ մշակույթի նախարար»։