Միջազգային մեծ վերադասավորում․ միջուկային գործարքներ, վերջնագրեր և փակվող դռներ (տեսանյութ) Պետական քաղաքականության հիմքում մարդու բարեկեցությունն ու երկրի անվտանգությունն են. Խաչատուրյան ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել Թրամփի գլոբալ մաքսատուրքերը Պետք է կանխել Փաշինյանի 3-րդ անգամ ընտրվելը, ինչպես եղավ Սերժ Սարգսյանի պարագայում. Անի Սամսոնյան (տեսանյութ) Բյուրավանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում կատարվել է Հանգստյան ժամերգություն և հոգևոր խորհրդածություն Մահացել է Ճամբարակի առողջության կենտրոնի տնօրեն, վիրաբույժ Արմենակ Մելքումյանը Մարտի սկզբին ջերմաստիճանը նորմայից ցածր կլինի․ հարկ է խուսափել ծառերի վաղ էտումից ՀՀ ՀՆԱ-ն նախորդ տարվա համեմատ աճել է 7,2%-ով․ Պապոյան Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Ինչ գործի շրջանակներում են Երևանում լայնածավալ խուզարկություններ իրականացվում Ավտովթարից ՊՆ զինծառայող է մահացել․ ավտոմեքենաներ են այրվել․ քրեական նորություններ (տեսանյութ) Այս պահին Երևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում
Փաշինյանի հեռացման «ճանապարհային քարտեզն»՝ ըստ Էդմոն Մարուքյանի. «Փաստ»
Ինչպես հայտնի է, նախօրեին Երևանում կայացավ Էդմոն Մարուքյանի ղեկավարած «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության 5-րդ համագումարը, որը նվիրված էր կուսակցության հիմնադրման 10-ամյակին և առաջիկա քաղաքական փուլին, ի մասնավորի՝ 2026 թվականին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, պաշտոնական մասից առաջ տեղի են ունեցել ներքին քննարկումներ, որոնց ընթացքում հստակեցվել են կուսակցության առաջիկա քաղաքական ակտիվացման փուլերը, ինչպես նաև հնարավոր նախընտրական համագործակցությունների շուրջ մոտեցումները։ Քննարկումների ընթացքում շեշտը դրվել է փուլային գործընթացի վրա՝ առանց շտապ քայլերի։
Նշենք, որ համագումարը որոշում է ընդունել մասնակցել 2026 թվականին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին։ Նույն քվեարկությամբ լիազորվել է նորընտիր ղեկավար կազմին սկսել քննարկումներ՝ հնարավոր նախընտրական դաշինք ձևավորելու նպատակով։ Էդմոն Մարուքյանը իր ելույթում հայտարարել է, որ կուսակցությունը բացառում է որևէ համագործակցություն գործող իշխանության հետ։ Միաժամանակ նշվել է, որ կուսակցությունը դիտարկում է համագործակցության տարբերակներ գաղափարապես հարող քաղաքական ուժերի հետ։ Քննարկումները նախատեսվում է վարել առանց հրապարակայնացման՝ մինչև առարկայական պայմանավորվածությունների ձևավորումը։ «Փաստի» տեղեկություններով, շփումները գտնվում են նախնական փուլում։
Ի դեպ, Էդմոն Մարուքյանն իր ելույթում նաև ներկայացրել է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության հեռացման «ճանապարհային քարտեզ»: Մեր ունեցած տեղեկություններով, սա բավական մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Հայաստանում գործող դեսպանատներում՝ այն տեսանկյունից, որ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է պարտվել առաջիկա ընտրություններում:
Հավելենք, որ համագումարը Էդմոն Մարուքյանին վերընտրել է կուսակցության նախագահ։ Փակ քվեարկությամբ ընտրվել է նաև Կառավարման խորհրդի նոր կազմը։ Նշենք, որ կառավարման խորհրդում ընտրվել են ոչ միայն հին կուսակցականներ, այլև նոր դեմքեր: Ընդհանուր առմամբ, համագումարը շեշտել է, որ «Լուսավոր Հայաստանը» սկսում է կազմակերպչական և քաղաքական ակտիվացման փուլ՝ ուղղված 2026 թվականի ընտրություններին մասնակցությանը։ Մասնակցության ձևաչափը և հնարավոր դաշինքների հարցը կուսակցությունում նախատեսվում է հստակեցնել առաջիկա ամիսներին։