JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածով Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել
Վեհափառի օրհնությամբ լույս է ընծայել Արցախի մշակութային ժառանգության nչնչացման մասին ուսումնասիրությունը
Օրհնությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչությունը լույս է ընծայել պ․գ․թ․ Արմինե Տիգրանյանի «Արցախի մշակութային Ժառանգության ոչնչացման և բռնայուրացման՝ Ադրբեջանի քաղաքականությունը (2020-2025 թթ․)» վերնագրով ուսումնասիրությունը։ Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչությունից:
Սույն ուսումնասիրությամբ հեղինակն անդրադարձել է 2020-2025 թթ․ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմների, էթնիկ զտման և ռասայական խտրականության հետևանքով Արցախի պատմական հայկական մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման և յուրացման քաղաքականությանը, մշակութային ժառանգության միջազգային պաշտպանության գործիքակազմին։
Մենագրության մեջ քննվում են զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության միջազգային համակարգը, Ադրբեջանի կողմից 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության՝ միջազգային սկզբունքների դիտանկյունից անօրինական թիրախավորման դեպքերը, դրա ոչնչացման և յուրացման միջոցները: Ներկայացվում են մշակութային արժեքների պաշտպանության միջազգային կանոնակարգերը, իրավական և հումանիտար գործիքակազմը (միջազգային կոնվենցիաներ, հռչակագրեր, բանաձևեր, կանոնադրություններ, սովորութային նորմեր)՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի ենթարկված Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության։ Ակադեմիական հոդվածների, գրքերի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՄԱԿ-ի, ԻԿՕՄՕՍ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևերի, Հռոմի կանոնադրության, տեսական և իրավական համապատասխան փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը հնարավորություն է տվել գտնելու Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղիները՝ համամարդկային արժեքների պահպանության կարևորության, անկախ քաղաքական իրավիճակից միջազգային հումանիտար իրավունքի գործարկման, մշակույթի իրավունքի հարգման շարակարգում։
Նախատեսված է մշակութային ժառանգության պահպանությամբ զբաղվող մասնագետների, պետական կառույցների, գիտական հաստատությունների, ուսանողների և արցախահայության մշակութային ժառանգության պաշտպանությամբ ու պահպանությամբ մտահոգ ընթերցողների լայն շրջանակի համար։
JW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) Փաշինյանը պատարագի է մասնակցել Սեւանում (տեսանյութ)ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Վեհափառը Մայր Աթոռում օրհնում է հավատավոր հայ ժողովրդին (տեսանյութ) Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածովԽոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնու՞մ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում, մասնավորապես՝ Հայաստանում․ Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ Ինչ իրավիճակ է ՀՀ ճանապարհներին և Լարսում Օրվա խորհուրդ․ փետրվարի 22Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցություններըԻրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYTՍանասարյանը արդարացվեց. Արդյո՞ք Փաշինյանը ներողություն կխնդրի նրանից Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակիԱրևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն55-ամյա նախկին Playboy մոդելի տպավորիչ կազմվածքի գաղտնիքներըReuters. ԱՄՆ ճնշման ֆոնին Կուբայի անվտանգության ուժերը հեռանում են ՎենեսուելայիցՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարներըԱշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացածԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել է Թրամփի համաշխարհային մաքսատուրքերը՝ վերահաստատելով իր վերահսկողական դերըԻնչպես միլիարդատեր Լես Ուեքսները նպաստեց Ջեֆրի Էփշտեյնի վերելքին. Al-JazeeraԵվրոպան «չի ընդունում» հարաբերությունների սառեցումը ԱՄՆ-ի հետ. քաղաքագետBose, Samsung և Sennheiser ականջակալներում հայտնաբերվել են քաղցկեղի վտանգ պարունակող նյութերՀայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ Աշոտյան