Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետեւողականությամբ նպատակադրված եւ հաջողությամբ խաբեն. Արմեն Աշոտյան Միայն մեր ղեկավարությունն է, որը առանձնացրել է գերիների ազատ արձակման հարցը խաղաղության գործընթացից. ադրբեջանագետ Կալլասը վստահ է, որ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները փետրվարի 23-ին կհաստատեն 20-րդ պատժամիջոցների փաթեթը Աջափնյակում կրակողներից մեկի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել Արհեստական բանականությունից մինչև մշակութային ծրագրեր․ Ժաննա Անդրեասյանի և ՄԹ դեսպանի հանդիպումը ՔՈԳՎ ծառայողները հերթական խոշոր բացահայտմամբ այս անգամ հայտնաբերել են 1 կգ 218 գրամ մարիխուանա Ի՞նչ անենք, փակ աչքերով հավատա՞նք մեղադրանքներին, կներեք, բայց չենք հավատում․ պաշտպան (տեսանյութ) Զելենսկին Ճապոնիայից օգնություն է խնդրել ՀՕՊ-ի համար ՀՀ փոխվարչապետն ու Վրաստանի պաշտոնյան անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը Լավրովն Արաղչիի հետ քննարկել է Իրանի միջուկային ծրագիրը Արթուր Դավթյանը վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին Վիետնամի պատերազմի վետերանները դատական ​​հայց են ներկայացրել Թրամփի դեմ՝ ԱՄՆ-ում կամար կառուցելու ծրագրերի պատճառով
Իշխանություններին պետք չեն ո՛չ օբյեկտիվ դիտորդներ, ո՛չ արդար ընտրություններ. «Փաստ»
Հայաստանի գործող իշխանությունները, հասկանալով, որ արդար, ազատ ընտրությունների պարագայում վերընտրվելու որևէ շանս չունեն, աստիճանաբար կիրառում են տարբեր «գործիքներ»՝ ազատորեն ընտրությունները կեղծելու, դրանց արդյունքները աղճատելու համար: Դրա վառ վկայությունն է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախաձեռնությունը:
Փոփոխությունները, որոնք վերաբերում են ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելությունների գործունեությանը, իշխանությունները «սիրուն» փաթեթավորել են, օրինակ՝ նշելով, թե նպատակ կա «ապահովել ընտրական գործընթացի անկախ, օբյեկտիվ եւ անաչառ գնահատականը՝ ընտրությունների օրինականությունն ու հավաստիությունն ապահովելու համար», իրականում, ինչպես նշում են անկախ փորձագետներն ու ընդդիմադիրները, առաջարկվող օրինագիծն ուղղված է իշխանությունների ցանկությանը՝ ամբողջությամբ վերահսկել ընտրական գործընթացը: Նախ պետք է նշել այն հանգամանքը, որ այս փոփոխությունն արվում է ընտրություններից ընդամենը 4 ամիս առաջ, այնինչ, ընդունված կարգն այն է, որ ընտրություններից առնվազն 1 տարի առաջ պետք է նման կարգի փոփոխությունների «մորատորիում» լինի: Հաջորդ խնդիրն այն է, որ փոփոխությունները օրակարգ են բերվում հապճեպ, գաղտնի և ընդունվում են «ոտքի վրա», «արագի մեջ», առանց պատշաճ հանրային քննարկումների: Ընդ որում, քանի որ ընդդիմությունը հրաժարվել է մասնակցել այս «ֆարսի» քվեարկությանը, քպականները հազիվ կարողացան ապահովել անհրաժեշտ քվեներն ու «անցկացնել»:
Մյուս կողմից՝ դատելով թե՛ հիմնական զեկուցողի, թե՛ այլ քպականների ելույթներից, այս փոփոխություններն առաջին հերթին ուղղված են «ՀայաՔվեի» դեմ, որը հատկապես նախորդ ՏԻՄ ընտրություններում ջանք ու եռանդ չի խնայել կանխելու իշխանությունների ապօրինությունները: Եվ ընդհանրապես, այս փոփոխություններով, քանի որ քաղաքական չեզոքության հետ կապված առկա են չափազանց սուբյեկտիվ ձևակերպումներ, ԿԸՀ-ին հնարավորություն է տրվում ցանկացած պատրվակով չգրանցել այն դիտորդական առաքելություններին, եթե դրանք իշխանությունների «գրպանային» դիտորդները չեն: Փոխարենը կգրանցեն «յուրային» դիտորդներին, որոնք իրապես քաղաքականացված են (ԱԺ-ում որպես օրինակ բերվեց Դանիել Իոաննիսյանի կառույցը), բայց կարևորը՝ քաղաքականացված են հօգուտ իշխանությունների: Այսինքն, ամեն ինչ կանեն, որ իրապես անկախ, օբյեկտիվ դիտորդներ չմասնակցեն առաջիկա ընտրություններին:
Ի դեպ, երեկ մեզ հետ զրույցում մի քանի իրավաբաններ նշում էին, որ այս փոփոխությունները նաև հակասահմանադրական են, քանի որ խախտում են որոշակիության սկզբունքը: Ըստ այդմ, չի բացառվում, որ ՍԴ դիմելու նախաձեռնություն լինի: