Նեթանյահուն հայտարարել է Գազայի խաղաղության ծրագրի հաջորդ փուլի մասին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի համար խաղաղության ծրագրի հաջորդ փուլը կլինի ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափումը և Գազայի ապառազմականացումը, այլ ոչ թե դրա վերակառուցումը։
Գազայի հատվածից վերջին իսրայելցի պատանդի վերադարձի մասին լուրից կարճ ժամանակ անց խորհրդարանում ելույթ ունենալով՝ Նեթանյահուն հայտարարեց, որ իր կառավարությունը կատարել է իր բարոյական և էթիկական առաքելությունը՝ վերադարձնել բոլոր առևանգվածներին՝ թե՛ կենդանի, թե՛ մահացած։ Նա նշել է, որ պաղեստինցի արմատականների կողմից առևանգված 255 պատանդներից 168-ը վերադարձվել են կենդանի։
«Մենք մեր բոլոր պատանդներին՝ կենդանի ու մահացած, վերադարձրել ենք Իսրայելին, իսկ այսօր՝ նրանցից վերջինին։
Մենք հաջորդ փուլի սկզբում ենք։ Հաջորդ փուլը ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափումն ու Գազայի հատվածի ապառազմականացումն է, ոչ թե վերակառուցումը։ Մենք հետաքրքրված ենք այս փուլը առաջ մղելով, այլ ոչ թե հետաձգելով, և մենք դա կանենք։
Որքան շուտ մենք զինաթափենք ՀԱՄԱՍ-ին և ապառազմականացնենք Գազայի հատվածը, այնքան շուտ կհասնենք պատերազմի նպատակներին», – ասել է Նեթանյահուն՝ ըստ նրա գրասենյակի հաղորդագրության։