Ռոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցությունները Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ) Ռուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումը Մենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա Սողոմոնյան Մենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ) Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ) Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը «Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումը Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան 5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ
Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում
Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում: Գետք գյուղի բնակիչները 2023 թվականին ուղղակիորեն հարցրել են իշխանություններին. «Դուք դպրոցները փակում եք, որպեսզի սահմանամերձ գյուղերը դատարկվե՞ն»: Եվ զգուշացրել են. «Եթե դպրոցը փակվի, այստեղ ոչ ոք չի մնա»: Այսօր նրանց վախերը դառնում են ազգային կանխատեսում: Մարդիկ մեկնում են Մոսկվա, Մարսել կամ Գլենդել, քանի որ այստեղ տեղ չկա։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավարույամբ կառավարությունը ծրագիր է իրականացնում փոքրաթիվ աշակերտական ​​բնակչություն ունեցող գյուղերում դպրոցները միավորելու և փակելու համար: Ծրագիրը հիմնականում վերաբերում է Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու սահմանամերձ շրջաններին: Միայն Շիրակի մարզում, ըստ պատգամավոր Մհեր Ենոքյանի, նախատեսվում է փակել ավելի քան 40 դպրոց, որոնցից մի քանիսը սահմանամերձ համայնքներում են: Սյունիքի մարզում, ըստ «Մեր ճանապարհը» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանի, մոտավորապես 45 դպրոց է փաստացի փակվում, այդ թվում՝ Սալվարդի, Հացավանի և Թասիկի դպրոցները։
Գյուղական դպրոցը ծառայում է որպես վերջին խարիսխ՝ ընտանիքը պահելով այն հողում, որտեղ թաղված են նախնիները, որտեղ կա ծանոթ հորիզոն: Քանի դեռ դպրոցը գործում է, ծնողները կարող են համոզել իրենց, որ իրենց երեխան կրթություն կստանա այդտեղ: Դպրոցի փակումը զրկում է նրանց այս ընտրությունից: Սյունիքի մարզի Նռնաձոր գյուղում, որտեղ ներկայումս սովորում է ընդամենը 11 երեխա, և 138 բնակիչներից շատերը արդեն հեռացել են ջրի պակասի պատճառով, այս ընտրությունը կանխորոշված ​​է: Այստեղ մնալ՝ նշանակում է երեխաներին միտումնավոր զրկել հեռանկարներից:
Կա մի ուշագրավ պարադոքս. պաշտոնապես քաղաքականությունը կարծես այլ է: 2024 թվականի հունվարին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հանրապետությունում դպրոցները չեն փակվում, միայն նորերն են կառուցվում, մինչդեռ իրականում կրթական հաստատությունները փակվում են, և դրանց ակտիվները դրվում են աճուրդի: Միևնույն ժամանակ, մեկնարկում են աջակցության ծրագրեր, այդ թվում՝ սահմանամերձ շրջանների համար արտոնյալ հիփոթեքային վարկեր, և անցկացվում են տարածաշրջանային զարգացման վերաբերյալ ծրագրեր: Պաշտոնապես սա ներկայացվում է որպես ժողովրդի մտահոգություն: Սակայն, երբ տասնյակ կիլոմետրեր հեռու գտնվող գյուղում դպրոցը վերանում է, բնակիչները գիտակցում են իրենց իրական առաջնահերթությունները: Պետությունը բնակարանային վարկ է առաջարկում, բայց երեխան մնում է առանց դպրոցի: Եվ այդ ժամանակ ընտանիքը անում է այն, ինչ արել են շատ սերունդներ՝ բացում է վարկային քարտ և ընտրում նոր ուղի։
Հայ ժողովուրդը պատմականորեն սովոր է քվեարկել ոտքերով։ Ցեղասպանությունը հանգեցրեց Ֆրանսիա և ԱՄՆ գաղթին։ ԽՍՀՄ փլուզումը և պատերազմը հարուցեցին հարյուր հազարավոր մարդկանց արտագաղթ դեպի Ռուսաստան։ Տնտեսական դժվարությունները արտագաղթի ալիք բարձրացրին դեպի Եվրոպա։ Այսօր նույն մեխանիզմը գործում է առանձին գյուղերի մակարդակով։ Հենց որ պետությունը հստակեցնում է, որ իր ներկայությունն այստեղ անշահավետ է, մարդիկ լուռ հավաքում են իրենց ճամպրուկները։ Դրա վառ օրինակ է Գուգարքի ավագ դպրոցի փակումը 2023 թվականի օգոստոսին. 460 աշակերտի համար նախատեսված հաստատությունում սովորում էր ընդամենը 23 երեխա։ Ձևականորեն սա արդարացված միջոցառում էր ծախսերի կրճատման համար, բայց գյուղացիների համար դա ազդանշան էր, որ իրենց երեխաներին լքում են։
Հատկապես ցինիկ են այն հավաստիացումները, որ երեխաները կկարողանան դպրոց գնալ հարևան գյուղում։ Թղթի վրա այս հեռավորությունը չափվում է կիլոմետրերով, բայց իրականում այն ​​վերածվում է ձմեռային ճանապարհի, վտանգավոր օձաձև ճանապարհների և տրանսպորտի բացակայության: Գետք գյուղի բնակիչները, ովքեր բողոքում էին իրենց դպրոցի (72 աշակերտ) միաձուլման դեմ Երազգավորսի դպրոցի հետ, անձամբ գիտեն այս իրավիճակը: Իրավական առումով՝ կրթության իրավունքը պահպանվում է, բայց իրականում այն ​​դառնում է փորձություն: Եվ ծնողները կանգնած են նույն ընտրության առաջ՝ ճանաչել իրենց երեխաներին՝ որպես երկրորդ կարգի քաղաքացիներ կամ տեղափոխվել այնպիսի վայր, որտեղ դպրոցը քայլելու հեռավորության վրա է:
2024 թվականի գարնանը սահմանազատումը տեղի ունեցավ Տավուշի հատվածում. չորս գյուղ փոխանցվեց Ադրբեջանին, և 12,7 կիլոմետրը սահմանազատվեց: Սա ուղեկցվեց արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանի գլխավորած զանգվածային բողոքի ցույցերով: Եվ հետո մնացած տարրերը տեղ գտան՝ սահմանամերձ գյուղերի դպրոցների փակումը, ենթակառուցվածքների կրճատումը և դպրոցական շենքերի վաճառքը: Շիրակի մարզի Մեղրաշատի բնակիչներն արդեն գիտեն, որ իրենց դպրոցը կփակվի 2026 թվականին, ինչպես նաև Բյուրականի և Ողջի համայնքի դպրոցները։ Այս շղթայում ուղղակի հրամաններ չկան, միայն «պահպանելու համար անշահավետ» և «հիմնավորված օպտիմալացում»։
Հայ սփյուռքը վաղուց ապրել է «պահեստային գրասենյակի» տրամաբանությամբ։
Նռնաձորից կամ Գետքից հեռացողների համար այս ընտրությունը բնական է թվում. եթե նրանց գլխավոր գրասենյակը խնայում է երեխաների վրա, նրանք պետք է գտնեն մեկ ուրիշը։ Բայց երկրի համար դա ընտրություն է կառուցածը դանդաղորեն քանդելու և պետական ​​առաջնահերթությունը վերանայելու փորձի միջև։ Սահմանին գտնվող դպրոցը ակադեմիական առաջադիմության մասին չէ, այլ այն մասին, թե վաղը ում ձայներով կխոսեն այս տարածքները, և այն մասին, թե արդյոք «գլխավոր գրասենյակը» կկարողանա պահպանել իր ժողովրդին։
Մադուրոյի գործով դատական ​​նիստը հետաձգվել էՌոյթերս. Սթարմերը և Թրամփը քննարկել են Ժնևում կայացած բանակցություններըԱրևմուտքում հայտարարել են Ուկրաինայի՝ Դոնբասի կորստի հետ հաշտվելու պատրաստակամության մասինՀունգարիայի ԱԳ նախարարը Զելենսկիի հայտարարությունը «Եվրոպան պաշտպանելու» մասին համարել է սխալ Թոշակառու մարդը տրանսպորտից պետք է օգտվի անվճար. Հրայր Կամենդատյան (տեսանյութ)Ռուսաստանը հայտարարել է Սումիի մարզի բնակավայրի վերահսկողության մասինՌուսաստանը և Իրանն ապրիլի 1-ից կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումըՄենք չենք թողնելու, որ գյուղական դպրոցների լույսերը մարեն. Մենուա ՍողոմոնյանԱնանուխը, էվկալիպտը և չիլի պղպեղը կարող են ուժեղ հակաբորբոքային ազդեցություն ունենալ միասինՄենք մշտապես արդիականացնելու ենք մեր զինված ուժերը, ներդնելու ենք առաջադեմ ռազմական ծրագրեր (տեսանյութ)Գերմանիայի կանցլերը համեմատվել է Հիտլերի հետ՝ գաղափարախոսական «ֆանատիզմի» պատճառովԱՄՆ ոստիկանությունը կանխել է զինված հարձակման փորձը Մեծ շքերթ՝ ընտրություններից առաջ․ Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին (տեսանյութ)Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումըՌուսաստանը բազմիցս ապացուցել է իր խաղաղասիրությունը. ԶախարովաYouTube-ում գրանցվել է լայնածավալ խափանում«Հայաքվեն» կմասնակցի ընտրություններին. «Ժողովրդին արմատական այլընտրանք ենք առաջարկելու» (տեսանյութ) Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել ՄԻՊ-ի դիմումըԺնևում շարունակվում են Ուկրաինայի և Ռուսաստանի բանակցությունները Պատմական խոսքեր, որոնք օր առաջ ցանկանում եմ լսել նաև Հայաստանի ու ՀՀ հաջորդ ղեկավարի մասին. Վահե Սարգսյան5 մարզում սպասվում է քամու ուժգնացում Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ«Արզնի կաթ կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել էԱվստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Ռուսաստանը մարտից կսկսի նոր անօդաչուների փորձնական թռիչքներըՏոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին Միացյալ ՆահանգներումԻրանն ու Ռուսաստանը սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժություններըՈՒՂԻՂ․ «ՀայաՔվեն» ազդարարում է ընտրություններին մասնակցելու մասին․ ինչ է սպասվումԱրևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներՎենս. ԱՄՆ-ը կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվումԺնևում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ձեռք է բերվել փոխըմբռնում հիմնական սկզբունքների շուրջՍա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար ԱֆեյանՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկներըԶելենսկի. ԱՄՆ-ն մերժել է Կիևին Եվրոպայում Patriot հրթիռներ արտադրելու թույլտվություն տալըԱվստրիայում եմ՝ Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ խառնաշփոթը չի կարող չեղարկել Աստծո պատրաստած նպատակակետըՎատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներին Ուիթկոֆը հայտարարել է Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում էական առաջընթացի մասինՀայաստանն ու ՄԹ-ն շարունակում են խորացնել համագործակցությունը կիբեռպաշտպանության ոլորտումՄիրզոյանն ու Կուպմանը քննարկել են ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում առկա դինամիկանAmnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել11.3 միլիոն դրամի վնաս․ «Ագարակ» մաքսակետի բաժնի պետը, տեղակալը և տեսուչը կկանգնեն դատարանի առաջՀայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին․ «Հրապարակ» 2025-ին ավելի քան 75 հազար գրանցում․ Պետռեգիստրի գործակալության հաշվետվությունը ներկայացվել է նախարարինՈսկու գինը նվազել էՆյու Յորքի եկեղեցում պայթյուն է որոտացել․ կան տուժածներՎենս. ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Իրանին ձեռք բերել միջուկային զենքՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է միայն բեռնատարների համարՍպասվում են հաճելի հանդիպումներ, հնարավոր են նոր ծանոթություններ․ օրվա աստղագուշակ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԱՄՆ