ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական ուժ կիրառել․ Վենս. Մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց ժողովը (տեսանյութ) Փեզեշքիան. Իրանը վճռական է Ռուսաստանի հետ գործընկերության համաձայնագիրը կյանքի կոչելու հարցում Էջմիածնի բնակչի տանը ալկոհոլային կեղծ խմիչքներ են հայտնաբերվել․ բացահայտում Մինչև 2019-ի հունվարի 1 ծնված 3-րդ և հաջորդ երեխայի համար ոչինչ չի փոխվել․ Արցախի տեղեկատվական շտաբ Շարունակելու եմ աջակցել հավաքականին արդեն նոր՝ երկրպագուի կարգավիճակով. Տիգրան Բարսեղյանն ավարտում է կարիերան ՀՀ հավաքականում Սլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել Ուկրաինայի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Հույս ունեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի. Հունաստանի նախագահ Փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանում ՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիան Ներխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվել Հայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտում Էրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերի
2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիր
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության միջև այսօր ստորագրվել է գործընկերության համաձայնագիր, որի շրջանակում կողմերը պարտավորվում են իրականացնել ֆրանսերենի դպրոցական դասագրքերի մշակման և արդիականացման համատեղ աշխատանքներ՝ նպաստելով «FEF 2025–2026․ Ֆրանսերենի խթանումը Հայաստանում» ծրագրի արդյունավետ և նպատակային իրականացմանը։ Այդ մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից:
Համաձայնագիրը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։ Կողմերը կարևորել են Հայաստանում ֆրանսերենի տարածման և զարգացման շարունակական գործընթացը՝ ընդգծելով հատկապես դպրոցներում ֆրանսերենի դասավանդման որակի բարձրացման անհրաժեշտությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Արաքսիա Սվաջյանը։
Կարևորելով համաձայնագրի ստորագրումը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ այն կարևոր քայլ է կրթության ոլորտում Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցության խորացման ճանապարհին։ Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին արդեն իրականացվել են մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված դպրոցներում ֆրանսերենի ուսուցման ընդլայնմանը և «Ֆրանսերեն» դասավանդող ուսուցիչների մասնագիտական զարգացմանը։
«Այս համաձայնագիրը լրացնում և ամբողջացնում է արդեն իսկ իրականացվող նախաձեռնությունների շարքը։ Փաստաթղթի շրջանակում մենք կկարողանանք համատեղ մշակել ֆրանսերենի ուսուցման համար անհրաժեշտ որակյալ ուսումնական նյութեր, որոնք արդյունավետ դասավանդման առանցքային նախապայման են։ Սա համագործակցության նոր ձևաչափ է, որի շուրջ իրականացվել է մեծ և հետևողական աշխատանք»,- նշել է նախարարն ու արդյունավետ և շարունակական գործընկերության համար շնորհակալություն հայտնել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությանը։
Ժաննա Անդրեասյանի գնահատմամբ՝ նախաձեռնությունը կարող է ուղենշային դառնալ նաև դասագրքերի ստեղծման ոլորտում հետագա համատեղ ծրագրերի համար՝ նպաստելով բովանդակային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը։
Օլիվիե Դըկոտինյին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր նման նախաձեռնություն փաստում է Հայաստանում ֆրանսերենի զարգացման կայուն առաջընթացը։
«Արդեն իսկ աշխատել ենք ուսուցիչների և վերապատրաստողների մասնագիտական զարգացման ուղղությամբ, իսկ այսօր խոսում ենք ֆրանսերենի նոր դասագրքերի ստեղծման համար անհրաժեշտ հմտություններով մասնագետների պատրաստման մասին։ Սա կարևոր և նորարարական քայլ է։ Միևնույն ժամանակ, այն մեր փոքր, բայց նշանակալի ներդրումն է Հայաստանում կրթության ոլորտում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների գործընթացում»,- նշել է դեսպանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ մարզային այցերի ընթացքում հետևում է կրթական հաստատությունների վերակառուցման և նորոգման աշխատանքներին, ինչպես նաև զուգահեռ իրականացվող բովանդակային փոփոխություններին, և մեծ պատիվ է համարում այդ գործընթացի մասնակից լինելը։
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների «Ֆրանսերեն» առարկան ուսումնասիրող սովորողները և դասավանդող ուսուցիչները 2027-2028 ուսումնական տարվա մեկնարկին պետք է ունենան օտար լեզվի նոր ծրագրերին համապատասխանող դասագրքեր, մեթոդական ձեռնարկներ և հավելյալ ուսումնաօժանդակ նյութեր, որոնք հնարավորություն կտան տիրապետել ֆրանսերենի չորս հիմնական հաղորդակցական հմտություններին։ Կողմերը պետք է ապահովեն նաև տեղական, կայուն և երկարաժամկետ մասնագիտական ներուժի ձևավորում՝ որը կնպաստի ստեղծելու ֆրանսերենի դասագրքերի, մեթոդական ձեռնարկների և ուսումնաօժանդակ նյութերի բովանդակությունը։
Ուկրաինական պատժամիջոցների պատճառները Լուկաշենկոյի դեմ կապել են Մինսկ–Վաշինգտոն հարաբերությունների հետ ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական ուժ կիրառել․ Վենս. Մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց ժողովը (տեսանյութ)Գերմանիան վերագնահատում է վեցերորդ սերնդի կործանիչի անհրաժեշտությունըՀղիության ընթացքում ծխելը կարող է մեծացնել երեխաների հիպերտոնիայի վտանգըNASA-ն հայտարարել է Լուսնի հրթիռի փորձարկման նոր ամսաթիվըՓեզեշքիան. Իրանը վճռական է Ռուսաստանի հետ գործընկերության համաձայնագիրը կյանքի կոչելու հարցումԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը «ռուսական միջամտության» վերաբերյալ նոր փաստաթղթեր է պահանջելԷջմիածնի բնակչի տանը ալկոհոլային կեղծ խմիչքներ են հայտնաբերվել․ բացահայտումՌուսաստանը հայտարարել է Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտներին հասցված հարվածների մասին Ռուսաստանում բենզինի գները նվազել են Մինչև 2019-ի հունվարի 1 ծնված 3-րդ և հաջորդ երեխայի համար ոչինչ չի փոխվել․ Արցախի տեղեկատվական շտաբԲրիտանիայի վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետԺնևի բանակցությունները ավարտվել են առանց համաձայնության, սակայն նոր հանդիպման հնարավորությունը պահպանվում էԶալուժնին հայտարարել է, որ 2023-ի հակահարձակումը ձախողվել է Զելենսկու պատճառովՎատիկանը չի միանա Թրամփի «Խաղաղության խորհրդին»Շարունակելու եմ աջակցել հավաքականին արդեն նոր՝ երկրպագուի կարգավիճակով. Տիգրան Բարսեղյանն ավարտում է կարիերան ՀՀ հավաքականումԿրեմլը հերքել է ԱՄՆ-ի մեղադրանքները՝ Չինաստանի և Ռուսաստանի գաղտնի միջուկային փորձարկումների վերաբերյալՍլովակիայի վարչապետը սպառնացել է դադարեցնել Ուկրաինայի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումըՀույս ունեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շուտով կստորագրվի. Հունաստանի նախագահԵվրոպայում ամռանը մղված ամբողջ գազը դուրս է բերվել պահեստարաններիցԻնչ է անելու Զելենսկին, եթե Ժնևի բանակցությունները հաջողությամբ պսակվեն․ ԶԼՄՓոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանումՆավթի համաշխարհային գները բարձրացել են ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների վերաբերյալ կասկածամտության ֆոնինՄեդինսկի. Ժնևի եռակողմ բանակցությունները դժվար էին, բայց գործնականՈՒՂԻՂ․ Օնլայն տաքսու վարորդների ակցիանՆերխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավորի աշխատասենյակ, նա ստիպված է եղել ինքնապաշտպանվել․ ի՞նչ է կատարվելTelegram-ը մեկ օրում արգելափակել է գրեթե 150 հազար ալիք և խումբԺնևի բանակցությունները կարող են փակուղի մտնել․ AxiosԱՄՆ եկեղեցում պայթյուն է տեղի ունեցելՀայտնաբերվել են մեքենայից գողացած գումարը, թմրամիջոց և փամփուշտներ. բացահայտումԷրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերիԶախարովան կոշտ է արտահայտվել Մյունխենի համաժողովի մասին Եվրոպացիները ԱՄՆ-ի ներգաղթային քաղաքականության պատճառով՝ զգուշանում են Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելուցՕտարերկրյա հետախուզությունները կարող են հետևել ռուս զինվորների Telegram հաղորդագրություններին. Շադաև 2027-2028 ուստարում «Ֆրանսերեն» առարկայի համար կներդրվեն նոր ծրագրերին համապատասխան դասագրքեր․ նոր համաձայնագիրԵՄ-ն մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանին սահմանակից տարածաշրջաններում բնակչության թիվը կարող է նվազել․ Politico Հունաստանի նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությունՌուսաստանը դեմ է Կուբայի վառելիքի շրջափակմանըԺնևի բանակցությունները ավարտվել են առանց համաձայնության․ կողմերը նշել են հիմնական տարաձայնություններըԵվրոպայում հայտարարել են նոր ռազմական կառուցվածք ստեղծելու անհրաժեշտության մասինՄոսկվան և Թեհրանը բանակցություններ են վարում էներգետիկ սարքավորումների արտադրության տեղայնացման հնարավորությունների շուրջ Յուրաքանչյուր քայլ, որը կարող է առաջնորդել իրավիճակի լուծմանը, շատ կարևոր է. ԶախարովաԲարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. Արա Զոհրաբյան Էստոնիայի ԱԳՆ-ն չի բացառել, որ երկրում կարող է ՆԱՏՕ-ի միջուկային զենք տեղակայվել «Հայաքվեն» հայտարարեց ընտրություններին մասնակցելու մասին.ովքեր են ներկա միջոցառմանը (տեսանյութ)Ռուբեն Վարդանյան, ԵՄ նոր ծրագրեր և եկեղեցու դիմադրության նախազգուշացումը (տեսանյութ)ԵՄ-ն չի կարողացել միջոցներ գտնել Ռուսաստանին սահմանակից տարածաշրջաններին աջակցելու համար Մենք կարծում ենք՝ այս ընտրությունները իշխանությունների լեզուն կարճացնելու է, եւ ոչ միայն լեզուն. Չալաբյան (տեսանյութ)Աշխարհը լարվածության նոր վտանգավոր փուլում. Փաշինյանը մեկնել է ԱՄՆ (տեսանյութ)ԱՄՆ փոխնախագահը ընդգծել է, որ Վաշինգտոնի քննադատությունը Եվրոպայի հասցեին նպատակ ունի ամրապնդելու գործընկերությունը