Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս. Միջազգայնագետ Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներ Ամբերդ գյուղի բնակչի տան տանիքում և նկուղում թմրամիջոց է հայտնաբերվել Ինչ պետք է անել բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրին դիմած և մերժված քաղաքացիները Պարգեւավճարների ֆոնդի 20 տոկոսը՝ շարքայիններին, 80-ը՝ վերնախավին. «Հրապարակ» Ի՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօր Այսօր ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է Փետրվարի 19-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» Ով կլինի ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին կինը. կուսակցությունում տհաճ իրավիճակ է ստեղծվել. «Ժողովուրդ» «Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ» ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»
«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»
Օրերս «Փաստը» տեղեկացրել էր, որ «ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը հայտ է ներկայացրել՝ մասնակցելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։ Տեղի ունեցած համագումարի ընթացքում հայտարարվել էր, որ միավորումը ստեղծել է իր քաղաքական թևը՝ «Հայկական քվե» կուսակցությունը։ Երեկ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարվեց՝ միավորումը քաղաքական դաշտ է գալիս ժողովրդին, ընտրողներին արմատական, իրական հայակենտրոն այլընտրանք առաջարկելու համար։
Կուսակցության վարչության անդամները ներկայացրեցին իրենց քաղաքական ուժի հիմնական անելիքները։ Մասնավորապես՝ Արցախի վերահայացումը լինելու է քաղաքական ուժի առանցքային տարրերից մեկը։ Ընդգծվեց՝ Արցախը վերադարձնելը լինելու է բազմափուլ գործողություն, որն իրականացնելու համար պետք է ամրապնդել մեր իրավական թեզերը և Արցախի նկատմամբ մեր իրավունքները, ուժային հիմնական կենտրոններում վերակենդանացնել արցախյան օրակարգը, միջազգային տարբեր դատական ատյաններում հայցերի միջոցով Ադրբեջանի համար անելանելի իրավիճակ ստեղծել։
Կուսակցության համար առաջնային խնդիրն է պետության ուժի շարունակական բազմապատկումը, առանց որի անհնար է Հայաստանի գոյությունը։ Իսկ դրա համար պետք է հետևողականորեն զարգացնել բանակը, դրա կազմում ստեղծել ռազմավարական զսպման նոր կարողություններ, դառնալ տեխնիկապես զարգացած և մարտունակ բանակ մեր տարածաշրջանում։ Զուգահեռաբար առաջանցիկ տեմպերով պետք է զարգացնել ռազմարդյունաբերությունը։ Ամուր բանակի թիկունքին պետք է լինի առողջ, արագ զարգացող տնտեսական համակարգը։ Գյուղատնտեսություն, արդյունաբերություն, գիտություն, էներգետիկ անկախություն, տարածքային համաչափ զարգացում, սրանք այն ոլորտներից են, որոնք լինելու են «Հայկական քվեի» ուշադրության կենտրոնում։
Քաղաքական ուժը կարևորում է հանրային համերաշխությունը։ Ընդգծվեց՝ տնտեսությունը զարգացնելու համար պետք է հենվել հասարակության աջակցության և համերաշխության վրա։ Նույն համատեքստում անվերապահ երաշխավորելու են Եկեղեցու և բոլոր կրոնական կառույցների անկախությունը պետությունից, հավատացյալների իրավունքները, թույլ չի տրվելու, որպեսզի պետությունը խառնվի Եկեղեցու գործերին։
«Հայկական քվեի» ուշադրության կենտրոնում են լինելու գիտությունն ու կրթությունը։ Հինգ տարվա ընթացքում կեռապատկվեն գիտությանը տրվող պետական հատկացումները։ Պետության համար կարևոր նշանակություն ունեցող մասնագիտությունների գծով ուսումնական հաստատություններում կավելանան անվճար տեղերը։ 5000 պետպատվեր ամեն տարի և հնարավոր կլինի ժամանակի ընթացքում պետական բուհերում անվճար դարձնել կրթությունը։ Գյուղական համայնքներում դպրոցները կմիավորվեն բացառիկ դեպքերում, իսկ հանրակրթությունն էլ կդառնա 11-ամյա և աշակերտները կազատվեն կրկնուսույցների մոտ հաճախելու անհրաժեշտությունից։ Առաջիկա երկու տարում թոշակները կբարձրանան 50 տոկոսով, զուգահեռ ամեն տարի տեղի կունենա թոշակների ինդեքսավորման գործընթաց։ Կարգ ու կանոն կգործի քաղաքաշինության ոլորտում, յուրաքանչյուր թաղամասում կլինեն այգիներ, սպորտային հրապարակներ, զրուցարաններ։
«Հայկական քվեն» հանձնառու է այլ ուժերի հետ ձևավորել նախընտրական դաշինք, միասին գնալ ընտրությունների, որպեսզի ոչ միայն կարողանա իշխանափոխություն իրականացնել, այլ ձևավորել նոր ազգային իշխանություն, որը երկիրը դուրս կբերի ճգնաժամից։ Միևնույն ժամանակ նրանք բացառում են գործող վարչախմբի, նրա արբանյակների և նախորդ իշխանությունները ներկայացնող քաղաքական ուժերի հետ դաշինքը։
Հարց է հնչում ձայների փոշիացման հետ կապված մտահոգությունների մասին։ «ՀայաՔվե» շարժման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը նշում է, որ ցանկանում են հասնել ընդդիմադիր դաշտի միավորման, որպեսզի խուսափեն ձայների փոշիացումից։ Քաղաքական ուժը գտնում է, որ չի կարելի թույլ տալ, որ 2021 թվականին տեղի ունեցածը կրկնվի, երբ քաղաքացիների 20 տոկոս ձայները ընտրական օրենսդրության առանձնահատկությունների և բազմաթիվ ուժերի մասնակցության պատճառով ոչ միայն փոշիացվեցին, այլ դրանց երկու երրորդը անցավ գործող վարչախմբին, և նրանք անցած հինգ տարվա ընթացքում բացարձակ իշխանազավթում իրականացրեցին։ Ուստի, ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ:
Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս. Միջազգայնագետ Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներԱմբերդ գյուղի բնակչի տան տանիքում և նկուղում թմրամիջոց է հայտնաբերվելԻնչ պետք է անել բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրին դիմած և մերժված քաղաքացիներըՊարգեւավճարների ֆոնդի 20 տոկոսը՝ շարքայիններին, 80-ը՝ վերնախավին. «Հրապարակ»«Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Ի՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօրՄի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»Այսօր ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է Աշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»Փետրվարի 19-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօրԸնտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ»«Հրապարակ». Արարատ Միրզոյանը ՔՊ–ում ձայներ ստացել է իր չեզոք եւ հավասարակշիռ կեցվածքի համարՍարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ»«Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ»Ով կլինի ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին կինը. կուսակցությունում տհաճ իրավիճակ է ստեղծվել. «Ժողովուրդ»Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ»Հայկ Կոնջորյանի եղբոր դեմ երկրորդ քրեական գործն է հարուցվել. «Ժողովուրդ»«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»Փետրվարի 20-ին դատական համակարգը հավաքվելու է. ինչ են քննարկելու. «Ժողովուրդ»Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին. անուններ են շրջանառվում. «Հրապարակ»ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ»Տաթևիկ Ադումյանը Միլանից լուսանկարներ է հրապարակել Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի գործողության հավանականությունը հասել է 90 տոկոսի Իսրայելում բերման են ենթարկել Թաքեր Կարլսոնին Փաշինյանը ժամանեց Վաշինգտոն (տեսանյութ)Լույս չի լինելուՌուսաստանում առաջարկել են լնդերի ամրացման նոր մեթոդ առանց վիրահատությանՆոր ավտոմոբիլային հարկը կարող է միլիարդավոր ռուբլի բերել պետության բյուջեԲՐԻԿՍ-ի երկիրը ցանկանում է ներմուծել ռուսական գազԳիտնականները պարզել են, թե ինչպիսի քայլվածք է «բացահայտում» ինքնավստահ տղամարդունԳիտնականները գտել են շագանակագեղձի քաղցկեղի գեները «անջատելու» միջոցԱնտարկտիդայի ջրերում առաջին անգամ նկարահանել են խոշոր շնաձուկԿապ է հայտնաբերվել մազերի մոխրագույնացման և մաշկի քաղցկեղի առաջացման ռիսկի միջևՀայաստանի բալանսավորման արտաքին քաղաքականության հիմքում դրված են ՀՀ ինքնիշխանության սկզբունքները․ Միրզոյան Ռուսաստանում ոչ տեղին են անվանել Խրուշչովի ծոռնուհու հայտարարությունը Ղրիմի մասինՓարիզում ռումբի ահազանգից հետո տարհանվել է «France Unbowed» կուսակցության գրասենյակը Գիտնականները հարաբերություններում հոգեոպաթիայի թաքնված նշան են հայտնաբերելԱվստրիայում ՀՀ դեսպանը Վերներ Ֆասլաբենդին է ներկայացրել տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգը և TRIPP նախագիծը «Լույսը վառի´ր». Լավ հայրիկը (տեսանյութ) Զելենսկու հայտարարություններում «մտահոգիչ» դետալ են տեսելՊարզվել է Աջափնյակում զինված միջադեպի հետևանքով մահացածի և 7 վիրավորների ինքնությունը Աջափնյակում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ Մարթա Կոսը նախատեսում է այս տարի այցելել Ադրբեջան և ՀայաստանՈւկրաինայում մեկնաբանել են ԶՈւ հնարավոր նոր հարձակման ծրագրերըԱյնթապ գյուղում լողավազանի դիմաց 5 հոգով ծեծի են ենթարկել երիտասարդներին․ վիրավորներ կան «Արմենիա» ԲԿ-ից բերման են ենթարկվում Աջափնյակ վարչական շրջանի կրակոցների մասնակիցները Քաղաքագետը գնահատել է Ժնևում անցկացված ռուս-ուկրաինական բանակցությունների ընթացքը