Արյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ) Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ) Գագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Ահա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ) ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարություն Դատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին CNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալ Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ) Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը Ինչպե՞ս է Սրբուհի Գալյանը տարբերելու ատելության խոսքը՝ խոսքի ազատությունից (տեսանյութ) Ազատությունից զրկվածների համար քրեակատարողական հիմնարկների շենքային պայմանների հարցերը պիտի լուծվեն (տեսանյութ) Կրակոցներից տուժածների վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են բժշկական խիստ հսկողության ներքո․ Ավանեսյան (տեսանյութ)
Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը
Փաստահեն վերլուծությունը, կանխարգելման արդյունավետ գործիքների ներդրումն ու դեպքերի հետագծելիության ապահովումը հանցավորության դեմ արդյունավետ պայքարի ամբողջական շղթան է։
ՆԳ նախարարության կառուցվածքային բարեփոխումների շրջանակում հենց այդ մոտեցմամբ էլ ձևավորվել է Հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը, որի նպատակն է համակարգել տվյալների հավաքագրումն ու վերլուծությունը, նպաստել կանխարգելման արդյունավետ միջոցների մշակմանը, բարձրացնել հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետությունը։ Այս մասին տեղեկացնում են ՆԳՆ-ից:
«Նոր կենտրոնի ձևավորմամբ Ներքին գործերի նախարարությունը փորձում է լուծել երկու հիմնական խնդիր։ Առաջինը՝ ապահովել հստակ, ճշգրիտ վիճակագրության ձևավորում և երկրորդ՝ իրականացնել հանցավորության վերաբերյալ հիմնավոր քրեաբանական վերլուծություններ և հետազոտություններ, որոնք հետագայում կարող են օգտագործվել թե՛ Ներքին գործերի նախարարության, թե՛ այլ իրավապահ մարմինների կողմից հանցավորության կանխարգելման աշխատանքներում, ինչպես նաև իրենց աշխատանքի արդյունավետությունը գնահատելիս»,- ներկայացնում է Հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնի պետ Գոհար Բեգոյանը:
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության պետ Վարդան Վարդանյանը խոսելով կենտրոնի կարևորության մասին՝ նշում է. «Կենտրոնի առաքելությունը նախ ճիշտ վիճակագրությունն ու որոշակի գործիքներ կիրառելով՝ վերլուծություն անելն է, որի տվյալները փոխանցելով մեզ՝ հնարավորություն կտա թե՛ կանխարգելման առումով ճիշտ պլանավորել աշխատանքը, թե՛ հանցագործությունների բացահայտման առումով պայքարել թիրախային հանցատեսակների դեմ»:
Հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնի պետ Գոհար Բեգոյանի խոսքով՝ նախկինում վիճակագրությունը ամբողջությամբ չէր արտացոլում հանցավորության իրական պատկերը, քանի որ քրեաբանական խորքային վերլուծության բացակայությունը թույլ չէր տալիս վեր հանել հանցագործության իրական պատճառները. «Հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնի գործունեությունը կրում է հանրապետական բնույթ, այսինքն՝ Կենտրոնում են հավաքագրվում և հաշվառվում հանցավորության վերաբերյալ բոլոր իրավապահ մարմինների կողմից ստացվող տվյալները։ Այսպիսով, այլ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցությունը սկզբունքային նշանակություն ունի: Առանց ճշգրիտ տվյալներին հասանելիության չենք կարող խոսել ճշգրիտ և հստակ վիճակագրության, առավել ևս՝ այդ վիճակագրության վերլուծության մասին»:
ՔՈԳՎ պետ Վարդան Վարդանյանի խոսքով՝ կենտրոնի գործունեությունը միայն վիճակագրությամբ և վերլուծությամբ չի սահմանափակվելու. «Մենք ունենալու ենք նաև հանցագործություն կատարած անձի վարքագծի հետագծելիությունը»:
Կենտրոնի գործունեության կարևոր ուղղություններից է նաև վերլուծական աշխատանքներում երիտասարդ հետազոտողների ներգրավումը: Երիտասարդ հետազոտողների հետ համագործակցության շրջանակներում Ներքին գործերի նախարարությունը նախատեսում է ուսանողների և երիտասարդ մասնագետների ներգրավել տարբեր ուղղություններով հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու գործընթացում։
Գոհար Բեգոյանը նշում է, որ նորաստեղծ կենտրոնի գործունեությունը հիմնված է միջազգային լավագույն փորձի վրա և համահունչ է ՆԳ նախարարության բարեփոխումների օրակարգին։ «Կենտրոնի գործունեությունը կարևոր նշանակություն կունենա նաև վիզաների ազատականացման գործընթացում. կունենանք հանցավորության վերաբերյալ ճշգրիտ վիճակագրական տվյալներ, որոնց հիման վրա կկարողանանք առավել ճիշտ պլանավորել հանցավորության կանխարգելմանն ուղղված մեր գործողությունները»։
Կենտրոնի հաստիքների մեծ մասն արդեն համալրված է, և գործընթացը շարունակվում է։ ՆԳ նախարարի հրամանով հաստատվել է նաև կենտրոնի տարեկան ծրագիրը, որը ներառում է մի շարք միջոցառումներ՝ անձնակազմի կարողությունների զարգացում և տարբեր ուղղություններով հետազոտությունների իրականացում։
Մինչև տարեվերջ Կենտրոնում կգործարկվի արհեստական բանականության ժամանակակից գործիքներով հագեցած թվային հարթակը, կթվայնացվի դատվածության մասին տեղեկանքի ստացման գործընթացը, իսկ հանցավորության տվյալների բաց հարթակի գործարկմամբ քաղաքացիները կկարողանան թափանցիկ և մատչելի ձևաչափով հետևել պաշտոնական վիճակագրությանը։
Արյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ)Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ)Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրերին. ԳրուշկոԶելենսկին անվանել է այն երկիրը, որտեղ տեղի կունենան Ուկրաինայի հարցով հաջորդ խաղաղ բանակցություններըԳագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Թրամփը անարդար է համարում Ուկրաինայում հակամարտության շարունակումըԱհա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)ԱՄՆ նախագահը քննադատել է Միացյալ Թագավորությանը՝ Դիեգո Գարսիա կղզու վարձակալության գործարքի առնչությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարությունԴատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին Զելենսկին հայտարարություն է արել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ նոր պայմանագրի վերաբերյալԱՄՆ-ն կարող է հարվածել Իրանին այս շաբաթ օրըԶենքի նորացման գործընթաց է տեղի ունենում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում. ԳրուշկոCNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալԱրևմուտքում բացահայտել են Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների հիմնական խնդրահարույց հարցերըՍիրիան հետաքրքրված է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությամբ տարածաշրջանում. Լավրով Զելենսկին հայտարարել է՝ չի ցանկանում ժամանակ վատնել Պուտինի «պատմական անհեթեթությունների» վրա Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ)Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնըԻնչպե՞ս է Սրբուհի Գալյանը տարբերելու ատելության խոսքը՝ խոսքի ազատությունից (տեսանյութ)Գերմանիան մեծացնում է կախվածությունը ԱՄՆ-ից՝ նախատեսելով նոր F-35 կործանիչների գնում Ազատությունից զրկվածների համար քրեակատարողական հիմնարկների շենքային պայմանների հարցերը պիտի լուծվեն (տեսանյութ)Կրակոցներից տուժածների վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են բժշկական խիստ հսկողության ներքո․ Ավանեսյան (տեսանյութ) Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալՄարդիկ կմտածեն, որ իրենց քվեարկությունն անիմաստ էր, պետք է բացատրել. Մհեր Գրիգորյան2026-ի հունվարից ևս 15 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել հետվճարի ծառայությունից. ԱՍՀ նախարար Հրադադարի ռեժիմի շուրջ բանակցություններում գրանցվել է «նշանակալի առաջընթաց»․ CNNLa Repubblica. Իտալիան հրաժարվում է վիզա տրամադրել ռուս պարալիմպիկ մարզիկներին ուղեկցողներին Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍՆ-ն Կառավարության անդամներին գրքեր է նվիրել (տեսանյութ)Ուկրաինայում բացահայտել են Ժնևյան բանակցությունների մանրամասներըՀյուսիսային Կորեայի առաջնորդը ներկայացրել է տասնյակ միջուկային հրթիռ կրող համակարգերՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Հարավային Կորեայի դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց նախկին նախագահինCBS. ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանին հարված հասցնելու հնարավորությունը այս շաբաթավերջին ԱՄՆ-ն չի ցանկանում, որ Ուկրաինան մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի հանդիպումներին. PoliticoՈՒՂԻՂ․ Կառավարության անդամների ճեպազրույցներըԵրևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին առգրավվել է 1 կգ 150 գրամ մարիխուանա․ հերթական խոշոր բացահայտումըՄԻՊ-ը շարունակում է ակտիվ գործունեությունը խոշտանգումների կանխարգելման ուղղությամբ Հայաստանը և Լեհաստանը ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիր կստորագրենԱՄՆ նախագահը դեռ չի կայացրել վերջնական որոշում Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Բյուզանդական և քրիստոնեական մշակույթի թանգարանԵրևանում պարեկը վրաերթի է ենթարկվել (տեսանյութ) ԱՄՆ-ն պահանջում է կրճատել ՆԱՏՕ-ի առաքելությունների շրջանակը. Politico Երրորդ և հաջորդ երեխաների համար սահմանվել է 50 հազար դրամ ամսական նպաստՈւՂԻՂ․ Կառավարության նիստՓաշինյանը և Ալիևը փետրվարի 19-ին կմասնակցեն Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստինՀայաստանը կարևոր փուլում է․ ՇՄ նախարարը Հռոմում ելույթ է ունեցել հատուկ բարձր մակարդակի միջոցառման ժամանակՉափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս. Միջազգայնագետ Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներ