Պայմանավորված Արցախում տիրող իրավիճակով՝ ՈՄԱ-ն հանդես է եկել կոչով Այս պահի դրությամբ կրակի ինտենսիվությունը շփման գծում էականորեն նվազել է. ՊԲ Դադարեցնել կրակը և նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ. Արցախը դիմում է ադրբեջանական կողմին Ադրբեջանական քարոզչամեքենան սոցիալական բոլոր հարթակներում կեղծ հայկական օգտահաշիվներ է օգտագործում. ԼՂ-ից զգուշացնում են չտրվել ապատեղեկատվությանը Ստեփանակերտի հիվանդանոցը լեցուն է վիրավորներով Արցախում խաղաղ բնակչության շրջանում ունենք 26 վիրավոր և 2 զոհ․ ԱՀ ՄԻՊ Փաշինյանը պարտավոր է դիվանագիտական ջանքեր գործադրել՝ ճանաչելու Արցախի անկախությունը. ՀՅԴ ԳՄ Դավաճան Նիկոլը էդ ի՞նչ ա խոստացել մեր հայրենիքի հաշվին, որ կտրտելով ուզում են մեզ վերացնել. Մկրտչյան Ստեփանակերտ. բնակելի թաղամաս Արցախի հեռուստաընկերությունը կադրեր է հրապարակել` ինչպես են վիրավորում ստացած քաղաքացիներին հիվանդանոց տեղափոխում
Պայմանավորված Արցախում տիրող իրավիճակով՝ ՈՄԱ-ն հանդես է եկել կոչով Այս պահի դրությամբ կրակի ինտենսիվությունը շփման գծում էականորեն նվազել է. ՊԲ «Օպենհայմերը» դարձել է պատմության մեջ ամենաշատ եկամուտ ունեցող կենսագրական ֆիլմըԴադարեցնել կրակը և նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ. Արցախը դիմում է ադրբեջանական կողմինԱդրբեջանական քարոզչամեքենան սոցիալական բոլոր հարթակներում կեղծ հայկական օգտահաշիվներ է օգտագործում. ԼՂ-ից զգուշացնում են չտրվել ապատեղեկատվությանըՍտեփանակերտի հիվանդանոցը լեցուն է վիրավորներով Արցախում խաղաղ բնակչության շրջանում ունենք 26 վիրավոր և 2 զոհ․ ԱՀ ՄԻՊ Փաշինյանը պարտավոր է դիվանագիտական ջանքեր գործադրել՝ ճանաչելու Արցախի անկախությունը. ՀՅԴ ԳՄԳուշակեք` ինչ ճակատագիր է նրան սպասվում. Մեդվեդևը, ենթադրաբար, Փաշինյանի մասին գրառում է արելԴավաճան Նիկոլը էդ ի՞նչ ա խոստացել մեր հայրենիքի հաշվին, որ կտրտելով ուզում են մեզ վերացնել. ՄկրտչյանՍտեփանակերտ. բնակելի թաղամաս Արցախի հեռուստաընկերությունը կադրեր է հրապարակել` ինչպես են վիրավորում ստացած քաղաքացիներին հիվանդանոց տեղափոխումԿան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք, տարեցներ և երեխաներ․ Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը շտապ հրավիրել է ԱԽ նիստՄեսսին հայտնել է՝ որոնք են իր սիրելի ուտեստները Այս գործողության հիմնական նպատակը ՀՀ-ն ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելն է. Փաշինյան Իշխանությունը մտել է ծակերը, կարծես իրեն չի վերաբերում Արցախում կատարվողը. ՎրթանեսյանՆոր կադրեր՝ Ստեփանակերտից Մեկնարկել է Ադրբեջանի ԼՂ հայության էթնիկ զտման օպերացիան. ՌԴ խաղապահները պետք է միջոցներ ձեռնարկենԿան դիրքեր, որոնց ուղղությամբ 4-5 հարձակում է եղել, սակայն մեր զինծառայողները ծանր մարտերով հետ են մղել. ԱբրահամյանԱդրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները ձեռնարկում են նաև դիրքային առաջխաղացման փորձեր․ ԱՀ ՊՆՀՀ-ն ներգրավված չէ ռազմական գործողություններում, դիվանագիտական լուծում է պետք․ ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ ԶախարովայինՆիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա հարձակման վերաբերյալ հանդես է գալիս հայտարարությամբ. ՈՒՂԻՂՀՀ-ն պետք է տեր կանգնի Արցախին, տեր կանգնի՝ 120 000 հայի, չեք լռեցնի մեզ. ակցիա Մարտունիում վիրավորներ կան. քաղաքապետ. «Ազատություն» Պետք լինի՝ պետք է գնանք պատերազմ, պետք լինի՝ հեղաշրջման կգնանք, էլ ելք չկա. ակցիաԱյս պահին միակ իրավաքաղաքական ուղին Արցախի օրինական իշխանությունների կողմից անմիջապես ՄԱԿ-ին դիմելն է. Գևորգ ԴանիելյանԱրցախում Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առնվազն երկու զոհ կա, այդ թվում՝ երեխա, 11 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ 8 երեխաՌԴ-ն ՀՀ-ին չի տեղեկացրել Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում ռազմական գործողություն իրականացնելու մասինԱդրբեջանն իր հերթական ցեղասպանական գործողություններով «подставка» արեց նաև Ռուսաստանին․ ԶաքարյանԱդրբեջանը գնդակոծում է Ստեփանակերտի բնակելի թաղամասերն ու շենքերը, շուրջբոլորն ավերածություններ ենԴատապարտում ենք Ադրբեջանի թշնամական այս գործողությունը․ Մայր Աթոռի կոչը միջազգային կառույցներինՀայ բնակչությունն այս մասին զգուշացվել է SMS-ի միջոցով. ՀաջիևՅուրային զորքերը ցուցաբերում են համառ դիմադրություն․ ՊԲ Մարուքյանը ԱՄՆ-ին հիշեցրել է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ թույլ չտալու մասին հայտարարություններըՆիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունենում Անվտանգության խորհրդի նիստ Ձեռնարկել հստակ եւ աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով. ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարությունըՍկսել է Արցախի հայերի ցեղասպանությունը. Ռուբեն Վարդանյան Միջազգային ակտորների կողմից Արցախում շրջափակման վերացման ձախողումը Բաքվին կանաչ լույս է տվել հարձակում սկսելու. ԱՀ ԱԳՆԱդրբեջանական գնդակոծությունից հետո Ստեփանակերտի մանկական հիվանդանոց են տեղափոխվել երեխաներՔաղաքական նախկիննե՛ր ու ներկանե՛ր, պահն օրհասական է, միգուցե շարժվե՞ք տեղներիցդ. Դավիթ ԱնանյանՍա ցեղասպանություն է, իսկ միջնորդները մեզ իրավունք ու անվտանգություն են խոստանում Ադրբեջանի կազմում. Արցախի ՄԻՊԻրանն առաջարկել է միջնորդ լինել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջևՌուսաստանը կոչ է անում դադարեցնել ԼՂ-ում արյունահեղությունը և վերադառնալ դիվանագիտական ​​կարգավորմանՔարվաճառով զորք մտցնել Արցախ ու սկսել ազատագրումը. Կարին ՏոնոյանԻմ տեղեկություններով՝ ունենք վիրավոր, ռմբակոծում են ՊԲ դիրքերին եւ Ստեփանակերտի հարակից շրջաններին․ Անդրանիկ ԹեւանյանՄիջազգային դերակատարներ, անհապաղ քայլեր ձեռնարկեք․ ՄԻՊ-ը՝ Արցախում Ադրբեջանի սադրանքի մասինԱլիեւը հերթական անգամ թքեց ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի եւ Ֆրանսիայի վրա՝ ուժ կիրառելով Արցախի դեմ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ճանաչի Արցախը և միանա իր քաղաքացիների պաշտպանությանը․ ՎարդանյանԱդրբեջանն օգտագործում է հրետանային միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր. տեսանյութեր մի հրապարակեք. շտաբՀՀ-ն Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի․ ՀՀ ՊՆ