Ադրբեջանում գտնվող բոլոր հայ գերիների, ձերբակալվածների, առևանգվածների Հայաստան վերադարձը պետք է լինի Հայաստանի իշխանությունների օրակարգային գլխավոր հարցերից մեկը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։ «Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ Ադրբեջանի մեղադրանքները շինծու են։ Ադրբեջանը չունի իրավական որևէ հիմք նրան պահելու համար։ Նույնը վերաբերում է Դավիթ Բաբայանին և այլոց, որոնք, հնարավոր է, նման ճակատագիր ունենան։ Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է։ Նա այնտեղ էր՝ լ...
Սեպտեմբերի 28-ին ժամը 12:00 դրությամբ ԼՂ-ից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 68 386 անձ: Բոլոր նրանց, ովքեր չունեն կեցության նախապես որոշված վայր, կառավարությունն ապահովում է համապատասխան կեցավայրով: Աջակցության կարիքների նպատակով հաշվառումը շարունակվում է, հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից։
2021-ի հունիսին, իր քվեարկողների հետ հանդիպմանը, Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը Ղարաբաղում պարտվեց և կորցրեց իր հողերը, որովհետև Աստված երես է թեքել հանրապետությունից։ Այնուամենայնիվ, փաստերը ցույց են տալիս, որ 2020-ին Փաշինյանի և նրա աջակիցների մեղքն է, որ Հայաստանը կորցրեց Լաչինի շրջանը և այսօր կանգնած է Ադրբեջանի նոր հարձակման վտանգի առաջ։ Հիմա, երկրի նոր զինված կոնֆլիկտի սկզբին, դա հատկապես կարևոր է, որ երկրի վարչապետը վերանայի իր գործողությունները։ Հնարավո՞ր է, որ Փաշինյանը երկիրը Աստծուց հեռացնում էր իր կառավարումով, ոչ թ...
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը գրել է. «Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Մարաբյանը մերժեց մեր վերաքննիչ բողոքները և Արմեն Աշոտյանին թողեց կալանքի տակ: Ես մի անգամ այդ հակակոռուպցիոն դատարանների բուրգը համեմատել եմ ստալինյան տռոյկաների հետ: Ես սխալվել եմ: Ստալինյան տռոյկաները շատ ավելի ազնիվ էին իրենց ռեպրեսիաների մեջ»։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին Ադրբեջանում մեղադրանք է առաջադրվել, գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։ Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ֆինանսական ահաբեկչության, զինված խմբավորումների ձևավորմանը մասնակցելու և օտարերկրյա քաղաքացու կողմից Ադրբեջան ապօրինի մուտք գործելու հոդվածով։