Եվրախորհրդարանի 60-ից ավելի պատգամավոր դիմել է Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ պահանջելով պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ Արցախում ագրեսիվ ռազմական գործողությունների համար։ Այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ֆրանսիացի պատգամավոր, Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի ղեկավար Նատալի Լոազոն։ Նա կից հրապարակել է պաշտոնական նամակի լուսանկարը։
Եվլախում կայացած հանդիպումից հետո Արցախի հայերի ներկայացուցիչն ասել է, որ Բաքվի հետ վերջնական պայմանավորվածություն չկա, գրում է Ռիա Նովոստին։ Նա հստակեցրել է, որ մանրամասները պետք է համաձայնեցվեն։ Պարբերականը հավելում է, որ, միևնույն ժամանակ, Ալիևի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները կարող են հանգեցնել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, որը վերջ կդնի կոնֆլիկտին»։
Այսօր՝ սեպտեմբերի 21-ին, ինչպես հայտնել ենք, Ալիևի նախաձեռնությամբ, հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ալիևի և ՌԴ նախագահի միջև։ Այս մասին տեղեկանում ենք Կրեմլի պաշտոնական հաղորդագրությունից։ Զրույցի ընթացքում Պուտինն ու Ալիևը նշել են Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը։ Պուտինն ընդգծել է հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման կարևորությունը։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ուղերձ է հղել Արցախի հանրապետության օրվա առիթով: «Սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ, Ավելի քան երեք տասնամյակներ առաջ Արցախի մեր զավակները համառ պայքարով և հավաքական կամքով իրենց անկախությունը հռչակեցին: Պատմական իրենց հողի վրա ազատ, անկախ ու արժանապատիվ կյանք կերտելու տեսիլքով քաջարի արցախցիները համայն հայության զորակցությամբ և իրենց տքնաջան աշխատանքով շենացրին հայրենիքը և նշանակալի ձեռքբերումներով ամրացրին հիմերը Արցախի նորանկախ Հանրապետության։ Այսօր ...
Ադրբեջանը, ի հեճուկս Լեռնային Ղարաբաղում կրակը դադարեցնելու մասին պայմանավորվածության, սեպտեմբերի 21-ին Հաթերքում նախնական տվյալներով մեկ քաղաքացիական անձի է սպանել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին X սոցիալական հարթակում հայտնել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Ստեփանակերտի հարակից տարածքներից ադրբեջանական զինուժը կրակում է հրաձգային տարբեր զինատեսակներից: Այս մասին հաղորդում է ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանությունը: «Հարգելի' հայրենակիցներ Ստեփանակերտի հարակից տարածքներից ադրբեջանական զինուժը, խախտելով գրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, կրակում է հրաձգային տարբեր զինատեսակներից: Կրակոցները լսելի են նաև մայրաքաղաքի կենտրոնում։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով` հորդորում ենք մնալ ապաստարաններում։ Իրավիճակի մասին հավելյալ կտեղեկացնենք»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ: