Կկանխվեն տնտեսական մրցակցության անհավասար պայմանների դրսևորումները
Այսօր գործադիրը հավանության է արժանացրել «Առևտրի և ծառայությունների մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» և «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերի փաթեթին։ Օրենքների նախագծերի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է առևտրի օբյեկտների և առևտրի իրականացման վայրերի հստակ սահմանման, տեղակայման, օրենսդրությամբ սահմանված չափորոշիչների կիրառման պահանջով։ Հանրապետության բնակավայրերում, մասնավորապես, Երևանում խոշոր առևտրի օբյեկտների և խոշոր առևտրի իրականացման վայրերի ոչ պլանաչափ կամ սեփական հայեցողությամբ կուտակումների պատճառով դժվար կացության մեջ են հայտնվում ոլորտում գործող փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները, որոնք, չդիմանալով մրցակցությանը, հիմնականում դադարեցնում են իրենց գործունեությունը։
Պետական կարգավորման լծակների կիրառմամբ նախատեսվում է կանխել տնտեսական մրցակցության անհավասար պայմանների դրսևորումները, ապահովել բնակչության և սպառողների, փոքր ու միջին բիզնեսի իրավունքների պաշտպանությունը։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է. «Այս բնագավառում օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտություն կա, և մենք մեր գործընկեր «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախաձեռնությամբ մշակել ենք օրենքի նախագիծը»։
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու օրենքի նախագծին, որը թելադրված է «Կրթություն բոլորի համար» հռչակագրի, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի և «Սոցիալական խարտիայի» պահանջներով, որոնց միանալով Հայաստանը պարտավորվել է ապահովել կրթության հավասար հնարավորություն բոլորի, այդ թվում' կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների համար։
Իր նիստում կառավարությունը քննության է առել Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների' օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «ՀՀ ընտրական օրենսգրքում», «ՀՀ Ազգային ժողովի կանոնակարգ» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն կատարելու օրինագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունն անցկացնել 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով։ Կառավարությունը նպատակահարմար չի համարել փաթեթի ընդունումը' հիմնավորելով իր դիրքորոշումը։