Առաքվող արտադրանքի գրանցումը կկարգավորվի օրենքով
Այսօր կայացած կառավարության հերթական նիստի ժամանակ իր երկու որոշումներով կառավարությունն ուժը կորցրած է ճանաչել նախկինում ընդունած երկու որոշումները, որոնք վերաբերում են ՀՀ տարածքում արտադրանքի, ապրանքների և դրանց գների (հասույթի) գրանցմանը (հաշվառմանը), տեղափոխվող արտադրանքի, ապրանքների գրանցմանը (հաշվառմանը)։ Այդ բնագավառում իրականացվող նոր քաղաքականությունը 2012 թ. հունվարի 1-ից սահմանվել է «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածով և օրենքի N4 հավելվածով։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի բնութագրմամբ առաքվող արտադրանքի գրանցման կարգավորումն օրենքով երկար սպասված որոշում էր, որին դրական կարձագանքի բիզնեսը։ Այս մասին ասված է ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ։
Կենսաթոշակների վճարման գործընթացը կանոնակարգելու նպատակով կառավարությունն իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում կատարել է փոփոխություններ և լրացումներ, որոնց շնորհիվ կապահովվի կենսաթոշակների վճարման միասնական կարգով համապատասխան մարմինների կենսաթոշակների վճարումը ՀՀ օրենսդրության համաձայն։ Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետը նշել է. «Երկու տարվա ջանքեր պահանջվեցին, որպեսզի համակարգը մենք կարողանանք մաքրել։ Արդյունքում ունեցանք 18 մլրդ դրամի տնտեսում։ Միայն հաշվառման հստակեցումը, էլեկտրոնային եղանակի ներդրումը, համակարգը թափանցիկ դարձնելը մեծ արդյունքներ տվեցին, սակայն աշխատանքները դեռևս կշարունակվեն։ Այս գործընթացն ավարտելու ենք անհատական հաշվիների համակարգի ներդրմամբ»։
ՀՀ կառավարությունն իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում կատարել է փոփոխություններ և լրացումներ, որոնց ընդունմամբ հստակեցվել են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի և իր ամուսնու գույքի, եկամտի և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրերի ձևերը, ինչպես նաև սահմանվել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի համատեղ ապրող ծնողի, համատեղ ապրող չափահաս և չամուսնացած զավակի գույքի և եկամտի հայտարարագրերի ձևերը՝ ապահովելով «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկումը։ Նախկինում ընդունված մեկ այլ որոշման փոփոխությամբ գործադիրը գյուղական համայնքներում և համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններում ներքին աուդիտի ներդրումը տեղափոխել է 2016 թ. հունվարի 1-ը, ինչը համահունչ է ներքին աուդիտի բնագավառում իրականացվող իրավական դաշտի լայնածավալ փոփոխություններին և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան ներքին աուդիտի համակարգի ներդրմանը։ Հաջորդ երկու որոշմամբ կառավարությունը կանոնակարգել է փորձաքննությունների կատարման ծառայությունների ձեռքբերման պետպատվերի իրականացման գործընթացը՝ սահմանելով, որ 2012 թ. ընթացքում ՀՀ դատախազությունը ձեռք է բերելու 162 մլն 728 հազար դրամի փորձաքննության կատարման ծառայություն։
Իր նիստում գործադիրը սահմանել է Հայաստանում և օտարերկրյա պետություններում գործող դիվանագիտական ծառայության մարմիններում ծառայող դիվանագետներին տրամադրվող դիվանագիտական աստիճանի համար հավելավճարի չափերը։