Ռուսաստանում գազը 4 տոկոսով թանկանալու է. Հայաստանն ունի հնարավորություն` գազը չթանկացնելու
Մամուլում լուրեր են տարածվել, որ այս տարվա հուլիսի 1-ից ՌԴ-ում ավելի քան 4 տոկոսով թանկանալու է գազի սակագինը: Քանի որ Հայաստան մատակարարվող գազի գինը փոխկապակցված է ՌԴ Օրենբուրգի մարզի գազի սակագնի հետ, ըստ այդմ, ենթադրվում է, որ դա պետք է հանգեցնի նաև ՀՀ-ում գազի թանկացմանը:
Լուրեր.com-ը զրուցեց ԱԺ նախկին պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանի հետ, ով նշեց, որ այս իրավիճակից ելնելով, Ռուսաստանը հիմքեր ունենա` գազը չորս տոկոսով թանկացնելու, այնուամենայնիվ, անկախ պայմանագրից, պետք է, որ փոփոխություններ չմտցնի Հայաստանում գազի գնի մեջ:
«Հակված եմ մտածելու, որ Հայաստանում գազի գնի կտրվածքով փոփոխություններ չեն մտցնի: Այդ մասին, դեռ քննարկումներ էլ չկան, կանխատեսումները կարող են անհեռանկարային լինել:
Հայաստանն ակնհայտորեն շատ փոքր ծավալներով գազ է սպառում, ինչի արդյունքում հնարավոր է, որ Ռուսաստանը` ելնելով ամենատարբեր իրավիճակներից, մասնավորապես, ռազմավարական գործընկերությունից` ՄԱԿ-ում Ղրիմի հարցով Հայաստանի դեմ քվեարկելուց, հնարավոր է, որ Հայաստանում գազը չթանկանա:
Ես ուզում եմ մտածել, որ ռուսական կողմից տրամաբանական կլինի Հայաստանի Հանրապետությունում սպառողների համար լրացուցիչ դժվարություններ չստեղծել»,- նշեց Բոստանջյանը:
Վերջինիս խոսքով` եթե անգամ Ռուսաստանը գազը սահմանին թանկացնի, և այժմյան 189 դոլարի փոխարեն, օրինակ, դառնա 200 դոլար, ապա միևնույնն է` Հայաստանը կարող է իր նախաձեռնությամբ գազը չթանկացնել:
«Մենք ունենք մեծ ռեզերվներ և Հայաստանն ունի հնարավորություն` գազն իր նախաձեռնությամբ չթանկացնելու:
Մեզ մոտ անհանգստության առիթ էր տալիս այն, թե ոնց կարող էր սահմանին 189 դոլարով վաճառվող գազը, սպառողին տրամադրվել 400 դոլարով, սա գերշահույթից էլ գերշահույթ է, որը դեռևս որևէ կերպ պարզված և բացահայտված չէ:
Որևէ տրամաբանությամբ, գազը Հայաստանում չպետք է թանկանա»,- ասաց Բոստանջյանը: