Յուրաքանչյուր համաներում առաջին հերթին հարվածում է պարտաճանաչ հարկատուներին. ՀՀ վարչապետ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Անդրադարձ է կատարվել Ազգային ժողովում քննարկվող «Հարկերի մասին», «Հողի հարկի մասին» և «Գույքահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթին, որով առաջարկվում է հողի հարկ և գույքահարկ վճարող անձանց ազատել չվճարված գույքահարկից և հողի հարկից, հաշվարկված տույժ-տուգանքներից։ Քննարկման ընթացքում նախագիծն էապես բարելավվել է, և ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալը նիստում ներկայացրել է այդ փոփոխությունները։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր համաներում առաջին հերթին հարվածում է պարտաճանաչ հարկատուներին, որովհետև պետությունը ներում է նրանց, ովքեր պարտաճանաչ չեն եղել։ «ԱԺ-ում առաջարկվող փոփոխություններն էապես մեղմացնում են այդ խնդիրը։ Իսկապես, մնում են այն խմբերը, որոնք փոքր պարտավորություններ ունեն, և դրանք օբյեկտիվ պատճառներով են ձևավորվել», - հավելել է վարչապետը։
Տիգրան Սարգսյանը նաև տեղեկացրել է, որ երեկ Ազգային ժողովում Հայ հեղափոխական դաշնակցության խմբակցությունն արծարծել է Երևան քաղաքում տրանսպորտի արդյունավետ կազմակերպման նոր առաջարկությունների քննարկման հարցը։ Մասնավորապես, պատգամավորները նշել են, որ հայ գիտնականները մշակել են տարբերակներ, որոնք կարող են օգտակար լինել։ Վարչապետը Երևանի քաղաքապետին առաջարկել է այդ թեմայով կազմակերպել քննարկում, որին, բացի խմբակցության անդամներից, մասնակցեն ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հանրային խորհրդի անդամներն ու հայ գիտնականները։
ՀՀ կառավարությունն ի գիտություն է ընդունել 2011 թ. ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) դեմ պայքարի ուղղությամբ կատարված աշխատանքի հաշվետվությունը։