Կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում թույլատրել է «ՎԿՍ Արմենիա» ՍՊԸ կողմից «Ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմով ներմուծված ապրանքների մաքսային ռեժիմի ժամկետը երկարաձգել մինչև 2015 թ. մարտի 3-ը։ Ընկերությունը, ուր աշխատում է 540 մարդ, կարի ծառայություններ է իրականացնում եվրոպական մատակարարի տրամադրած հումքով և 2008 թվականից ի վեր կատարել է 1.88 մլրդ դրամի ծառայություն։ Որոշման շնորհիվ կպահպանվեն աշխատատեղերը, կստեղծվեն նորերը և 2014 թվականին 2011 թ. համեմատ կկրկնապատկվի արտահանվող արտադրանքի ծավալը։
Իր երկու որոշմամբ գործադիրը սահմանել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության հաստիքները, հաստատել ծառայության կանոնադրությունը, ուժը կորցրած ճանաչել նախկին որոշումներից մեկը։ Այս ամենի շնորհիվ կբացառվեն միմյանց կրկնող ստորաբաժանումները և գործառույթները, կապահովվի 2012 թ. հունվարի 7-ին ուժի մեջ մտած «Հայաստանի փրկարար ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքի կիրարկումը։
Փոփոխելով և լրացնելով իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկը, կառավարությունն ակնկալում է դրանով իսկ հստակեցնել ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2009-2012 թթ. միջոցառումների մի շարք կետերի արդյունքները և կատարման ժամկետները, ծրագիրը համահունչ դարձնել ՀՀ օրենքների դրույթներին, ՀՀ կառավարության ծրագրերին։
ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ սահմանել է, որ 2012 թ. պետբյուջեով նախատեսված պատմաճարտարապետական 18 հուշարձանի վերականգնման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման և պեղման աշխատանքների ձեռքբերումն իրականացվում է բանակցային ընթացակարգով' առանց գնումների հայտարարություն տալու։ Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նշված հուշարձանների վերականգնումն իրականացնող կապալառու կազմակերպությունների մասնագետները քաջածանոթ են աշխատանքի ընթացքում ծագող և մասնագիտական լուծում պահանջող տարաբնույթ խնդիրներին։
Կառավարության հավանությանն է արժանացել «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքի նախագիծը, որի նպատակն է Երևան քաղաքում կանոնակարգել գովազդային օրենսդրության վերահսկողությունը, ինչպես նաև հնարավորություն ստեղծել պատասխանատվության ենթարկելու գովազդին վերաբերող ՀՀ օրենսդրության խախտման համար։
Հայաստանի Հանրապետության մարզերի վերաբերյալ վերլուծական նյութերի հրապարակման նպատակով գործադիրը տրամադրել է 19 մլն 500 հազար դրամ։