Վարչապետն այցելել է «ԱՐՄԵՆԱԼ» գործարան
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է ալյումինե փայլաթիթեղի արտադրությամբ զբաղվող «ՌՈՒՍԱԼ» ընկերության կազմի մեջ մտնող «ԱՐՄԵՆԱԼ» գործարան: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է ընկերության արտադրական գործընթացին և առաջիկա ծրագրերին: Այս մասին ասված է ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ։
Այնուհետև վարչապետ Սարգսյանի գլխավորությամբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի և Հայաստանի մետաղագործական ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ոլորտի հետագա զարգացման խնդիրներն ու հեռանկարները, ինչպես նաև Եվրամիության հետ խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Իր խոսքում Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ ոլորտում գործող հայաստանյան 28 ձեռնարկություններից 5-ը մասնակցում են խորհրդակցությանը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցելով, մշակել է արդյունաբերության զարգացման նոր ծրագիր: «Այդ տեսակետից մետաղագործությունն իրենից մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում, քանի որ այն ունի աճի և արտահանման մեծ ներուժ: Մեր մետաղագործական ձեռնարկությունների մի մասն աշխատում է տեղական հումքի վրա, և այս ոլորտում ներդրումների կարիք կա: Կոնկրետ «ՌՈՒՍԱԼ»-ի գործառույթները ՀՀ-ում ցույց են տալիս, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրումն ապահովում է բավական բարձր արտադրողականություն և նոր շուկաներ է բացում: Այս քննարկման ընթացքում ցանկանում ենք պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, թե ինչպես ենք այս ոլորտը պատկերացնում ապագայում, և դրա համար դուք ինչ ակնկալիքներ ունեք կառավարությունից, կառավարությունն ինչ պարտավորություններ պետք է ստանձնի, որպեսզի մետաղագործության ոլորտում արդյունավետ ներդրումային ծրագրեր իրականացվեն», - նշել է վարչապետը:
Նա կարևորել է մի քանի օր առաջ Եվրամիության հետ մեր երկրում խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը. «Եթե այդ գործընթացում հաջողություն արձանագրենք, ապա մեր տնտեսվարողների համար եվրոպական շուկան ամբողջությամբ կբացվի, ինչը կոնկրետ այս ձեռնարկության համար էական նշանակություն ունի: Դա կավելացնի շահութաբերությունը, կկրճատվի ծախսատարությունը, որովհետև Եվրոպայում հնարավոր կլինի ապրանքն իրացնել ամբողջությամբ, և, ինչպես տեղեկացրեցին ձեռնարկության մասնագետները, Եվրոպայում գները մեզ համար ավելի շահավետ են, քան ԱՄՆ-ում: Կառավարությունը որոշակի արտոնություններ է սահմանում խոշոր ներդրողների համար, և այդ տեսակետից ցանկանում ենք, որ ձեր ներդրումային մոտեցումները և ծրագրերը կանխատեսելի լինեն:
Բացի գործող ռեժիմներից, այս տարի ընդունեցինք «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքը, որն արդեն ուժի մեջ է մտել: Պատրաստ ենք մասնավոր ներդրողների հետ քննարկել նոր ծրագրերը, որպեսզի ազատ տնտեսական գոտու հարթակը հասանելի լինի: Դրա առանձնահատկությունն այն է, որ այնտեղ պետք է հայտնվեն ժամանակակից նոր տեխնոլոգիաներ, և խթանվի նորարարությունը: Ուրախ ենք, որ գործարանում աշխատավարձի մակարդակը բավական բարձր է, գերազանցում է միջին հանրապետական աշխատավարձը 2.5 անգամ: Դրա համար շահագրգռված ենք օժանդակելու ձեռնարկությանը, որ այն աշխատի ամբողջ հզորությամբ»:
Կառավարության ղեկավարը նաև ողջունել է գործարանի արդիականացման նոր ծրագրի մշակումը, ինչը հնարավորություն կտա արտադրել համաշխարհային շուկաներում մեծ պահանջարկ ունեցող բարձրորակ ալյումին: