Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց Ջուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ)
Հայաստանի համայնքների ղեկավարները ծանոթացան մոտ 50 տոկոս էներգախնայողոթյուն ապահովող ծրագրին
Հայաստանում գյուղական համայնքներից մինչև քաղաքային շրջանները կարող են դառնալ էներգախնայողության ծրագրի շահառու, որով հնարավոր կլինի տեղերում նվազեցնել էներգակիրների ծախսերը: Այս մասին Էջմիածին քաղաքում Հայաստանի համայնքների միության հանրապետական խորհրդի` քաղաքային ու գյուղական համայնքների ղերկավարների մասնակցությամբ նիստի ժամանակ ներկայացրեց Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հ իմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը: «Էներգախնայողության ծրագիրը նպատակ ունի կրճատել էներգասպառումը պետական և համայնքային շենքերում և փողոցային լուսավորության համակարգերում` իրականացնելով էներգախնայողության միջոցառումներ: Ծրագրի շահառուներ կարող են լինել պետական և համայնքային բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունները, ինչպես նաև անմիջականորեն համայնքները»,- հայտնեց Թամարա Բաբայանը:
Համայնքներից մեկի ղեկավարի հարցին ի պատասխան, թե արդյոք արտաքին լուսավորության ցանցի փոփոխություն նախատեսվում է ծրագրին մասնակցությամբ` Թամարա Բաբայանը նշեց. «Ցանկացած ծրագիր, որ անում ենք, հատուկ համայնքի համար է նախատեսվում: Մենք տեղեր ունենք, որ բավականին լավ է, օրինակ, լարերի, լուսային համակարգերի վիճակը, տեղեր ունենք, որ փոխում ենք ամբողջական ցանցը` սյուներով, նոր հաշվարկված լուսավորության ստարնդարտներով: Փոփոխությունները կախված են տվյալ համայնքում լուսավորության համակարգի վիճակից»,-հայտնեց հիմնադրամի տնօրենը:
Շենքերում իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ Թամարա Բաբայանը հայտնեց, որ դրանք ծրագրի մեջ կարող են ներառվել, եթե վթարային չեն: «Կարևոր է իմանալ` գործը, որ կատարվում է, անվճար չէ, տարիների ընթացքում կառույցը պետք է վերադարձնի ներդրումները կատարված խնայողությունների հաշվին: Մենք մարման ժամկետն այնքան ենք սահմանում, որ հնարավոր լինի վերադարձնել: Լուսավորության համար մաքսիմումը յոթ տարի է, շենքերի դեպքում` տասը տարի»,-նշեց նա` հավելելով, որ իրենք բոլոր հաշվարկները, գնահատումները տալիս են ծրագրին մասնակցել ցանկացողներին, որպեսզի դրամաշնորհային միջոցներ հայթայթելու դեպքում մասնակցեն:
Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրենը, խոսելով իրենց գործունեության արդյունքների մասին, նշեց, որ խնայողությունները սպասվածից էլ ավելին են լինում: «Կատարվող միջոցառումների արդյունքում միջինում 55 տոկոս խնայողություն է ապահովվում: Այսօր ներդրում անելով ջերմամեկուսացման մեջ, այսինքն` պատերի ջերմամեկուսացում, տանիքի, պատուհանների փոխարինում, ջեռուցման համակարգի վերականգնում, մենք խնայում ենք ընթացիկ ծախսերը գազի, էլեկտրաէներգիայի համար»,-հայտնեց Թամարա Բաբայանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ արդեն երկու տարի է` քաղաքաշինության նախարարությունը աշխատում է նոր կառուցվող շենքերի համար շինարարական ստանդարտները պարտադիր դարձնելու ուղղությամբ, որի ժամանակ հաշվի են առնվում էլեկտրախնայող մի շարք միջոցներ:
Թամարա Բաբայանը հայտնեց նաև, որ առաջիկայում Հայաստանում հնարավոր են վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում զարգացումներ գրանցվեն, մասնավորապես, արևային ֆոտովոլտայիկ կայանների ստեղծման ուղղությամբ: «Նախատեսում ենք մասնավոր ներդրողների միջոցով իրականացնել մեգավատանոց կայանների կառուցում: Այս պահին մի ծրագիր ենք ներկայացրել ֆինանսավորման, հունսի 27-ին խորհրդի նիստ է լինելու, հաստատվելու դեպքում մեկ տարվա ընթացքում կնախապատարստվի և առաջիկա վեց տարիներին 40-50 մեգավատանոց արևային կայանների կառուցում ենք նախատեսում: Այս առումով ամենախոստումնալիցը Գեղարքունիքի, Շիրակի, Սյունիքի մարզերն են»,-ասաց Թամարա Բաբայանը` հավելելով, որ կլինեն ներդրումային փաթեթներ, որոնք կփոխանցվեն մասնավոր հատվածին: Նախատեսվում է այնպիսի տարիֆ սահմանել, որ այն և ներդրողին հետաքրքիր և գրավիչ լինի, և ժողովրդի տեսանկյունից շահավետ լինի:
Ծրագիրն սկսվել է 2012 թ. օգոստոսի 10-ին: Ծրագրի բյուջեն կազմում է 9.8 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար, որից 1.8 միլիոն ԱՄՆ դոլարը հատկացվել է Համաշխարհային բանկի միջոցով, իսկ 8 միլիոն ԱՄՆ դոլար հատկացվել է ՀՀ պետական միջոցներից:
Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ)Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել ՎատիկանումՌուբիոն․ ԱՄՆ-ը չի վիճարկում Նավալնիի մահվան վերաբերյալ եվրոպական եզրակացություններըՄահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըԱնհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ ՍրբազանԱրևավառ լեռներն ուրիշ սիրտ և ուժ ունեն․ Նազենի Հովհաննիսյան (լուսանկար)Կաթը մթերվում է 150-160 դրամով, իսկ խանութներում վաճառվում է մինչև 900 դրամով․ պատգամավոր Ֆիզիկական պասիվությունը կարող է մեծացնել շաքարային դիաբետի բարդությունների ռիսկը«Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ)Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Մերժում ենք Վահագն Խաչատուրյանի հետ Աթենքում հանդիպումները․ ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտե Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Իրանն ու ԱՄՆ-ը քննարկում են էներգետիկ և ավիացիոն գործարքներՌուսաստանում առաջարկում են վերանայել ռազմավարական օբյեկտների առգրավման կարգըՀաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) «Խիստ վտանգավոր է»․անհայտ անձը շահարկել է Աննա Հակոբյանի անունըԱՄՆ-ը ERAM հրթիռների ծրագրի համար Ուկրաինային տրամադրել է նախատեսված գումարի միայն մեկ երրորդըՌուսաստանի դեսպանը Կուբայում խոսել է ԱՄՆ-ի հետ լարվածության հնարավորության մասինՄեծ Պահքը ժամանակն է ապաշխարության, ասել է թե՝ մտքի փոփոխության. Հայր Ռուբեն Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհԱկցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն ՍուրենյանցՋուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ) Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար Մեր վրդովմունքն ենք արտահայտում Ավստրիայում եպիսկոպոսաց ժողովի խոչընդոտման փորձերի կապակցությամբ․ հայտարարությունԿոմիտասի պողոտայում մեքենաների բախման հետևանքով վիրավոր կա Գերմանիայի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Ուկրաինայի օդային պաշտպանության հրթիռների մատակարարման ուշացմանըԿաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրվել է Փաշինյանի ցուցումով․ Շնչառական վարակների հիվանդացությունը նվազել է (տեսանյութ)Օրբանը Զելենսկու խոսքերից հետո բացառել է Ուկրաինայի անդամակցությունը ԵՄ-ինՄոսկվայի դատարանը «Դոժդ»-ի լրագրողին դատի է տվելՀռոմը պատրաստ է աջակցել նոր ոստիկանական ուժերի ստեղծմանը Գազայում. Իտալիայի ԱԳ նախարարԱրագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Դոնալդ Թրամփը մտադիր է աջակցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հաջողությանը. ՌուբիոԱՄՆ-ն, խորտակելով սեփական նավերը, ազդանշան է ուղարկել Ռուսաստանին և Չինաստանին․ ԶԼՄԵվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Ռուսաստանի դեսպանը «անհեթեթ» է անվանել Կուբայի նկատմամբ նավթային սահմանափակումների գաղափարըԻրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Ուկրաինայի պատվիրակությունը մեկնում է Ժնև․ բանակցություններին զուգահեռ շարունակվում են մարտական գործողությունները Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Վալերի Մելաձեն համերգներ կտա թուրքական հանգստավայրերի հյուրանոցներումՊուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից Բելառուսը կպահպանի Ռուսաստանի հետ մտերմիկ հարաբերությունները, անկախ նրանից, թե ով կզբաղեցնի երկրի նախագահի պաշտոնը. ԼուկաշենկոՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)Օրբանը մեղադրել է Կիևին ընտրություններին միջամտելու մեջ և կրկնել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության դեմ դիրքորոշումըՓաշինյանն ուղերձ է հղելՌուսաստանում երեք ավտոբրենդ բարձրացրել են մեքենաների գները