Կապտավանք․ Դարերի վկան (տեսանյութ) Փաշազադեն մտադիր է գրասենյակ բացել Վատիկանում Մահացել է դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը․ Բագրատ Սրբազան «Ես անվերապահորեն վստահում եմ Լևոն Բաղդասարյանին»․ Վարդան Ղուկասյանն ուղերձ է հղել (տեսանյութ) Քանի աշխատավարձ չեն բարձրացնում,բժիշկների ու բուժքույրի գրպանը գաղտնի փող են դնելու․Տիգրան Խաչատրյան (տեսանյութ) Թալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է Հաղպատի վանք․ Լռության մեջ ապրող պատմություն (տեսանյութ) Ովքե՞ր են Կաթողիկոսի գործով քննիչն ու դատախազը. «Armlur.am» Ողբերգական ավտովթար՝ Արարատի մարզում․ կա զոհ Ակցիա «Ո՛չ «Արևմտյան Ադրբեջանին»»․ «Ժողովրդավարական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանց Ջուխտակ Վանք․ Անտառների խորքում ծնված հավատք (տեսանյութ)
ՍԴՀԿ-ն ներկայացրեց Հայաստանի զարգացման իր ճանապարհային քարտեզը
Պետական համակարգի օպտիմալացումը, Մեծ ոճիրի 100-րդ տարելիցը, հայրենիքի և սփյուռքի հիմնախնդիրները, արտաքին քաղաքականության պարտվողականությունն և դրա հետևանքները, համակարգային ճգնաժամը, օլիգարխիան` որպես մարտահրավեր` այն հիմնախնդիրներն են, որոնք, ըստ Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության, պետք է լուծել, որպեսզի Հայաստանը կարողանա զարգանալ:
Հունիսի 7-ին ՍԴՀԿ «ՀՀ զարգացման ճանապարհային քարտեզ» խորագրով հավաքի ժամանակ ՍԴՀԿ ատենապետ Նարեկ Գալստյանը նշեց, որ կուսակցությունը ներկայացրել է տասը կետեր, որոնց իրականացմամբ հնարավոր է երկիրը հանել խորը համակարգային ճգնաժամից և տանել դեպի զարգացում:
«Երկիրը պետք է դառնա խորհրդարանական հանրապետություն` հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգով: Միայն խորհրդարանական կառավարումը կհաստատի հարաբերական կայուն քաղաքական համակարգ»,- ասաց ՍԴՀԿ ատենապետ Նարեկ Գալստյանը` հավելելով, որ երկրում օրհասական կարևորության հարց է օլիգարխիայի հեռացումը քաղաքական համակարգից: Նարեկ Գալստյանն առաջարկեց կառավարությանը հարկային համաներում անցկացնել և նորաստեղծ բիզնեսին ազատել հարկերից` գոնե մեկ տարի ժամկետով:
Կուսակցության ուշադրության կենտրոնում է նաև հանքարդյունաբերությունը: «Հանքերի շահագործման այսօրվա վիճակն ընդունելի չէ: Հանքարդյունաբերության հարկային շեմը պետք է բարձրացնել: Պետությունը պարտավոր է այս ոլորտում ունենալ հսկիչ փաթեթ»,- ընդգծեց նա:
Արտաքին քաղաքական ոլորտում կուսակցությունն ուշադրություն է հրավիրում Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցությանը: Մոսկվայի հետ հարաբերության խորացումը Հայաստանի շահերից է բխում, սակայն այդ հարաբերությունները պետք է լինեն արժանապատիվ: «Ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման ուղղությունը Ռուսաստանն է, սակայն վախվորած կամ վասալային հարաբերությունները կուսակցությունը մերժում է»,- նշեց Գալստյանը:
Ազատամարտիկ Վազգեն Սիսլյանի փոխանցմամբ, ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը նման է վախվորած երեխայի նոր ձևավորվող վարքագծին, երբ երեխան չի հասկանում իրեն շրջապատող իրերի և երևույթների բացատրությունն ու հազար անգամ հաշվարկում, թե որոշումն ինչպես կանդրադառնա իր վրա: ՀՀ արտգործնախարարությունը ուշ պատասխանեց ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությանը: Ըստ նրա, ՌԴ դեսպանի` հասարակական կազմակերպությունները փակելու անուղղակի կոչին էլ պատասխանը համարժեք և համաչափ չէր: Նա գնահատմամբ, Հայաստանը պետք է այնպիսի դիրքորոշ ում ստանձնի, որպեսզի որոշումներն առաջին հերթին բխեն պետության շահերից: «Կարևոր է Արցախի վերադարձը բանակցային գործընթացին: Արցախցին իրացրել է անկախ ապրելու իր իրավունքը, և եթե դա չի ընդունվելու, ապա պետք է դադարեցնել բանակցությունները: Հայ-թուրքական հարաբերություններում պետք է լինել պահանջատեր»,- ասաց Սիսլյանը` հավելելով, որ կուսակցությունը կոչ է անում խորհրդարարնին օրակարգից հանել հայ-թուրքական արձանագրություններն ու Անկարայի հետ հարաբերվել հստակ պահանջներ առաջ քաշելով` Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և հետևանքների փոխհատ ւցում: