Եվրամիությունը դրամաշնորհներ կտրամադրի Գեղարքունիքի մարզի տարածքային զարգացման ծրագրերին
Հայաստանի Հանրապետության մարզերում առաջիկայում Եվրամիությունը ներդնելու է տարածքային զարգացման դրամաշնորհային ծրագրեր 7,5 միլիոն եվրոյի շրջանակներում ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության հետ համատեղ: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ' այս մասին հայտարարվեց Գեղարքունիքի մարզպետարանում կայացած հանդիպում-քննարկման ժամանակ, որին մասնակցում էին Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ստորաբաժանումների և մարզի համայնքների ղեկավարներ, հասարակական կազմակերպությունների և փոքր և միջին ձեռնարկությունների, բանկային համակարգի, գյուղատնտեսության ոլորտի, Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի գրասենյակի, շահագրգիռ այլ կառույցների ներկայացուցիչներ: Հանդիպում-քննարկումը վարում էր Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Անդրանիկ Հակոբյանը:
Մասնակիցներին Եվրամիության կողմից ֆինասավորվող ծրագրի բովանդակությանը ծանոթացրեց ԵՄ ներկայացուցիչ, ծրագրի գլխավոր փորձագետ և տարածաշրջանային զարգացման խորհրդատու Ռոբերտ Գիրեիկոն: Նա նշեց, որ Հայաստանում ԵՄ կողմից ներդրվող աջակցության ծրագիրն ունի երեք բաղադրիչ' բիզնես ենթակառուցվածքների զարգացում, ոչ բիզնես ենթակառուցվածքների զարգացում, զբաղվածության և տնտեսական աճի զարգացում: Ծրագիրն ամբողջությամբ իրականացվելու է մարզերում, քանի որ, ըստ բանախոսի, մայրաքաղաք Երևանի համեմատ Հայաստանի մարզերն ունեն զարգացածության աննախադեպ ցածր մակարդակ, գործազրկության և աղքատության մեծ ծավալներ: Զարգացման ծրագրերը հիմնականում ուղղվելու են փոքր և միջին ձեռներեցության և տուրիզմի զարգացման, ինչպես նաև գյուղմթերքների վերամշակման ձեռնարկությունների հիմնման ոլորտներ:
ԵՄ ներկայացուցիչ, ծրագրի գլխավոր փորձագետ և տարածաշրջանային նախագծերի դրամաշնորհների խորհրդատու Չիլլա Կարլիկը հանդիպման մասնակիցներին ծանոթացրեց դրամաշնորհային մրցույթներին մասնակցելու կարգին, ժամկետներին և գումարի չափին: Նա նշեց, որ ծրագրի արժեքը, որը կազմում է 7,5 միլիոն եվրո, բաժանվելու է 11 մասի: 10 մասը բաժանվելու է Հայաստանի 10 մարզերի վրա, իսկ 1 մասն առանձնացվում է' որպես ազգային մրցակցության ֆոնդ: Դրա չափը կազմում է 750 հազար եվրո: Գեղարքունիքի մարզի համար նախատեսված դրամաշնորհի չափը կազմելու է 500 հազար եվրո: Գեղարքունիքի մարզի շահագրգիռ կազմակերպությունները դրամաշնորհը ստանալու համար մրցույթը ծավալում են մարզի ներսում, սակայն նրանք կարող են մրցակցություն ծավալել նաև դրսում' ազգային մրցակցության ֆոնդի դրամաշնորհը շահելու համար: Նախապատվությունը տրվելու է այն ծրագրին, որտեղ առավել շատ թվով աշխատատեղեր ստեղծելու հնարավորություններ և հեռանկարներ կդիտվեն:
Ծրագիրը գործել կսկսի 2015 թվականի հունվարից. 45 օրում պետք է մրցույթին մասնակցող կողմը ներկայացնի առաջին փուլի հայտը, որի ընդունումից հետո միայն նա կարող է մասնակցել երկրորդ փուլին: Հուլիսին կհրապարակվեն մրցույթի արդյունքները, օգոստոսին կկնքվեն համապատասխան պայմանագրերը, իսկ սեպտեմբեր-դեկտեմբերի ընթացքում կիրականացվեն զարգացման ծրագրերը: Մինչ այդ դրամաշնորհային մրցույթի մասնակիցները վարապատրաստում կարող են անցնել ԵՄ աջակցության ծրագրի գրասենյակում' առաջիկա ամիսների ընթացքում:
Հռոմը պատրաստ է աջակցել նոր ոստիկանական ուժերի ստեղծմանը Գազայում. Իտալիայի ԱԳ նախարարԱրագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Դոնալդ Թրամփը մտադիր է աջակցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հաջողությանը. ՌուբիոԱՄՆ-ն, խորտակելով սեփական նավերը, ազդանշան է ուղարկել Ռուսաստանին և Չինաստանին․ ԶԼՄԵվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Ռուսաստանի դեսպանը «անհեթեթ» է անվանել Կուբայի նկատմամբ նավթային սահմանափակումների գաղափարըԻրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Ուկրաինայի պատվիրակությունը մեկնում է Ժնև․ բանակցություններին զուգահեռ շարունակվում են մարտական գործողությունները Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Վալերի Մելաձեն համերգներ կտա թուրքական հանգստավայրերի հյուրանոցներումՊուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից Բելառուսը կպահպանի Ռուսաստանի հետ մտերմիկ հարաբերությունները, անկախ նրանից, թե ով կզբաղեցնի երկրի նախագահի պաշտոնը. ԼուկաշենկոՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)Օրբանը մեղադրել է Կիևին ընտրություններին միջամտելու մեջ և կրկնել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության դեմ դիրքորոշումըՓաշինյանն ուղերձ է հղելՌուսաստանում երեք ավտոբրենդ բարձրացրել են մեքենաների գներըԹուրքիայում հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխաՌուսաստանում հայտարարել են՝ Ֆոն դեր Լեյենը ձգտում է ենթարկեցնել պետություններին և ԵՄ-ն վերածել ռազմական դաշինքիՎաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարումՄադագասկարում փոթորիկի հետևանքով զոհվել է 59 մարդԵրկու Սրբազան հայրեր Հայաստանից մեկնել են Ավստրիա՝ մասնակցելու Եպիսկոպոսաց ժողովինԵվրոպան փորձում է նվազեցնել ԱՄՆ-ից ռազմական կախվածությունըՄոդուլային ատոմակայանն ունի մի շարք առավելություններ, որոնք այն ավելի գրավիչ են դարձնում ՀՀ-ի համար. ՀԾԿՀ նախագահՀիլարի Քլինթոնը անվանել է ԱՄՆ-ի սխալըԴիետոլոգը նշել է առողջ սիրտ ունենալու հիմնական խորհուրդներըՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031Մի շարք դեմոկրատներ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում խոսել են ԱՄՆ–ի դերի և միջազգային հարաբերությունների մասինՈւկրաինան չի կրկնի 2014 թվականի սխալը․Զելենսկի․ՀՀ-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովները կհանդիպեն (տեսանյութ)Politico․ Մյունխենի համաժողովը ցույց է տվել ԱՄՆ-Եվրոպա հարաբերությունների ճգնաժամըՈւկրաինան Չեխիայից ստացել է 4,4 միլիոն արկ2025 թվականի համար էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները չեն բարձրացրել․ ՀԾԿՀ նախագահ Քաղաքագետը գնահատել է Եվրոպայի անվտանգության ապահովման հնարավորությունները առանց ԱՄՆ-իԱՄՆ-ում հայտարարել են՝ Ուկրաինայի կառավարությունը կարող է լուծարվելԶելենսկին հայտնել է Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտների վրա գիշերային հրթիռային հարվածների մասինԱյս տարիներին մեր երկրները հաստատել են բարեկամական սերտ կապեր․ Խաչատուրյանը՝ Լիտվայի նախագահինԳերմանիան երկարացնում է սահմանային վերահսկողությունը ևս վեց ամսով Բնակարանային գողություն․ կեղծ վարորդական իրավունք․ քրեական նորություններ(տեսանյութ)Գերմանիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի միջուկային վահանի Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքներըԻլոն Մասկը խոստացել է 10 տարվա ընթացքում Լուսնի վրա «ինքնազարգացող քաղաք» կառուցել Արևմուտքում հայտնել են Մակրոնի՝ Մյունխենում «ամոթալի» վիճակի մասինԿարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակումՊայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանՄԱԿ-ը կմասնակցի արդյոք Ուկրաինայի հարցով Ժնևում կայանալիք բանակցություններին․ ԶԼՄԵվրոպայում իսրայելական ապրանքների դեմ բողոքի ակցիաները արագորեն աճում ենՌուբիո. ԱՄՆ-ը Ուկրաինայի վերաբերյալ համաձայնագիր չի պարտադրում հակամարտության կողմերին