Արագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Իրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) ՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Պուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից ՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ) Փաշինյանն ուղերձ է հղել Թուրքիայում հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխա Վաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարում
Քննարկվել է «Հայկական միրգ» ծրագրի արդյունավետության բարձրացման հարցը
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն` նվիրված «Հայկական միրգ» ծրագրի արդյունավետության բարձրացման խնդրի քննարկմանը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը, Վայոց Ձորի մարզպետ Էդգար Ղազարյանը, Տավուշի փոխմարզպետ Լևոն Սարգսյանը, փոխնախարար Սամվել Գալստանը, «Գյուղական տարածքների զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրեն Աշոտ Վարդանյանը, «Հայկական միրգ» ԲԲԸ տնօրեն Հովհաննես Հովհաննիսյանը և վերոնշյալ մարզպետարանների գյուղատնտեսության վարչության պետերը:
«Հայկական միրգ» ԲԲԸ հիմնադրվել է 2011 թվականին: Ծրագրով, որի նպատակն է ինտենսիվ այգեգործության զարգացումը, նախատեսվում է հիմնել 306 հեկտար ընկույզի, դեղձի, բալի և այլ պտղատեսակների այգիներ, որոնք կունենան նոր, ժամանակակակից տեխնոլոգիաներ և կբավարարեն տեղական շուկայի պահանջարկը: Ներկայումս հիմնվել է 50.8 հեկտար պտղատու այգիներ՝ Արագածոտնի, Վայոց Ձորի, Տավուշի մարզերում:
Ողջունելով ներկաներին, նախարարն ընդգծել է, որ չնայած այս ծրագրի հույժ կարևորությանը, նրա իրականացման տեմպերն առայժմ գոհացուցիչ չեն: «Պտղաբուծության զարգացմանն ուղղված այս նոր ծրագրի իրականացումը շատ կարևոր է մեր հանրապետության համար, սակայն նրա իրականացման խնդրում դեռևս գոյություն ունեն լուրջ խնդիրներ, որոնք անհապաղ լուծման կարիք ունեն», - նշել է նախարարը:
Մարզպետները համակարծիք էին, որ ծրագիրը կարևոր է, սակայն անհրաժեշտ է որոշ քայլեր ձեռնարկել գյուղացիական տնտեսությունների իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման, ծրագրի ժամկետների կրճատման, հողատարածքների չափորոշիչների վերանայման ու ավելի փոքր հողատեսքերի ներգրավման համար:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարն առաջարկել է մարզպետներին սեղմ ժամկետներում ներկայացնել գրավոր առաջարկներ ծրագրի բարելավման և արդունավետության բարձրացման վերաբերյալ: Տեղեկացնելով, որ սեպտեմբերին Հայաստան է ժամանելու «Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի» առաքելությունը, նախարարը նշել է, որ բոլոր առաջարկները կքննարկվեն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նախարարը հանձնարարել է նաև փոխնախարար Սամվել Գալստյանին և Հովհաննես Հովհաննիսյանին առաջիկա շաբաթվա ընթացքում այցելել վերոնշյալ մարզեր և տեղում հանդիպումներ կազմակերպել ծրագրի շահառուների հետ և մանրամասն ներկայացնել ծրագրի պայմանները:
Արագածոտնի թեմը հրավիրում է մասնակցելու «Մեղավորներին ապաշխարության կանչելու» հոգենորոգ կարգին Դոնալդ Թրամփը մտադիր է աջակցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հաջողությանը. ՌուբիոԱՄՆ-ն, խորտակելով սեփական նավերը, ազդանշան է ուղարկել Ռուսաստանին և Չինաստանին․ ԶԼՄԵվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի․ ՀՀ նախագահը ՍԴ դատավորի թեկնածու կառաջադրի (տեսանյութ) Ռուսաստանի դեսպանը «անհեթեթ» է անվանել Կուբայի նկատմամբ նավթային սահմանափակումների գաղափարըԻրանի ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը զորավարժություններ են սկսել Հորմուզի նեղուցում (տեսանյութ) Պահքը կարող է դառնալ սովորություն, աղոթքը՝ ձևականություն, իսկ զոհաբերությունը՝ ինքնախաբեություն, եթե մարդու սիրտը չփոխվի. Տեր Հեթում Ուկրաինայի պատվիրակությունը մեկնում է Ժնև․ բանակցություններին զուգահեռ շարունակվում են մարտական գործողությունները Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ընտրական գործընթացներին վերաբերող հարցեր Կաթողիկոսը օրհնել է իրեն հարցաքննած քննիչին ու նրա ընտանիքին․ մանրամասներ (տեսանյութ) Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբՀԾԿՀ նախագահը՝ ՀԷՑ-ը թուրքական ընկերություններին հանձնելու լուրերի մասին Վալերի Մելաձեն համերգներ կտա թուրքական հանգստավայրերի հյուրանոցներումՊուտինը հեռացրել է Սերգեյ Իվանովին ՌԴ ԱԽ կազմից Բելառուսը կպահպանի Ռուսաստանի հետ մտերմիկ հարաբերությունները, անկախ նրանից, թե ով կզբաղեցնի երկրի նախագահի պաշտոնը. ԼուկաշենկոՀՀ իշխանությունը գերիներին դիտարկում է որպես կեղտոտ քաղաքական առևտրի օբյեկտ. Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)Օրբանը մեղադրել է Կիևին ընտրություններին միջամտելու մեջ և կրկնել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության դեմ դիրքորոշումըՓաշինյանն ուղերձ է հղելՌուսաստանում երեք ավտոբրենդ բարձրացրել են մեքենաների գներըԹուրքիայում հարսանիքի ժամանակ 8 մարդ է վիրավորվել, որոնցից 1-ը` երեխաՌուսաստանում հայտարարել են՝ Ֆոն դեր Լեյենը ձգտում է ենթարկեցնել պետություններին և ԵՄ-ն վերածել ռազմական դաշինքիՎաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարումՄադագասկարում փոթորիկի հետևանքով զոհվել է 59 մարդԵրկու Սրբազան հայրեր Հայաստանից մեկնել են Ավստրիա՝ մասնակցելու Եպիսկոպոսաց ժողովինԵվրոպան փորձում է նվազեցնել ԱՄՆ-ից ռազմական կախվածությունըՄոդուլային ատոմակայանն ունի մի շարք առավելություններ, որոնք այն ավելի գրավիչ են դարձնում ՀՀ-ի համար. ՀԾԿՀ նախագահՀիլարի Քլինթոնը անվանել է ԱՄՆ-ի սխալըԴիետոլոգը նշել է առողջ սիրտ ունենալու հիմնական խորհուրդներըՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031Մի շարք դեմոկրատներ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում խոսել են ԱՄՆ–ի դերի և միջազգային հարաբերությունների մասինՈւկրաինան չի կրկնի 2014 թվականի սխալը․Զելենսկի․ՀՀ-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովները կհանդիպեն (տեսանյութ)Politico․ Մյունխենի համաժողովը ցույց է տվել ԱՄՆ-Եվրոպա հարաբերությունների ճգնաժամըՈւկրաինան Չեխիայից ստացել է 4,4 միլիոն արկ2025 թվականի համար էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները չեն բարձրացրել․ ՀԾԿՀ նախագահ Քաղաքագետը գնահատել է Եվրոպայի անվտանգության ապահովման հնարավորությունները առանց ԱՄՆ-իԱՄՆ-ում հայտարարել են՝ Ուկրաինայի կառավարությունը կարող է լուծարվելԶելենսկին հայտնել է Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտների վրա գիշերային հրթիռային հարվածների մասինԱյս տարիներին մեր երկրները հաստատել են բարեկամական սերտ կապեր․ Խաչատուրյանը՝ Լիտվայի նախագահինԳերմանիան երկարացնում է սահմանային վերահսկողությունը ևս վեց ամսով Բնակարանային գողություն․ կեղծ վարորդական իրավունք․ քրեական նորություններ(տեսանյութ)Գերմանիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Եվրոպան ի վիճակի չէ պաշտպանվել առանց ԱՄՆ-ի միջուկային վահանի Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքներըԻլոն Մասկը խոստացել է 10 տարվա ընթացքում Լուսնի վրա «ինքնազարգացող քաղաք» կառուցել Արևմուտքում հայտնել են Մակրոնի՝ Մյունխենում «ամոթալի» վիճակի մասինԿարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակումՊայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանՄԱԿ-ը կմասնակցի արդյոք Ուկրաինայի հարցով Ժնևում կայանալիք բանակցություններին․ ԶԼՄԵվրոպայում իսրայելական ապրանքների դեմ բողոքի ակցիաները արագորեն աճում ենՌուբիո. ԱՄՆ-ը Ուկրաինայի վերաբերյալ համաձայնագիր չի պարտադրում հակամարտության կողմերին Պակիստանի հյուսիս-արևմուտքում մահապարտ ահաբեկչի կողմից իրականացված պայթյունի հետևանքով զոհվել է առնվազն երկու մարդ