Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)
Հայաստանի տնտեսության վրա ռուբլու արժեզրկման հետևանքները. մեկնաբանում են փորձագետները
Ռուսական ռուբլու շարունակական արժեզրկման և Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցների ազդեցությունները կարող են ազդեցություն ունենալ Հայաստանի տնտեսությունում: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը Հայաստանի թիվ մեկ առևտրային գործընկերն է և այն, որ Հայաստան հասնող տրանսֆերտների հիմնական մասը ռուսական արժույթով է, ապա ֆինանսական դաշտում փոփոխություններն անխուսափելի են: Սակայն փորձագիտական դաշտը դեռևս խուսափում է կանխատեսումներ կատարել սպասվող ազդեցությունների ծավալի վերաբերյալ' նշելով, որ դրանք կախված են քաղաքական զարգացումներից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀԿ պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը խուսափեց ներկա փուլում կանխատեսումներ կատարել' պատճառաբանելով, որ իրավիճակի հետագա զարգացումը կախված է քաղաքական գործընթացներից: «Ներկայումս դժվար է ասել, թե արդյոք այս իրողությունը տևական կլինի և զարգացման ինչպիսի ուղղություն կունենա: Ռուսական և արևմտյան փորձագետները միակարծիք չեն այս հարցում: Նրանց մի մասը նշում է, որ այս գործընթացների արդյունքում կխթանվի Ռուսաստանի ներքին արտադրությունը, մյուսներն է լ լավատես չեն: Ամեն ինչ կախված է Ուկրաինայի շուրջ քաղաքական զարգացումներից: Տնտեսական զարգացումները կապված են ուկրաինական հարցի լուծման հետ»,- ասաց Մինասյանը:
Հարցի շուրջ այլ տեսակետ ունի տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը: Նրա կանխատեսմամբ' ռուսական տնտեսությունում կատարվող զարգացումների բացասական ազդակները սպասել չեն տա: «Բացասական ազդեցությունն առաջին հերթին զգալի կլինի տրանսֆերտների և դրամական փոխանցումների վրա: Կարծում եմ' բացասական ազդեցությունները կհասնեն ճիշտ այն չափերի, որքանով ռուբլին Հայաստանում շրջանառվում է: Ազդեցություն կլինի նաև Ռուսաստանից ներմուծվող ապրանքների մասով, քանի որ այնտեղ սպասվող գնաճը չի շրջանցի Հայաստանը: Այն, ինչ կապված է փողի շրջանառության և արժույթի տատանումների հետ, ավելի շուտ է դրսևորվում: Այդ առումով հակված եմ մտածելու, որ մոտակա օրերին էլ ռուբլու արժեզրկման ազդեցությունները կզգացվեն»,- ասաց Բոստանջյանը: Սակայն նա ավելի լավատես է իրական տնտեսության մեջ սպասվող «ցնցումների» մասով, քանի որ, տնտեսագետի խոսքով, պատժամիջոցների ենթարկված ռուսական ընկերությունները մեծ տարածում չունեն Հայաստանում:
Ռուսական ռուբլու արժեզրկումը սկսվել է դեռ տարեսկզբից, սակայն ուկրաինական ճգնաժամի հետևանքով արժեզրկման տեմպն արագացավ: Գործընթացը շատ փորձագետներ անվանեցին «ազատ անկում»' հաշվի առնելով այն, որ արժեզրկումը տևական ժամանակ չէր դադարում: Սեպտեմբերի 15-ին ռուբլին գրանցեց պատմական նվազագույն շեմը և մեկ դոլարի գինն անցավ 38 ռուբլուց: