Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)
ԵՏՄ-ի գործարկումից հետո լուրջ թանկացումներ չեն սպասվում. Գագիկ Մելիքյան
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանի հավաստմամբ' Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը տնտեսական զարգացման, ինչպես նաև անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքների լայն հնարավորություններ կստեղծի ՀՀ-ի համար: Հոկտեմբերի 14-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց պատգամավորը: «Ապրանքների ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը կընձեռնի կապիտալի, աշխատուժի, ներդրումների ազատ տեղաշարժ: Քանի որ Հայաստանն ունի Եվրապական միության GPS+ առևտրային արտոնությունը, եվրոպական մի շարք երկրներ կօգտվեն դրանից ու իրենց ապրանքների տեղափոխման մի մասը կիրականացնեն ՀՀ-ի միջոցով, որը Հայաստանի համար շահեկան կլինի»,- ասաց նա:
Բանախոսի դիտարկմամբ' առաջիկայում' ԵՏՄ-ին միանալու պայմանագրի գործարկումից հետո, լուրջ թանկացումներ չեն սպասվում: «Պետք է նշեմ, որ այդ պայմանագրով Հայաստանին տրված են նաև որոշակի արտոնություններ, հինգ տարվա ընթացքում այն ապրանքների մաքսատուրքերի մասով, որոնք ՀՀ ներկրման համար չեն համապատասխանում ԵՏՄ մաքսատուրքերին, որևէ փոփոխություն չի լինի: Բացի այդ' ունենք բավականին թվով ապրանքախմբեր, որոնց համար մասքատուրքերը ԵՏՄ-ում ավելի ցածր են, քան Հայաստանում, ու այդ արտոնությունից ևս կարող ենք օգտվել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' փաստեց պատգամավորը:
Հարցին ի պատասխան, թե ԵՏՄ-ին անդամակցությունը որքանով է նպատակահարմար այս ժամանակահատվածում, երբ Ռուսաստանի նկատմամբ Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցներ են կիրառվում, Գագիկ Մելիքյանը նշեց. «Արևմուտքի պատժամիջոցները լուրջ ազդեցություն են ունեցել Ռուսաստանի տնտեսության վրա, բայց պետք է նշել, որ այն երկրները, որոնք այդ պատժամիջոցները կիրառել են Ռուսաստանի նկատմամբ, ևս կրել են վնասներ:
Այո, Ռուսաստանի տնտեսությունն անկում է ապրում, այո, այն մեր տնտեսության վրա իր բացասական ազդեցությունը կունենա, տրանսֆերտների ծավալը նվազել է, որը բացասական հետք կթողնի մեր տնտեսության վրա, սակայն սա ժամանակավոր բնույթ կարող է կրել: Եվ, եթե հետևենք համաշխարհային զարգացումներին, կարող ենք ակնկալել, որ պատժամիջոցների կիրառումն առաջիկայում կնվազի: Համոզված եմ, որ առաջիկա տարում դրական տեղաշարժեր կլինեն»,- հավելեց Գագիկ Մելիքյանը: Նա նաև ավելացրեց, որ տնտեսական աճի անկումը չպետք է կապել միայն ՌԴ-ի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների հետ:
Հոկտեմբերի 10-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում Հայաստանի Հանրապետության նախագահն ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցելու պայմանագիրը, որը ուժի մեջ կմտնի 2015 թվականի հունվարի 1-ից: