Հայաստանում գնաճի զգայուն փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել
Հայաստանում գնաճի ցուցանիշի զգալի փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում կառավարություն հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը՝ պատասխանելով ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Շահգելդյան ի հարցին: «Այս տարվա բյուջեով նախատեսված է եղել 4 պլյուս-մինուս 1.5 տոկոս գնաճ: Մինչ այս պահը Հայաստանում 1.5 տոկոս գնաճ է արձանագրվել: Եթե բոլոր հնարավոր թանկացումները շարունակվեն, ապա գնաճը մինչև 4 տոկոսի սահմաններում կլինի, ինչը նախատեսված գնաճի չափ է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց ՀՀ փոխվարչապետը:
Նա ընդգծեց, որ պլանավորված գնաճի ցուցանիշներով տնտեսվարողների ու սպառողների համար զգայուն փոխոփություններ տեղի չեն ունեցել: Ինչ վերաբերում է առանձին ապրանքների գնաճին, ապա Վաչե Գաբրիելյանն ասաց, որ դրա համար կան մարմիններ, որոնք կհետևեն, որպեսզի անհարկի թանկացումներ չլինեն: