Ծարավ աղբյուրի թաղամասում մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները կսկսվեն Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Երևան համայնքի վարչական տարածքում ապամոնտաժվել է 252 գովազդ Նեթանյահուն պահանջել է, որ Իրանը զրկվի ուրանը հարստացնելու բոլոր հնարավորություններից Քաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններին Այսօրվանից սկսվում է Մեծ պահքը․ ի՞նչ է կարելի ուտել ու ինչի՞ց հեռու մնալ Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, առանձին շրջաններում տեղումներ են սպասվում Փետրվարի 16-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը
Հայաստանը մինչև տարեվերջ Համաշխարհային բանկից 75 միլիոն դոլարի արտոնյալ վարկ կստանա
Հայաստանը մինչև տարեվերջ Համաշխարհային բանկից 75 միլիոն դոլարի վարկ կստանա: ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև 2014 թվականի նոյեմբերի 19-ին ստորագրված «Զարգացման քաղաքականության երկրորդ վարկ» վարկային համաձայնագիրը: «Այս վարկը բյուջետային աջակցությա ն վարկ է, որն իր բովանդակությամբ էականորեն տարբերվում է մնացած վարկերից, որոնցում նախօրոք նպատակադրվում են, թե ինչ ծրագրերի համար են այդ ծախսերը կատարվելու: Սա բյուջետային աջակցության վարկ է, այնպես, ինչպես պետական բյուջեի բոլոր մուտքային միջոցները՝ հարկերը և դեֆիցիտի աղբյուրները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Սաֆարյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ ՀՀ 2014թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ներկայացվել է, որ ի թիվս այլ միջոցների, կառավարությունն իր տարբեր բնագավառներում իրականացվելիք բարեփոխումներն այն տեմպերով իրականացնի, որպեսզի հնարավորություն տա տարեվերջին առաջարկվող վարկը ստանալու համար: «2014թ. պետական բյուջեով նախատեսված էր 50 միլիոն դոլար, սակայն մեր քննարկումները Համաշխարհային բանկի հետ բերեցին նրան, որ այդ վարկի չափը 50 միլիոն դոլարից դարձել է 75 միլիոն դոլար»,- ընդգծեց նա:
Պավել Սաֆարյանը բացատրեց նաև, թե ինչու է այս հարցը ներկայացվել արտահերթ նիստի քննարկմանը: Նա ընդգծեց, որ Համաշխարհային բանկի խորհուրդն ընդամենը 2 շաբաթ առաջ է հաստատել այս վարկային ծրագիրը, որն անցել է նաև ներպետական ընթացակարգը: «Համանման վարկային ծրագիր նախատեսված էր նաև անցած տարի և հաստատվեց միայն այս ժամանակահատվածում»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Վարկի մարման ժամկետը 25 տարի է, որից արտոնյալ ժամկետը 14.5 տարի է: Վարկի տոկոսադրույքը կազմում է ընդամենը 0.8 տոկոս: Պավել Սաֆարյանի խոսքով՝ սա շատ արտոնյալ վարկ է:
Պավել Սաֆարյանը տեղեկացրեց, որ տեսչական, մաքսային, օդային փոխադրումների ոլորտներում բարեփոխումների, գրավի բնագավառում օրենսդրական փոփոխությունների և քաղաքացիական ծառայության և էլեկտրոնային բնագավառներում իրականացված բարեփոխումների համար Համաշխարհային բանկը որոշել է Հայաստանին տրամադրել արտոնյալ պայմաններով այս վարկը: Հայաստանը պետք է մինչև դեկտեմբերի 18-ը ծանուցում ներկայացնի Համաշխարհային բանկին, ինչից հետո 75 միլիոն դոլար վարկային միջոցները կփոխանցվեն ՀՀ պետական բյուջե: