Այդ տեսակ մարդկանց հարցերը մեզ համար լինելու են ամենավերջին շարքում. քաղաքապետ Ծարավ աղբյուրի թաղամասում մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները կսկսվեն Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Երևան համայնքի վարչական տարածքում ապամոնտաժվել է 252 գովազդ Նեթանյահուն պահանջել է, որ Իրանը զրկվի ուրանը հարստացնելու բոլոր հնարավորություններից Քաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններին Այսօրվանից սկսվում է Մեծ պահքը․ ի՞նչ է կարելի ուտել ու ինչի՞ց հեռու մնալ Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, առանձին շրջաններում տեղումներ են սպասվում Փետրվարի 16-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ
Վատագույն սցենարների դեպքում Հայաստանի միջազգային պահուստները կբավարարեն 3,5 ամիս
Հայաստանի միջազգային պահուստները բավարար են 3,5 ամսվա ներմուծման ծածկույթ ապահովելու համար: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայատարարեց ՀՀ կենտրանական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը' վստահեցնելով, որ այդ ցուցանիշով Հայաստանն առաջ է անգամ հարևան Վրաստանից: «Այս պահին մեր ունեցած միջազգային ռեզերվներն ապահովում են մեր 3.5 ամսվա ներմուծման ծածկույթը, այնինչ օրինակ Վրաստանում պահուստները բավարար են 3 ամսից էլ պակաս ժամկետայնությամբ օգտագործման համար: Այսինքն, մենք այս պահին խնդիր չունենք արտարժույթի հետ կապված: Բանկերը ևս իրենց հաշիվներում ունեն բավարար արտարժույթ: Այս պահին գոնե, Կենտրոնական բանկի հաշիվներում նրանք ունեն 300 մլն դոլարից ավելի գումար, շուրջ այդքան էլ մնացած թղթակցային հաշիվներում: Դա միայն դոլարով արտահայտված, սակայն նրանք ունեն նաև եվրո, ռուբլի, ինչպես նաև այլ արժույթներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' ասաց Ջավադյանը:
Կենտրոնական բանկի նախագահը նաև վստահեցրեց, որ իրացվելիության նվազման դեպքում բանկերը կարող են միջազգային կառույցներից ստանալ լրացուցիչ իրացվելիություն: «Եթե ինչ-որ պահի մեր քաղաքացիները որոշեն իրենց բոլոր դրամային դեպոզիտները փոխարինել դոլարայինի, մենք այդպիսի վատատեսական սցենարներ էլ ունենք, նույնիսկ այդ պարագայում խնդիր չի լինի փոխարժեքների հետ կապված: Կենտրոնական բանկը սահմանափակում չի դրել և չի դնելու բանկերի վրա' ավանդների և անձնական հաշիվների սպասարկման համար»,- հայտարարեց Արթուր Ջավադյանը: Նա ընդգծեց, որ սպեկուլյատիվ գործողություն իրականացնող բանկերը պատժվելու են և խորհուրդ տվեց նման վարքագիծ նկատելու դեպքում դիմել համապատասխան մարմիններին:
Հայաստանում նոյեմբերի 24-ից սկսվել է դրամի արժեզրկման փուլ: Պաշտոնական տվյալներով' մինչ օրս դոլարի նկատմամբ դրամը արժեզրկվել է շուրջ 18 տոկոսով, սակայն Հայաստանի բանկերում և փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը դեկտեմբերի 17-ին նախորդ օրվա նկատմամբ բարձրացել է 25 դրամով: Դոլարի վաճառքի համար սահմանված նվազագույն գինը 535 է, առավելագույնը' 560 դրամ: