Ծարավ աղբյուրի թաղամասում մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները կսկսվեն Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Երևան համայնքի վարչական տարածքում ապամոնտաժվել է 252 գովազդ Նեթանյահուն պահանջել է, որ Իրանը զրկվի ուրանը հարստացնելու բոլոր հնարավորություններից Քաղաքապետը փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել Բնակարանային գողություններ կատարելու համար մեղադրվող անձը հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններին Այսօրվանից սկսվում է Մեծ պահքը․ ի՞նչ է կարելի ուտել ու ինչի՞ց հեռու մնալ Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, առանձին շրջաններում տեղումներ են սպասվում Փետրվարի 16-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 7 ուղերձները դրամի արժեզրկման վերաբերյալ
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը հանդիպում է ունեցել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչնրի հետ և ներկայացրել դրամի արժեզրկման հետևանքները և Կենտրոնական բանկի անելիքներն իրավիճակի կարգավորման համար: «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է ԿԲ նախագահի ասուլիսի հիմնական ուղերձները:
1.Ներկայումս դոլարը գերարժևորված է, այսինքն՝ այն արժի ավելին, քան նորմալ պայմաններում կարժենար: Մինչդեռ ՀՀ դրամը գերարժեզրկված է:
2. ՀՀ դրամի իրական գինը հայտնի կլինի գերարժեզրկման պատճառների վերանալուց հետո: Սպեկուլյացիոն և անհարկի խուճապային իրավիճակը վերանալուց հետո ՀՀ դրամը զգալիորեն կարժևորվի:
3.Բանկային համակարգում արտարժույթի խնդիր չկա և անհրաժեշտության դեպքում ԿԲ-ն ունի անհրաժեշտ ծավալի իրացվելիություն տրամադրելու հնարավորություն: Նման խուճապով փոխարկումները պարզապես անիմաստ են:
4.ԿԲ-ն իրավիճակը պահում է վերահսկելի և տիրապետում է գնաճի զսպման բոլոր հնարավորություններին: Կենտրոնական բանկի գերնպատակը մնում է գների կայունությունը:
5. Բանկային համակարգը կայուն է, բանկերը վճարունակ են և կարող են սպասարկել իրենց բոլոր պարտավորությունները, այդ թվում՝ հանրության բանկային հաշիվները և ավանդները:
6. Կենտրոնական բանկը դեկտեմբերի 26-ից հետո դուրս կգա արժութային շուկայից' թողնելով, որ դրամի փոխարժեքը ձևավորվի շուկայական պայմաններում:
7.Կենտրոնական բանկն, այնուամենայնիվ, կվերադառնա ֆոնդային բորսա և կշարունակի իր գործարքները «Նասդաք Արմենիա»-ում:
Հայաստանում նոյեմբերի 24-ից սկսվել է դրամի արժեզրկման փուլ: Պաշտոնական տվյալներով' մինչ օրս դոլարի նկատմամբ դրամը արժեզրկվել է շուրջ 18 տոկոսով, սակայն Հայաստանի բանկերում և փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը դեկտեմբերի 17-ին նախորդ օրվա նկատմամբ բարձրացել է 25 դրամով: Դոլարի վաճառքի համար սահմանված նվազագույն գինը 535 է, առավելագույնը' 560 դրամ: