ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացվել է 5 մլն 805 հազար դրամ
ՀՀ կառավարությունը յասօր տեղի ունեցած նիստի ժամանակ, «Արարատ սննդի կոմբինատ» ՍՊԸ կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով 2011 թ. նոյեմբերի 1-ից մինչև 2012 թ. դեկտեմբերի 30-ը ներառյալ ներմուծվող 300 մլն դրամը գերազանցող արժեքով ապրանքների ԱԱՀ վճարման ժամկետը հետաձգել է մինչև 2014 թ. նոյեմբերի 1-ը։ Ընկերությունը 2010 թ. հիմնել է եվրոպական արտադրության ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած բնական հյութի արտադրության գործարան՝ ներդնելով ավելի քան 2 մլրդ դրամ։ Նախատեսված 40-ի փոխարեն ստեղծվել է մոտ 70 աշխատատեղ։ Այժմ ընկերությունը ծրագրում է ընդլայնել իր գործունեությունը' հիմնելով ապակյա տարայով բնական հյութի և նեկտարի, խոտաբույսի, հատապտղի և թեյի փաթեթավորման, ինչպես նաև գազավորված ըմպելիքի արտադրություն, իրականացնել մոտ 1.59 մլրդ դրամի ներդրում, ստեղծել 70-80 աշխատատեղ՝ 110 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։ «Սա այն ձեռնարկությունն էր, որն արձագանքեց կառավարության առաջարկին։ Հիշում եք՝ երեք տարի առաջ մենք դիմեցինք ներմուծմամբ զբաղվող մեր տնտեսվարող սուբյեկտներին, որ եթե նրանք իրենց ներմուծվող ապրանքը փոխարինեն հայկական արտադրանքով, կստանան կառավարության օժանդակությունը։ Սրանք այն ձեռներեցներն են, ովքեր հավատացին մեզ և ներդրումային ծրագիր ներկայացրին։ Այդ ներդրումային ծրագիրը մենք հավանության արժանացրինք, և իրականացվեցին ներդրումներ։ Երկու շաբաթ առաջ պարոն Դավթյանի հետ այցելեցինք ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած գործարան, որն այսօր զբաղված է արտահանմամբ՝ հայկական հյութեր է արտահանում, հայկական թեյ է արտահանում և որակյալ արտադրանքով նոր շուկաներ գրավում։ Եվ հիմա այս ձեռնարկությունն ընդլայնվում է։ Նաև սա լավ օրինակ է մնացած ներմուծողների համար, որ ներկայացնեն նման ներդրումային ծրագրեր և կառավարության կողմից արտոնություն ստանան։ Միևնույն ժամանակ մենք բոլոր այն ձեռնարկություններին, որոնց տվել ենք արտոնություն, մշտապես պահում ենք մեր ուշադրության կենտրոնում և պարոն Դավթյանի հետ ստուգայցեր ենք կազմակերպում։ Արդեն կա 14 այդպիսի ձեռնարկություն։ Բոլոր օրինակները ներկայացնում ենք նաև հանրության դատին՝ ինչպիսին էր իրավիճակը երեք տարի առաջ, ինչպիսի արտահանման մեծ պոտենցիալ է ձևավորվում ներդրումային ծրագրեր իրականացնելուց հետո։ Սա հենց լավ օրինակներից է, որը շարունակվում է այն առումով, որ սեփականատերերը նոր ներդրումներ են առաջարկում մեզ, քանի որ արդեն ունեն շուկաներ», - իր խոսքում նշեց Տիգրան Սարգսյանը։
Հայաստանի Հանրապետության արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակում դեղագործության ոլորտի ռազմավարության գործողությունների ծրագրի մշակման նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացվել է 5 մլն 805 հազար դրամ։
Մեկ այլ որոշմամբ սահմանվել է, որ «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն իր կարիքների համար IBA Molecular կազմակերպության մշակած տիպային նախագծի հիման վրա նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման խորհրդատվական ծառայություններն առավելագույնը 45 մլն դրամ նախահաշվային արժեքով, ձեռք է բերում «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված բանակցային ընթացակարգով' առանց գնման հայտարարությունը նախապես հրապարակելու։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ճշտել է, որ արագացուցչի տեղադրման աշխատանքը կավարտվի հաջորդ տարի։