ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը Ամենօրյա սովորություն, որը բարելավում է սրտի և անոթների առողջությունը Մեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը Իրաքում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է երկրի ԱԳՆ Հաքան Ֆիդանի հարցազրույցից հետո Ինչպես ապրել փետրվարի 16-ից 22-ը՝ ներդաշնակ լինելով ինքներդ ձեզ հետ՝ ըստ չինական աստղագուշակի Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 16-23-ը կանխատեսվում է նորմայից բարձր 6-8 աստիճանով. Լևոն Ազիզյանը մանրամասնում է Ովքեր են առավելագույն ձայն հավաքած 10 թեկնածուները Արսեն Բաբայանը ստացել է Արշակ սրբազանի տեսագրության վերաբերյալ փորձաքննության արդյունքները Գյումրեցի մարզուհիների առավելությամբ․ տեղի է ունեցել ՀՀ ծանրամարտի կանանց առաջնությունը ՔՊ կուսակցության ընտրացուցակի հաստատման 1-ին փուլի քվեարկության նախնական արդյունքները՝ ժ. 22:00-ի դրությամբ
Հայաստանում արդյունաբերական նոր ճյուղերը կազատվեն հարկերից
Հայաստանում արդյունաբերությամբ զբաղվող այն ընկերությունները, ովքեր կփորձեն հանրապետության համար նոր արտադրություն կազմակերպել, այսուհետև կազատվեն բոլոր հարկերից:
Այս մասին տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը' նշելով, որ այդ ձեռնարկությունները կգործեն Հայաստանում հիմնված ազատ տնտեսական գոտիներում: «Պարտադիր պայման է լինելու այն, որ այդ ձեռնարկությունները սկսեն նոր արտադրություններ, ինչպիսիք մինչ օրս չեն եղել հանրապետությունում: Այսինքն' այսուհետև ազատ տնտեսական գոտիները կգործեն արդյունաբերողների համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հայտնեց նախարարը:
Կարեն Ճշմարիտյանն ընդգծեց, որ վերջին 6 ամսում Հայաստանում քիչ-քիչ ավելացել են արտադրության ծավալները: «Արդյունաբերության աճին հատկապես նպաստել են հիմնային մետաղների, սննդամթերքի, ծխախոտային արտադրանքի, ռետինե և պլաստմասայե ապրների, ինչպես նաև թղթի արտադրությունը»,- ասաց նա: Նախարարը տեղեկացրեց, որ ներկայումս ընթացքի մեջ է արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազավարական շրջանակներում հաստատված 8 ոլորտային ռազմավարությունների պատրաստումը:
Հայաստանի տնտեսական գերատեսչության ղեկավարը հատկապես կարևորեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը' նշելով, որ այդ ոլորտում տարեկան աճը շուրջ 25 տոկոս է: «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր ընկերությունների ձևավորման և աշխատատեղերի ստեղծման նպատակով սկսնակ ձեռնարկությունների համար արտոնություններ են տրվել: Պետբյուջեից դրա համար տրամադրվել է 80 մլն դրամ, արդյունքում ստեղծվել է Գյումրու տեխնոպարկը, որտեղ ներկայումս ուսուցում են անցնում 1100 ուսանողներ և դպրոցականներ»,- ասաց նա: Ճշմարիտյանը կարևորեց նա և այն ծրագիրը, որով սահմանամերձ և հեռավոր 344 գյուղերում իրականացվել է անլար ինտերները սարքավորումների տեղադրում:
Էկոնոմիկայի նախարարը նշեց, որ նախարարության կողմից իրականացվող հետազոտության արդյունքներով' 2014 թ. Հայաստանում գործում են 396 տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերություններ, որնց շուրջ կեսն արտասահմանյան ընկերությունների մասնաճյուղեր են: Ոլորտում աշխատում են 11 հազար 560 մարդ, իսկ տարեկան հասույթն այստեղ կազմում է շուրջ 280 մլն դոլար: